Siófokon a helyi védettség alatt álló régi házak megszüntetését tervezik.


A város közéletét néhány éve jelentős felháborodás rázta meg, amikor a tulajdonosok védett épületeket bontottak le, hogy helyettük modern kockavillákat és lakóparkokat emeljenek. Most újabb hasonló sors várhat egyes történelmi épületekre, mivel a képviselő-testület kezdeményezése nyomán újabb bontások kerülhetnek napirendre.

Siófokon összesen 120, javarészt a századforduló idejéből származó épület kapott helyi védelmet. Az önkormányzat most azon ingatlanok listáját kívánja csökkenteni, amelyeket nem tartanak fenntarthatónak. Pedig a műemlékvédelem alapvető célja a régi épületek megőrzése. A helyi védelmet élvező ingatlanok tulajdonosai azonban nem részesülnek semmiféle kedvezményben. Nincs építményadó-kedvezmény, és városi pályázat sincs a felújításokhoz. Cserébe számos tilalom és kötöttség nehezíti a dolgukat, így egy régi házat nem lehet úgy kihasználni, mint egy új építményt. Úgy tűnik, a város csupán a régi épületek látványát kívánja megőrizni, de a fenntartásuk érdekében eddig nem tett érdemi lépéseket. Az önkormányzat 2015 óta ígérget megoldásokat, legutóbb pedig 2023 novemberében azzal indokolták a kedvezmény-kezdeményezést, hogy a helyi védett ingatlanok ingatlanadójának elengedése körülbelül 120 millió forint veszteséget jelentene a város számára.

A siófoki helyi védett épületek száma az elmúlt negyven év során izgalmas ingadozásokon ment keresztül. Az 1986-os általános rendezési terv még több mint 100 olyan épületet sorolt fel, amelyek védelmet érdemeltek. Ez a szám az 1992-es felülvizsgálatkor sem mutatott jelentős eltérést. Balázs Árpád (Fidesz) polgármesteri időszakában, 1997-ben a város képviselő-testülete első alkalommal állította össze örökségvédelmi helyi rendeletét, amely alapján már csupán 67 ingatlan kapott védelmet. 2005-re azonban ez a szám drámaian csökkent, csupán 18 helyi védett épület maradt a listán. Ebből a mélypontról 2015-ben Molnár Árpád főépítész javaslatára újabb 12 épületet vettek fel a védettek közé, hangsúlyozva, hogy a felméréseknek folytatódniuk kell. 2018-ra elkészült a jelenleg is érvényes, 120 épületet tartalmazó lista. Most azonban a képviselő-testület újabb trendfordulóra készül, amely során a védett épületek számának csökkentése várható.

A meglepő fejlemény hátterében az áll, hogy az önkormányzat értékesítette a régi mozi védett épületét, az új tulajdonos pedig kezdeményezte a védettség eltávolítását, arra hivatkozva, hogy a védettség alapjául szolgáló körülmények már nem állnak fenn. A képviselő-testület januári ülésén határozott arról, hogy a helyi védelem megszüntetését nem támogatja, azonban Kadlicskó Krisztián főépítészt megbízták azzal, hogy áprilisra vizsgálja felül a helyi védelem alatt álló épületek védettségének indokoltságát. Az áprilisi ülésre a vizsgálat nem készült el, így a főépítészi iroda a novemberi ülésen határidő-módosítást kapott (a felvételen 1:33-tól látható). Jelenleg három épület védettségének eltávolítását tervezik, ezek azok az épületek, amelyek már a védettség megállapításakor sem voltak jó állapotban.

Megkerestük a főépítészt, de sajnos nem érkezett válasz arra vonatkozóan, hogy pontosan mely épületekről van szó. Azonban a rendelkezésre álló információk alapján úgy vélik, hogy...

az egykori ún. teremmozi, a régi Csülök vendéglő és egy másik vendéglátóipari egység az esélyes.

