Már egy évtizede, hogy a magyar hegymászó egyszer csak a mélybe zuhant.


A gyász súlya nehezedett Stohl András családjára az idei karácsonyi ünnepeken: "Ez volt az első alkalom, hogy az asztalunkon nem volt ott a klasszikus bejgli, amit ő készített."

Sajnos életjelek nélkül, de a baleset helyszínétől 250 méterre lejjebb rábukkantunk a magyar hegymászóra, ezzel véget ért az év egyik legnagyobb kihívást jelentő mentőakciója – tájékoztatták a hegyimentők. A férfi testét több mint két méter vastag hóréteg borította, a helyszín pontos meghatározásához pedig szonárok segítségét kellett igénybe venni.

Társát, Magdolnát sérülések nélkül, de teljesen kihűlve találták meg, azóta kórházban kezelik. A Blikk megtudta: a fiatal nő nem először került veszélyes helyzetbe. Nagyjából tíz évvel ezelőtt már elszenvedett egy súlyos balesetet a Pilisben.

- Magdolna tornatanár, aki világ életében sportos volt és sokat túrázott - így jellemezte a fiatal hegymászó nőt Adamkó Péter, aki nyugdíjas évei előtt barlangi mentőként dolgozott és ő is részt vett Magdolna kimentésében a Pilisben. - A Prédikálószéknél mászott valahol, ott zuhant le, félig eszméletlen állapotban hoztuk le. Már ott megkezdték a kezelését, az orvos akkor ott azt mondta, hogy ez a fiatal lány nem fog többé lábra állni - emlékezett vissza a barlangi mentő. Magdolna akkor combnyaktörést szenvedett el, melyből bő két hónap volt a felépülés.

- Mutattam neki egy fényképet, miután már jobban volt, hogy milyen állapotban volt, mikor lehoztuk. Azóta felépült, mai napig tartjuk a kapcsolatot és tudom, hogy állandóan túrázik - mondta Adamkó Péter, aki a szlovéniai baleset óta nem beszélt a nővel, de úgy véli a rossz idő okozta a balesetet, illetve az, hogy eltévedtek.

A szintén hegymászó Precup Csaba akkor jött haza a térségből, amikor Magdolnáék indultak. A férfi a Tényeknek azt mondta, próbálta figyelmeztetni őket a zord időjárásról.

- Megpróbáltam tájékoztatni őket az aktuális időjárási feltételekről. Két napos kirándulásra indultak, így természetesen hoztak magukkal élelmet, hálózsákot, és a hóviszonyok, valamint a környezeti adottságok alapján, amit közöltem velük, biztosan rendelkeztek hágóvassal és jégcsákánnyal is - osztotta meg Precup Csaba.

Klausmann Viktor, a korábbi televíziós műsorvezető, jelenleg a Kékes Kutató-Mentő Alapítvány kuratóriumának elnökeként osztotta meg gondolatait a Blikknek. Elmondta, hogy a Szlovéniához hasonló magashegységekben általában mentőhelikopterek indulnak útnak, hogy segítsenek a bajba jutott hegymászókon. A speciális mentőcsapatok folyamatos készenlétben állnak, 0-24 órás ügyeletben dolgoznak, hogy a riasztásokra a lehető leggyorsabban tudjanak reagálni.

- Az első lépés a gyülekezési helyszín kijelölése, majd ezt követi az egészségügyi ellátás megszervezése, amelyben a mentőszolgálatok is aktívan részt vesznek. A harmadik fontos lépés a rendőrség értesítése, hiszen a rendészeti hatóságok felelősek a speciális körülmények feltárásáért és a szükséges adminisztráció elvégzéséért. Mialatt a mentési csapatok eljutnak a kijelölt találkozási pontra, meghatározzák a mentési útvonalat és figyelembe veszik az időjárási viszonyokat, hogy biztosítsák a speciális mentők biztonságát, és elkerüljék, hogy saját életüket kockáztassák - osztotta meg tapasztalatait Klausmann Viktor.

Related posts