Szijjártó Péter: Friss változások érkeznek Washingtonból

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter keddi new yorki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a liberális mainstream és a woke ideológia képviselői gyakorlatilag mérgező hatást gyakoroltak a nemzetközi politikai diskurzusra. A kölcsönös tisztelet hiánya miatt a konfliktusok rendezése egyre nehezebbé vált, de hozzáfűzte, hogy most új, friss irányvonalak kezdik megjelenésüket.
A tárcavezető a közelmúltban arról tájékoztatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának nyílt vitáját, hogy Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépésével egy teljesen új világpolitikai éra kezdődött. A nyugati világ most olyan vezetőre talál, aki merőben eltér a korábbi politikai irányvonalaktól, és egy ellentétes stratégiát követ.
Íme egy egyedibb változat a megadott szövegről: "Így tehát megérkezett egy olyan amerikai elnök, aki büszkén vallja magát patriótának és szuverenistának, számára pedig a nemzeti érdek a legelső. Olyan vezető ő, aki szilárdan áll a valóság talaján, és a józan ész irányelvei mentén cselekszik. Például világosan kifejezi, hogy az ember vagy férfinak, vagy nőnek születik. Egy olyan elnök, aki bátran szembeszáll a woke ideológiával, és aki szabadságharcot indított a globális liberális mainstream diktatúrája ellen."
Kiemelte, hogy ebben a helyzetben a liberális fősodor képviselői nem igazán tudják, mi lenne a helyes irányvonal számukra. Ennek következtében "általában inkább csak sikoltoznak, panaszkodnak, vagy próbálnak valamilyen ellenlépést kidolgozni, ami viszont elég nehézkesen halad, és ez egyértelműen látszik". Hozzátette, hogy Magyarország már tizenöt éve azt a politikai stratégiát követi, amelyet most a nyugati világ vezetője is hirdetett, még ha emiatt óriási támadások kereszttüzébe is kerül.
"Jelenleg egy olyan helyzet állt elő, amelyben mi magunk is a mainstream részévé váltunk. Ez egy teljesen új dinamikát teremtett a globális színtéren. A nemzetközi liberális mainstream és a woke ideológia képviselői szinte megmérgezték a globális politikai diskurzust és a nemzetközi kapcsolatrendszert. Ennek következményeként a kölcsönös tisztelet eltűnt a politikai párbeszédből, és helyét a vádaskodás, zsarolás, kioktatás, valamint a másik fél megbélyegzése vette át" - fogalmazott Szijjártó Péter.
Azt is hangsúlyozta, hogy a nemzetközi politikai színtéren tapasztalható kölcsönös tisztelet hiánya megnehezítette a konfliktusok megoldását. Ennek következményeként a feszültségek tovább éleződtek, és a háborúk egyre súlyosabbá váltak. Az utóbbi évek eseményei miatt joggal tekinthetjük ezt az időszakot a veszélyek korának.
Most, hogy új szelek fújnak Washingtonból, a béke ügye ismét a figyelem középpontjába került. Ebből a szempontból hálával tartozunk a kínai félnek is, hiszen ők vezetik most a Biztonsági Tanácsot, és megszervezték ezt a mai ülést. Mindezt úgy tették, hogy az elmúlt időszakban, a legnagyobb nehézségek ellenére is folyamatosan támogatták a béke eszméjét a nemzetközi politikai színtéren. Ezt például a kínai irányítás alatt létrejött Béke Barátai Csoport alapításával bizonyították az ENSZ keretein belül.
Szijjártó Péter kifejezte véleményét a Szaúd-Arábiában zajló közvetlen amerikai-orosz tárgyalásokról, hangsúlyozva, hogy a két nagyhatalom közötti kapcsolatok normalizálása hozzájárulhat a globális biztonsági helyzet javulásához. "Az ukrajnai konfliktus kapcsán most érzem a legnagyobb reményt az utolsó három évhez képest, hogy végre béke születhessen (...) Jelenleg láthatjuk, hogy a háborút támogató európai liberális mainstream, akik még jelen vannak, kétségbeesetten reagálnak, és számtalan kifogásuk van amiatt, hogy nem ülhetnek a tárgyalóasztalnál. Azonban az a helyzet, hogy akik ott ülnek, azok a béke eléréséért dolgoznak. Egy olyan asztalnál, ahol a békéről folyik a diskurzus, a háborúpártiaknak nem jut hely" - tette hozzá.
Ezután kifejezte sajnálatát amiatt, hogy az ENSZ az utóbbi évek során nem tudta betölteni a béke központi szerepét, és a világszervezet számos kihívással küzd, ami sürgető reformokat igényel. "Ezért az uraknak itt, nem messze tőlünk, el kell hagyniuk a megszokott kereteiket, és olyan kreatív reformötleteket kell kidolgozniuk, amelyek csökkentik a kiadásokat, megszüntetik a párhuzamosságokat, valamint a teljesen felesleges funkciókat."
Ennek kapcsán a miniszter bejelentette, hogy Magyarország nyitott bizonyos ENSZ-szervezetek befogadására. Hangsúlyozta, hogy az új világpolitikai korszak kézzelfogható jele, hogy véget ért a liberális mainstream nemzetközi beavatkozási politika, és elvágták az ehhez szükséges finanszírozási csatornákat. "Azok, akik eddig ennek a beavatkozásra épülő globális politikának voltak a zászlóvivői és megvalósítói, most hangos ellenállásba kezdtek, hiszen a létezésük középpontjában a patrióta kormányok destabilizálása állt. Úgy vélem, hogy az elmúlt hetek és hónapok eseményei a világ számára kedvező irányba változtak, és a rijádi fejlemények tükrében most először az utóbbi három év során bizakodóbbá válhatunk a jövőt illetően" - foglalta össze a miniszter.