A nők és a fiatalok körében váratlanul megnőtt a népszerűsége, és a szélsőbaloldal akár a német parlamentbe is eljuthat.


Míg a sajtó főleg a konzervatívok befolyásától és a szélsőjobboldali AfD előretörésétől hangos, a legújabb elemzések szerint a német szövetségi választások hajrájában komoly befutó lehet a die Linke. Az elemzők szerint az erős szociálpolitikát hirdető párt főleg a nők és fiatalok támogatását élvezi.

Négy nappal a szövetségi választások előtt a német választók egy jelentős átrendeződés tanúi lehetnek: a YouGov közvéleménykutató legfrissebb adatai szerint a CDU és a CSU szövetsége csupán 27%-os támogatottságot élvez, ami a legrosszabb mutatójuk Friedrich Merz kancellárjelöltsége előtt. A Berliner Morgenpost elemzése szerint a CDU-CSU visszaesésének hátterében a die Linke váratlan előretörése áll, amely a február 14. és 17. között végzett felmérés alapján 9%-os népszerűséggel büszkélkedhet. Amennyiben a vasárnapi választások során valóban ennyien voksolnának a szélsőbaloldali pártra, az a harmadik legjobb eredmény lenne, amit eddig a német szövetségi választások során elértek. Ez a pártnak komoly siker lenne, különösen, mivel sokáig kérdéses volt, hogy egyáltalán bejutnak-e a Bundestagba.

A Die Linke politikai irányvonalát figyelembe véve, mint a kelet-német kommunisták utódpártja, érdekes helyzetet mutat. Alig egy évvel ezelőtt a párton belüli feszültségek csúcspontra jutottak, amikor Sahra Wagenknecht, a párt egykori vezetője, és szoros szövetségesei úgy döntöttek, hogy elválnak az úttól, és megalapították a Bündnis Sahra Wagenknecht-et. Ez a lépés jelentős változásokat hozott a párt belső dinamikájában, és új kihívások elé állította a Die Linke-t.

Európa számos országában a jobboldali populizmus egyre inkább teret nyer, amit főként a határozott politikai programok és a markáns retorika magyaráz. A mérsékelt baloldali pártok, mint például a német szociáldemokraták (SPD), egyre nehezebben tudják tartani a lépést ezzel a politikai áramlattal. Ezzel szemben a szélsőbaloldal, képviselve a die Linke által, meglepően sikeresnek bizonyul. Ennek a sikernek kulcsa a gazdasági válság idején különösen vonzó szociálpolitikai ajánlatukban rejlik, amely megfizethető lakhatást, a jövedelmi egyenlőség előmozdítását és hatékony éghajlatvédelmet ígér.

"A bérleti díjak drámai emelkedése sok ember mindennapjait megterheli, és a die Linke az egyedüli politikai erő, amely komolyan foglalkozik ezzel a problémával" - nyilatkozta egy 26 éves választó a The Guardian számára.

A hirtelen jött siker másik lehetséges oka a Sahra Wagenknecht kiválása óta a pártot Sören Pellmannal társelnökségben vezető 36 éves Heidi Reichinnek egy a közösségi médiában keringő beszéde. Felszólalásában a képviselő vehemensen bírálta Friedrich Merz konzervatív kancellárjelöltet, amiért az elfogadta a szélsőjobboldal támogatását a bevándorlási politikát illetően.

"Ön cinkossá vált és rossz irányba sodorta ezt az országot" - mondta Reichinnek, mire a CDU vezetője kinevette és elutasította a képviselő támadását. Reichinek felszólította a parlamentet, hogy "álljon ellen a fasizmusnak". A videót a die Linke szerint az első héten több mint 30 millióan látták.

Sahra Wagenknecht, aki korábban a szélsőbaloldal legjelentősebb arca volt egy évvel ezelőtt lépett ki a die Linkeből, és saját pártot alapított, amely a bevándorlás csökkentését, a német állampolgároknak nyújtott szociális juttatások növelését és

A júniusi európai parlamenti választások és a szeptemberi három keleti tartományi választások során elért figyelemre méltó eredmények után a Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) jelenlegi kampánya meglehetősen gyengén teljesít. Ennek hátterében részben olyan tényezők állnak, hogy a párt politikai programjának alapvető üzeneteit mind a szélsőjobboldal, mind a konzervatívok, mind pedig a szélsőbaloldal igyekeztek saját céljaikhoz igazítani.

A korábbi közvélemény-kutatások szerint a die Linke, a BSW és a vállalkozáspárti Német Szabaddemokrata Párt még hetekkel ezelőtt is a parlamentbe kerüléshez szükséges 5%-os küszöbön álltak. A három párt közül most a die Linke a legesélyesebb, hogy felülkerekedjen a másik kettőn, miután egyes felmérések szerint 9%-ra, más adatok szerint azonban 6-7%-ra nőtt a támogatottsága.

A Die Linke ezzel az alacsonyabb becslés szerinti teljesítménnyel is a 2009-es gazdasági világválság óta elért legjobb eredményét könyvelheti el. A közvélemény-kutatások azt jelzik, hogy különösen a nyugatnémet értelmiségiek, különösen a diákok körében sikerült újra támogatásra szert tenniük.

Az elemzők véleménye szerint Angela Merkel kancellárságának lezárulta után a CDU-CSU jobbra tolódása, különösen Merz legfrissebb bevándorláspolitikai döntései és a szélsőjobboldali AfD-hez való közeledés következményeként a baloldal, különösen a die Linke számára kedvező helyzet alakulhat ki. Ez arra figyelmezteti a szociáldemokratákat és a Zöldeket, hogy a következő négy nap során kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a fiatalabb szavazók megtartására, hiszen ez kulcsfontosságú feladatuk lesz.

A múlt heti, 18 év alattiak körében tartott próbaválasztáson az első helyen több mint 20%-kal a die Linke végzett. A második helyet 18%-kal az SPD szerezte meg, míg a CDU/CSU és az AfD szinte ugyanannyit, közel 16%-ot ért el. A 18 év alatti szavazók körében a nagyobb pártok között a Zöldek alig több mint 12%-ot szereztek.

Related posts