Vajon képes lesz Zelenszkij visszanyerni Trump bizalmát? - A washingtoni találkozó jelentősége messze túlmutat az első benyomásokon.

Pénteken kerül sor Volodimir Zelenszkij és Donald Trump aláírására egy jelentős megállapodás kapcsán, amely az ukrajnai ritkaföldfémek kihasználására vonatkozik. Ez a megállapodás nem csupán hatalmas lehetőségeket teremt Ukrajna és az Egyesült Államok számára, hanem kulcsfontosságú szerepet játszik Zelenszkij számára is abban, hogy visszanyerje az amerikai elnök bizalmát, amelyet egy korábbi amerikai belpolitikai botrány következtében elveszített. A washingtoni találkozó jelentőségéről Bendarzsevszkij Anton külpolitikai szakértő, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója osztotta meg véleményét.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken Washingtonba utazik, hogy találkozzon Donald Trump amerikai elnökkel, és aláírják az ukrajnai természeti erőforrásokról szóló kétoldalú keretmegállapodást. A találkozó jelentőségéről Bendarzsevszkij Anton külpolitikai szakértőt, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatóját kérdeztük.
A szakértő a beszélgetés kezdetén emlékeztetett arra, hogy az ukrán nyersanyagokról szóló megállapodás gyökerei Volodimir Zelenszkij győzelmi stratégiájáig vezetnek vissza. Zelenszkij volt az, aki először vetette fel azt az ötletet, hogy ezzel a lépéssel próbálja az amerikai vezetést is az ukrán támogatás mellé állítani. Tekintettel arra, hogy Ukrajna különféle értékes nyersanyagokban bővelkedik, amelyekre az oroszok a megszállás során rá szeretnének tenni a kezüket, Zelenszkij célja az volt, hogy a Nyugat segítséget nyújtson területei védelmében Oroszországgal szemben, cserébe pedig Ukrajna megosztja ezeket az erőforrásokat. Trump láthatóan felfigyelt erre a javaslatra, de míg Zelenszkij úgy vélte, hogy az ukrán nyersanyagokért cserébe a Nyugattól biztonsági garanciákat kap, Trump ezt a helyzetet némileg átértelmezte, és az eddig nyújtott támogatásért cserébe a ritkaföldfémek megszerzését követelte.
- folytatta Bendarzsevszkij Anton, miközben a gondolatai között kalandozott, és a szavakat szinte megformálta, mint egy művész a festményét.
Mivel az eredeti javaslat semmiféle biztonsági garanciát nem tartalmazott, Zelenszkij nem volt hajlandó aláírni, és elutasította azt. Ekkor az Egyesült Államok egy negatív kommunikációs kampányt indított Ukrajna ellen. Ez egy jelentős nyomásgyakorlás volt az Egyesült Államok részéről, amelynek célja az volt, hogy Donald Trump kifejezze elégedetlenségét az ukrán elnökkel szemben, amiért az ellentmondott neki.
Mint már korábban említettük, a The Washington Post által közzétett becslések szerint az Oroszország által megszállt kelet-ukrajnai területekben rejlő ásványi anyagok és ércek értéke tizenkétezer milliárd dollárra rúg, ami a 2023-as magyar bruttó hazai termék több mint 56-szorosa. Ezek a földek Európa legnagyobb ásványi kincsekben gazdag vidékét képviselik. Ukrajna a világ legnagyobb titán- és vasérc tartalékaival büszkélkedhet, emellett hatalmas, kiaknázatlan lítium- és szénlelőhelyek is találhatók az ország területén. Ezen erőforrások összesen több tízbillió dollárt, vagyis körülbelül 3600 ezermilliárd forintot képviselnek.
A külpolitikai elemzők véleménye szerint, ahogyan azt már előre sejteni lehetett, a háttérben intenzív tárgyalások folytak, hiszen Ukrajnának érdekében állt megőrizni az amerikai támogatást. Ennek a dinamizmusnak a gyümölcse a kölcsönösen jövedelmező megállapodás, amely nemrégiben került napvilágra a sajtón keresztül. A megállapodás már nem az 500 milliárd dolláros keretfeltételekről és a visszamenőleges törlesztésről szól, hanem egy közös, ukrán-amerikai alap létrehozásáról, amely kizárólag az újonnan kitermelt nyersanyagokra vonatkozik, a már meglévő kitermelésekre pedig nem. E témában részletes tájékoztatást nyújtottunk korábbi cikkünkben, amelyet itt olvashatnak el.
„- Fejtette ki Bendarzsevszkij Anton.”
A megállapodás azért is bír rendkívül nagy jelentőséggel az Egyesült Államok számára, mivel jelenleg nagyban függ Kínától a ritkaföldfémeket illetően. Jelenleg a globális nyers ritkaföldfém-piac 60 százaléka felett Kína diszponál, de a feldolgozott ritkaföldfémet tekintve már 90 százalékos Kína részesedése, így a távol-keleti nagyhatalom egyfajta monopóliummal rendelkezik a kitermelés felett. Az Egyesült Államok számára azonban kritikus fontosságú, hogy függetlenséget tudjon garantálni magának a kínai import alól és diverzifikálja a portfólióját.
Ukrajna számára ezzel szemben azért fontos a megállapodás, mert eddig ezek a nyersanyagok nem voltak nagy mennyiségben kitermelve, ugyanis nagyon pénzigényes és energiaigényes folyamatról van szó. Ukrajna nem rendelkezett a szükséges tőkével és a szükséges technológiával, ráadásul nem minden volt gazdaságosan kitermelhető. "Tehát Ukrajna most kap erre amerikai tőkét, amerikai beruházások jönnek, amerikai technológia érkezik, így ki tudnak termelni olyan nyersanyagokat is, amelyeket eddig nem" - tette hozzá a szakértő.
- jelentette ki Bendarzsevszkij Anton.
A szakértő úgy látja, hogy vélhetően a megállapodás mellett szó lesz a tűzszünetről és béketárgyalásokról is, ugyanakkor az ukrán elnöknek még van egy fontos feladata. Zelenszkij és Ukrajna abban reménykedik, hogyha belemennek ebbe a megállapodásba, akkor ezzel egyfajta bizalom jön létre Ukrajna és az Egyesült Államok között. Ettől azt remélik, hogy onnantól kezdve az Egyesült Államok sokkal erőteljesebben és szívesebben képviseli Ukrajna érdekeit az Oroszországgal folytatott tárgyalásokon.
- hívta fel a figyelmet Bendarzsevszkij Anton.
Ennek oka, hogy amikor Zelenszkijt megválasztották, pont egy amerikai belpolitikai botrány közepén találta magát. Joe Biden későbbi amerikai elnök fiának, Hunter Bidennek volt egy olyan pozíciója az egyik ukrán energetikai cégben, amely aránytalanul magas fizetéssel járt, így sokan korrupciót véltek felfedezni a háttérben. Ekkor Doanld Trump személyesen telefonált Zelenszkijnek, hogy bírja rá az ukrán hatóságokat arra, hogy ítéljék el Joe Bident és a fiát. Később ez a telefonbeszélgetés kiszivárgott, amivel a demokraták jelentős támadási felületet kaptak Donald Trump irányába. Zelenszkijnek ugyan nem volt személyes felelőssége ebben, de elnökként mégis rajta csattant az ostor. Ezt a viszonyt kell most az ukrán elnöknek helyrerakni, hogy visszaszerezze Donald Trump szimpátiáját.