Bábolna környékén sürgősen dögkutat ásnak, hogy elhelyezzék a 1400 fertőzött szarvasmarhát. A munkálatok rohamtempóban zajlanak, hogy mielőbb megakadályozzák a betegség további terjedését.

Öt évtized elteltével ismét felütötte fejét Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás, ami komoly aggodalmakat kelt a szakemberek körében. A helyzet rendkívül súlyos, egy tehenészetet már el is zártak a külvilágtól, hogy megakadályozzák a betegség terjedését.
Rohamtempóban földelik el Bábolna mellett a száj- és körömfertőzés miatt leölt szarvasmarhákat, már markolókkal ássak a dögkutat 1400 állat tetemének - számolt be róla Pintér Róbert, a település önkormányzati képviselője a 444-nek.
Pintér Róbert elmondása szerint két markológép és fehér vegyvédelmi ruhás emberek vannak a helyszínen, akik a bőnyi tehenészet szarvasmarháit ássák el. "Rengeteg tetem, 1000 tonna összsúllyal, látványnak is szörnyű" - nyilatkozta. A bábolnai önkormányzati képviselő úgy tudja, egy bőnyi tehenészetet már karantén alá vettek. Pintér szerint Bábolnán és a környező településeken semmiféle lakossági tájékoztatás nem volt az ügyben.
A lap felhívja a figyelmet arra, hogy a Nébih pénteken bejelentette: 50 év elteltével ismét megjelent Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás betegség. Ez a rendkívül fertőző vírus nem csupán a szarvasmarhákra veszélyes, hanem minden párosujjú patás állatot, így a sertéseket, juhokat, kecskéket, bivalyokat és más haszonállatokat is érintheti. A vírus terjedésének okait jelenleg járványügyi nyomozás keretében kutatják.
A betegség emberre nem veszélyes, ugyanakkor az állatállományokban rendkívül súlyos károkat okoz A fertőző állatokat nem lehet kezelni, ha egy gazdaságban egy állat is megbetegszik, akkor a összes párosujjú patás állatot fel kell számolni. Ez történik most abban a kisbajcsi tehenészetben, ahol március 3-án észlelték néhány állaton a tipikus tüneteket.
A lap szerint a kisbajcsi gazdaságban önmagában is több milliárd forintos kárral számolnak, ami csődközeli állapotot eredményezhet. Azt írják, a fertőzés továbbterjedésének megakadályozása érdekében a hatóságok egyelőre 72 órára a betegségre fogékony állatokra teljes forgalmi korlátozást vezettek be az egész Dunántúlra, március 17-ig pedig csak azonnali vágásra szállíthatók az állatok.