Trump és Musk tervei között szerepel, hogy bezárják a legnagyobb állami segélyszervezetet. Az intézmény munkatársait már ki is tiltották az épületből, ami komoly aggodalmakat keltett a jövőbeli segélyezési lehetőségekkel kapcsolatban.


Elon Musk úgy véli, hogy az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) működése helyrehozhatatlan problémákkal küzd, ezért javaslatot tett az ügynökség bezárására. A kezdeményezés mögé Donald Trump is állt, és támogatását fejezte ki a döntéshez - számolt be róla az AP.

Miután Trump zöld fényt adott Musk vezetésének a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) élén, az AP értesülései szerint az USAID munkatársait arra utasították, hogy ne lépjenek be a washingtoni központjukba. A több mint tízezer fős állami intézményből több mint 600 alkalmazottat kizártak a számítógépes rendszerekből, és e-mailben értesítették őket arról, hogy megszűnt a hozzáférésük. Az üzenetben az ügynökség vezetésének utasítása állt a középpontban.

Az akció keretein belül a szerv két vezető biztonsági szakemberét felfüggesztették, miután azok elutasították, hogy hozzáférést biztosítsanak a DOGE tagjainak, akik Elon Musk irányítása alatt állnak. Az események egy nappal azután zajlottak, hogy a DOGE, amely a szövetségi programok és szabályozások mérséklésén, valamint a kormányzati költségvetés csökkentésén dolgozik, hasonló lépéseket tett a Pénzügyminisztérium rendszereivel kapcsolatban is, ahol szintén hozzáférést nyertek érzékeny adatokhoz.

Az 1961-ben megalapított USAID a világ legnagyobb állami donorügynöksége, amely nemcsak nemzetközi fejlesztési, hanem humanitárius segélyprogramokat is működtet globális szinten. Az amerikai kormányzattal együttműködve a humanitárius segélyek több mint 40%-át ők biztosítják. Tevékenységi körük széles spektrumot ölel fel: a segélyezés mellett foglalkoznak az egészségügyi szolgáltatások fejlesztésével, a környezet megóvásával, a HIV/AIDS kezelésével, a tiszta ivóvíz elérhetőségének biztosításával, valamint az oktatási reformok bevezetésével a fejlődő országokban.

Musk hétfőn, az X Spaces platformján tartott élő bejelentkezésében egy figyelemfelkeltő almás-hernyós hasonlattal illusztrálta a szervezet kritikus állapotát, amely szerinte már helyrehozhatatlanná vált. "Itt nem található alma, csak egy hatalmas giliszta, ami a USAID-et jelképezi. Ha pedig nincs alma, akkor az egész szervezetet el kell távolítani. Ezért van szükség a megszüntetésére. A helyzet már javíthatatlan" – fogalmazott. Nem sokkal később, egy öt órával ezelőtt közzétett posztjában pedig a USAID-et már egy bűnszervezethez hasonlította, ezzel tovább fokozva a feszültséget.

A Tesla vezérigazgatójának döntése mögött egy olyan nézet állhat, amelyet ő maga is gyakran megoszt X-en: miszerint a USAID által nyújtott segélyek nem jutnak el a valóban rászorulókhoz, és a szervezet csupán a közpénzek elvonására szolgál. Az elmúlt órákban Musk több olyan posztot is közzétett X-en, amelyek megkérdőjelezik a USAID működését és a demokráciára irányuló céljait; egyik bejegyzésében egyenesen csalásnak nevezte a szervezet tevékenységét. Ezen kívül Musk másik fontos célja a költségek csökkentése: becslése szerint a Trump-kormányzat jövőre akár ezermilliárd dollárral is mérsékelheti az amerikai költségvetési hiányt.

A demokraták erősen tiltakoztak a lépés ellen, és arra hivatkoztak, hogy Trumpnak nincs meg az alkotmányos felhatalmazása arra, hogy csak úgy bezárassa az USAID-et a kongresszusi beleegyezése nélkül. Kifogásolták továbbá, hogy Muskék a szerv ellenőrzésén keresztül bizalmas információkhoz férhetnek hozzá. Az USAID weboldala és X-profilja elérhetetlenné vált, Trump pedig vasárnap este nyilatkozott arról, hogy az állami szervvel problémák vannak. "Egy rakás radikális őrült irányítja. Mi most kirakjuk őket" - mondta Trump vasárnap este, előre utalva a hétfői lépésekre.

Related posts