Zelenszkij sürgeti a fegyverszünet megvalósítását, miközben Trump váratlanul beleszólhat a helyzet alakulásába.


Az Egyesült Államok úgy tűnik, hogy a Kínával szembeni intézkedések terheit Európára kívánja áthárítani.

"Amennyiben ez az egyedüli olyan lehetőség, amely révén békét teremthetünk Ukrajna lakóinak, és elkerülhetjük az emberi áldozatokat, akkor határozottan ezt a megoldást fogadjuk el" - nyilatkozta Volodimir Zelenszkij, az ukrán elnök, hangsúlyozva, hogy elengedhetetlen más résztvevők részvétele is.

"Ha az emberek úgy gondolják, hogy a tárgyalások útjára kell lépnünk, és én is úgy gondolom, hogy készen vagyunk erre, akkor az Egyesült Államoknak, EU, Ukrajnának és Oroszországnak is jelen kell lennie a tárgyalásokon" - mondta Zelenszkij a Guardiannek adott interjújában.

Az ukrán elnök korábban is jelezte nyitottságát a tárgyalásokra, azonban a legújabb megnyilvánulásai arra utalnak, hogy az ország súlyos veszteségei sürgetik a helyzet mielőbbi rendezését. A komolyabb szándékot továbbá az is alátámasztja, hogy többoldalú konzultációk lebonyolítását szorgalmazza. Különösen fontos számára, hogy a háború befejezését amerikai és európai biztonsági garanciákra alapozza, ami azt jelzi, hogy optimista forgatókönyvek szerint idén lehet esély a rendezésre – véli Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő a Blikknek adott interjújában.

Putyinék valószínűleg nem fognak azonnal igent mondani erre - tette hozzá. Az Egyesült Államok elnökének és csapatának azonban nem ez a stílusa; nem adják fel könnyen. Fokozni fogják a szankciókat Oroszország ellen, és minden lehetséges eszközzel próbálják majd rábírni Zelenszkijt, hogy engedjen a nyomásnak.

Természetesen, az ukrán elnök valószínűleg nem fogja elfogadni, hogy az oroszok által megszállt területek jogi státusza megváltozzon, de lehet, hogy egy ideiglenes, nemzetközi felügyelet alatt álló zóna létrehozása belefér a lehetséges megállapodások kereteibe.

- fogalmazott a szakértő.

Ukrajna és Európa számára kulcsfontosságú, hogy szilárd biztonsági garanciák álljanak rendelkezésre, amelyek elrettenthetik Putyin elnököt egy újabb agressziótól. Bár a NATO-tagság jelenleg nem tűnik megvalósíthatónak, az EU lisszaboni szerződése megfelelő keretet biztosíthat egy sokkal erősebb európai védelmi unió létrehozásához. Gyarmati hangsúlyozta, hogy egy olyan megállapodás, amely a koreai háborút lezáró fegyverszünethez hasonlítható, reális alternatívát kínálhat a jövőbeni stabilitás biztosítására.

Hét évtizeddel ezelőtt a statikus csatatér és a megoldhatatlan politikai nézeteltérések olyan tűzszünetet követeltek, amely felfüggesztette az erőszakot, ugyanakkor elodázta a kényes politikai problémák rendezését. A koreai fegyverszünet lehetőséget biztosított Dél-Korea számára, hogy az amerikai biztonsági garanciák és védelmi támogatás mellett fejlődjön, és most Európa is hasonló szerepet játszhatna a globális stabilitásban.

Gyarmati véleménye szerint egy ilyen fegyverszünet megteremtené a lehetőséget Ukrajna, vagy akár az ország területének 80%-ának, hogy hasonlóképpen fellélegezzen, ami a háborúban való győzelmet szimbolizálná.

Donald Trump hosszú távú tervei világosan körvonalazódnak: az Egyesült Államok határozott lépéseket tesz annak érdekében, hogy a fő felelősséget Európára hárítsa. Az amerikai elnök elképzelése szerint az USA minden erejét és forrását a Kína ellen irányuló fellépésre kívánja összpontosítani, ami új kihívások elé állítja a transzatlanti kapcsolatokat.

A biztonsági garanciák és a területi kérdések mellett még számtalan nyitott probléma marad, amelyben többek között dűlőre kell jussanak a harcban álló felek és a nagyhatalmak: ilyen az újjáépítés és annak finanszírozása, a kárpótlás és jóvátétel, valamint a fogolycsere - sorolta a szakértő a hosszú folyamat állomásait.

Related posts