A magyarok februárban visszafogták a költéseiket.

A januári adatok meglepő optimizmusra adtak okot, azonban februárban a Központi Statisztikai Hivatal már óvatosabb számokat tett közzé a kiskereskedelmi forgalom alakulásáról. A hivatal tájékoztatása szerint a januári 4,7%-os növekedés után februárban 3,3%-os emelkedést regisztráltak az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül...
Február hónapban a kereskedelmi egységek bevétele elérte a lenyűgöző 1446 milliárd forintot, ami naponta átlagosan 51,6 milliárd forintot jelent. Ez a szám a tavalyi évhez képest 27 százalékos növekedést mutat, ami a piaci dinamika szempontjából figyelemre méltó eredmény.
A kiskereskedelmi forgalom februárban 1,3 százalékkal meghaladta a 2021-es átlagot, ezzel a 2022 novemberét követő második legkedvezőbb eredményt mutatva. Csak januárban volt ennél is kedvezőbb a mutató, amely akkor 1,9 százalékos növekedést regisztrált.
Bár az éves összehasonlítás alapján kedvező képet mutatnak az adatok, a havi mutató sajnos már nem ilyen pozitív. Januárhoz viszonyítva a forgalom 0,6 százalékkal csökkent. Ekkora havi visszaesést utoljára tavaly decemberben tapasztaltunk, amikor a csökkenés mértéke -1,2 százalék volt.
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője úgy véli, hogy a januári kiváló adatokat inkább különleges, egyszeri körülményeknek köszönhetjük, semmint egy tartós, dinamikus trendváltás előhírnökének. Ennek ellenére az első negyedévben ez a teljesítmény kedvezően befolyásolhatja a gazdaság fejlődését.
"Az előttünk álló egy-két hónapban még talán láthatunk jelentősebb bővülést a kiskereskedelemben, hiszen egyrészt a lakossági állampapírok kifizetései segíthetnek. Másrészt pedig a március második felétől - csupán május végéig - érvényben lévő árrésstop is megemelheti a kiskereskedelmi forgalmat, hiszen a lakosság megpróbálhat valamelyest betárazni az olcsóbb élelmiszerekből", írja kommentárjában az elemző.
Az év közepére azonban már lanyhulhat ez a hatás, főleg, ha a vártnál alacsonyabb lesz a reálbérek növekedése. A következő hónapokban az elemző szerint további lemorzsolódás jöhet a bérek vásárlóerejében a magasan ragadó infláció és a lassuló bérkiáramlás miatt. Összességében azonban az elmúlt két év fényében jóval kedvezőbb év jöhet 2025-ben a kiskereskedelemben.