Egy rejtett orosz katonai bázis váratlanul bukkanhat fel egy szokatlan helyszínen, ami radikálisan átalakíthatja a világ egyik legfeszültebb régiójának dinamikáját.

Az Army Recognition forrásai alapján Oroszország hivatalos kérelmet nyújtott be Indonéziához, hogy lehetőséget kapjon nagy hatótávolságú katonai repülőgépek telepítésére az indonéziai Pápua tartományban, a Biak-szigeten lévő Manuhua légibázison.
Ausztrália területén egyre inkább nő a feszültség, miután hírek érkeztek arról, hogy orosz repülőgépek megjelenése várható a katonai repülőtéren, amely 1400 kilométerre található Darwin városától. Szergej Sojgu, az orosz Biztonsági Tanács akkori titkára 2025 februárjában vetette fel az ötletet, hogy az indonéz védelmi miniszter, Sjafrie Sjamsoeddin segítségével orosz gépek is használhatják ezt a stratégiai jelentőségű bázist. Jelenleg az indonéz kormány még nem hozott döntést az ügyben, ugyanakkor az ausztrál politikai körökben határozottan cáfolták a kérés létezését. A Kreml pedig egyelőre titokban tartja álláspontját, sem megerősítve, sem cáfolva a pletykákat.
Moszkva érdeklődése Biak iránt nem újkeletű, 2017-ben már stratégiai bombázóval landoltak a helyi támaszponton. Azóta az orosz légiközlekedési erők (VKSz) több alkalommal is kértek Tu-95-ös és szuperszonikus Tu-160-as repülőgépek leszállását ugyanazon a bázison. Ausztrália számára ez már korábban is aggodalmat kellett, mivel ezek a járművek akár stratégiai nukleáris fegyverek hordozására is képesek. M
Oszkva így képes hatalmas távolságokba, akár több ezer kilométerre is kiterjeszteni hatását.
Oroszország katonai bázisának megjelenése az indonéz szigetcsoportban komoly geopolitikai átrendeződést idézne elő az indo-csendes-óceáni térségben. Ez az esemény közvetlenül fenyegetné az ausztrálokat, akik az Egyesült Államok szoros szövetségeseiként képesek lennének a felderítő és katonai tevékenységek célkeresztjévé válni. Különösen aggasztó lenne, hogy az orosz kémkedés a stratégiailag fontos légibázisok, például a B-52-es bombázók fogadására is alkalmas Tindal körüli területeket is érintené. Emellett Guam, a kisebb amerikai bázisokkal rendelkező sziget, szintén a figyelem középpontjába kerülne, hiszen az orosz hírszerzők akciói közvetlenül veszélyeztetnék az ottani katonai jelenlétet.
A pápuai bázis létrehozása jelentős előnyöket nyújtana Moszkva számára, lehetővé téve számára, hogy kiterjessze befolyását egy egyre fontosabbá váló stratégiai területen. Ez a lépés erősebb pozíciót biztosítana Oroszország számára Ázsia tengeri övezetében, közelebb hozva a legfontosabb globális tengeri kereskedelmi útvonalakhoz. A fejlemény következményeként Ausztráliának újra kellene értékelnie a védelmi stratégiáit, beleértve az AUKUS-megállapodást is. Emellett fontos hangsúlyozni, hogy Indonézia a "szabad és független" politikája mellett elkötelezett, ami azt jelenti, hogy korábban már elutasította azokat a kéréseket, amelyek külföldi hatalmaknak biztosítottak volna hozzáférést a stratégiai katonai infrastruktúrához. A térség amúgy is rendkívül feszült, mivel az Egyesült Államok és Kína hatalmi harcának középpontjában áll.