A Csülök vendéglő különleges jelentőséggel bír, hiszen itt született Révész Géza, a világhírű pszichológus és zenepedagógus. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának épületében tiszteletére termet is elneveztek. Sajnos a ház állapota sokat romlott az évek során, és úgy tűnik, a tulajdonosok nem tettek semmit a megóvásáért. A helyi hatóságok sem mutattak érdeklődést a helyszín védelme iránt. Egy helyi politikustól hallottuk, hogy méltatlankodik a ház védett státusza miatt. Amikor megkérdeztük tőle, hogy mit tud Révész Gézáról, azt válaszolta, hogy talán egy focista lehetett, mivel a siófoki stadion utcáját róla nevezték el.

A jelenleg helyi védelem alatt álló ingatlanok között van még önkormányzati tulajdonú épület. Ezek közül nemrégiben a Thanhoffer-villa volt eladó, ám vevő nem jelentkezett. Éppen ennek kapcsán kutattuk a helyi védelem alatt álló ingatlanok értékesítéséről szóló jogszabályt, és az egyszerű keresés véletlen találatot adott. A Nemzeti Jogszabálytárban felleltük azt a rendeletet, amely az önkormányzati tulajdonú ingatlanok elidegenítésének feltételeiről szól (de a nem lakás célú helyi védett épületekre is vonatkozik). Hatályosként volt feltüntetve. A rendelet egyik paragrafusa szerint helyi védelem alatt álló önkormányzati tulajdonú ingatlan vevőjét 30 százalékos vételárkedvezmény és tíz év részletfizetési kedvezmény illeti meg, amennyiben az egész ingatlant egyben vásárolja meg. Részletfizetés esetén a 30 százalékos kedvezménnyel csökkentett vételár 20 százalékát az adásvételi szerződés megkötését követő nyolc napon belül kell megfizetni.

A közel egymilliárd forintra becsült Thanhoffer-villa értékét e rendelet értelmében már csupán 140 millió forintért, egy kisebb parti nyaraló áráért el lehetett volna vinni. A fennmaradó 560 millió forintot pedig tíz év alatt kellene teljesíteni.

Eladás esetén tehát a város egyik legrégebbi és legnevesebb önkormányzati tulajdonú épületét, a hajdan híres Sió-Hullám Szállót, ugyanazon feltételek mellett lehetne megszerezni. Az ingatlanra a jelenlegi bérlő, a Debreceni Egyetem, elővásárlási jogot jegyzett be, ezzel biztosítva magának az elsőbbséget a vásárlás során.

Megkerestük az önkormányzat egyik jogi szakértőjét, hogy érdeklődjünk az 1995-ös rendelet ügyében, amely Balázs Árpád első polgármesteri évében lépett életbe. Első reakciója nem volt túl bizakodó. Elmondtuk neki, hogy a jogtárban zöld színnel van jelölve, ami arra utal, hogy talán még érvényben van. Pár perccel később azonban meglepve hívott vissza, és megerősítette, hogy valóban hatályos, ahogy van. Megnyugtatott minket, hogy legutóbb 2015-ben használták ingatlanok értékesítésekor.

Feljegyeztük, hogy amennyiben a rendelet életbe lép, az önkormányzattól helyi védett épületet vásárlók akár visszamenőlegesen is igényelhetik a kedvezmény érvényesítését és az adásvételi szerződés módosítását, hiszen erre vonatkozóan rendelet áll rendelkezésre. Függetlenül attól, hogy mi lesz a válasz, az esetlegesen a jövőben eladandó ingatlanok vásárlói számára ez a lehetőség valószínűleg hamarosan megszűnik, mivel a jogász ígéretet tett arra, hogy januárban felülvizsgálják ezt a rendeletet.

Örömmel értesítjük, hogy hozzájárulhattunk a megoldáshoz. Esetleg érdemes megemlíteni, hogy Balázs Árpád 2014 óta nem tölti be a polgármesteri tisztséget Siófokon; azóta már a harmadik jegyző vette át a feladatokat. Az elavult rendelet felügyelete valahogy elkerülte a figyelmet. A helyi védettség fenntartásának vagy megszüntetésének kérdését a képviselő-testület jövő áprilisi ülésén fogják tárgyalni.

Related posts