Zelenszkij: Az amerikaiakkal kötött ásványkincsekről szóló megállapodás nem nyújt biztosítékot a biztonságra.


Amikor az ukrán elnök a Fehér Házba érkezik, közvetlenül rákérdez Donald Trumpra, hogy vajon az Egyesült Államok továbbra is mögöttük áll-e Ukrajna ügyében.

A Fehér Ház szerint az Egyesült Államok és Ukrajna képviselői sikeresen megállapodtak a kritikus ásványkincsek, valamint az olaj és a gáz kitermelésének közös fejlesztéséről, amelyet Trump az első lépésnek tekint az Oroszországgal kötendő tűzszünet elérése felé.

Zelenszkij, Ukrajna elnöke úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államokkal kötött ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodásban még nem állnak rendelkezésre biztonsági garanciák. Ezt a hírt a BBC számolt be.

Ukrán tisztviselők szerint megállapodás született arról, hogy Ukrajna ásványkincseinek egy részét megosztják az Egyesült Államokkal, és Trump elnök azt mondta, hogy Zelenszkij várhatóan a héten az Egyesült Államokba látogat, hogy aláírja a megállapodást.

Zelenszkij szerdán Kijevben hangsúlyozta, hogy továbbra is sürgeti a biztonsági garanciák megteremtését, és az eredeti megállapodást csupán egyfajta "keretnek" tekinti. Kijelentette, hogy csapata aktívan próbálja rávenni az amerikai felet, hogy a biztonsági garanciákkal kapcsolatos támogatást is tartalmazza a jövőbeli dokumentumokban, azonban konkrét döntések még nem születtek.

Donald Trump korábbi követelései kapcsán, miszerint Ukrajnának vissza kellene fizetnie az Egyesült Államok által eddig nyújtott több milliárd dollár értékű katonai támogatást, Zelenszkij kijelentette, hogy az alku értelmében Ukrajna "10 centet sem fog visszaadni".

Az ukrán államfő azt mondja, hogy ha pénteken ellátogat a Fehér Házba, akkor direkten megkérdezi, hogy Amerika továbbra is támogatja-e Ukrajnát vagy sem.

A BBC interjút készített Zelenszkij elnökkel, amelyben arról faggatták, hogy vajon visszalépne-e a megállapodásból, amennyiben Trump nem tudná biztosítani a szükséges biztonsági garanciákat. Zelenszkij válaszában kifejezte, hogy "szeretném megtalálni a NATO-hoz vezető utat vagy valami hasonló megoldást." Emellett hangsúlyozta: "Ha nem kapunk biztonsági garanciákat, akkor a tűzszünet elérhetetlen, és semmi nem fog működni, semmi."

Related posts