A lakáspiacon tapasztalható árak drasztikus növekedése jelentős hatással volt a keresletre, amely visszaesett.


Március hónapjában az ingatlanpiacon tapasztalt árak már visszafogták a keresletet – értesültünk a Duna House legfrissebb elemzéséből.

A Duna House legfrissebb, első negyedéves országos lakásárindexe figyelemre méltó változásokat mutat. A nominálértékű index 34 pontos emelkedés után 345 ponton zárta a negyedévet, amit reálértéken 12 pontos növekedés követett az előző időszakhoz képest. A kereslet növekedése és az árak emelkedése következtében a panel- és téglalakások árindexe új rekordot ért el. A panellakások esetében a 421 pontos szintet 57 pontos ugrás után érték el, reálértéken pedig 191 pontot mutat. A téglalakások árindexe szintén jelentős növekedést mutat, jelenleg nominálisan 280 ponton áll, míg reálértékben elérte a 127 pontot.

Az első negyedévben az ingatlanpiacot a folyamatosan növekvő tranzakciószámok, új árrekordok és élénk aktivitás jellemezte. A tavalyi trenddel ellentétben a tranzakciók száma márciusban is stabilan emelkedett, a becslések szerint ebben a hónapban 12 200 adásvétel zajlott, ami 7 százalékkal felülmúlja a februári adatokat, és 10 százalékkal több az előző év azonos időszakához képest. Ugyanakkor az árak drámai növekedése már a hónap második felében érezhetően csökkentette a keresletet.

A költségek emelkedése következtében a következő hónapokban valószínűleg tovább csökken a kereslet. 2025 első két hónapjában még tapasztalhattunk egy kis növekedést, azonban márciusban a csökkenő tendenciák világosan mutatják, hogy egy trendforduló előtt állunk.

Budapesten az új építésű lakások átlagos négyzetméterára meghaladta az 1,6 millió forintot, a legdrágább a II. kerület (négyzetméterenként 3 millió forint felett), most először fordul elő, hogy a főváros egyik kerületében sem kínálnak már 1 millió forintos négyzetméterár alatti új lakásokat. A meghirdetett lakások kétharmada pedig ennek ellenére szinte azonnal elkelt.

Related posts