Példátlan lépés: az alkotmánybíróság a szavazatok újraszámlálását kezdeményezi.


Az alkotmánybíróság csütörtöki ülésének középpontjában két kérelem állt, amelyek az államfőválasztás első fordulójának eredményeit kívánták érvényteleníteni. Az óvásokat két olyan politikai szereplő terjesztette elő, akik maguk is részt vettek a választási küzdelemben: Cristian Terheş és Sebastian Constantin Popescu.

A CCR legfrissebb közleménye alapján az alkotmánybírák egyhangú döntést hoztak Cristian Terheş elnökjelölt beadványának alapos átvizsgálása után. Ennek értelmében elrendelték az államfőválasztás első fordulójában leadott szavazatok, mind az érvényes, mind az érvénytelen voksolások újraszámolását. Az újraszámolás végeredményét a Központi Választási Irodának (BEC) kell majd megküldenie az alkotmánybíróság számára.

Az alkotmánybírák csütörtökön egyhangú döntéssel elutasították Sebastian Constantin Popescu államfőjelölt beadványát, amelyben a jelölt az első forduló eredményének érvénytelenítését kérte. A bíróság arra hivatkozott, hogy a beadványt a megadott határidőn túl nyújtották be. Ezzel szemben a Cristian Terheş államfőjelölt hasonló jellegű kérelmét a taláros testület péntekre halasztotta, így annak megvitatása még várat magára.

Az alkotmánybírák csütörtöki határozata, amelyben az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását kezdeményezik, példa nélküli eseménynek számít.

Toni Greblă, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke az Agerpres hírügynökségnek adott interjújában hangsúlyozta, hogy az elnökválasztás második fordulójának kampányának megkezdésére csak az után kerülhet sor, hogy az alkotmánybíróság hivatalosan is érvényesíti az első forduló eredményeit. Ekkor dől el, hogy melyik két jelölt jut tovább a versenyben.

A kormány által elfogadott választási ütemterv szerint az elnökválasztás második fordulója kampányának pénteken kellene rajtolnia. Toni Greblă szerint azonban "teljességgel lehetetlen", hogy egy nap alatt összeszámolják az első fordulóban leadott szavazatokat, hiszen 9 465 257 voksról van szó. Az óvások elbírálását követően az alkotmánybíróság feladata lesz érvényesíteni az első forduló eredményét.

Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és a második fordulóba jutott elnökjelöltje kijelentette, hogy az elnökválasztás első fordulójának semmissé nyilvánítása, a CCR-hez benyújtott beadványok következtében, a demokrácia súlyos megsértését jelentené, és országszerte tiltakozások láncolatát indítaná el. Lasconi úgy véli, hogy a demokrácia már akkor sérült, amikor az alkotmánybíróság megakadályozta Diana Şoşoacă részvételét a választási folyamatban.

Călin Georgescu, a független jelölt, aki az elnökválasztás első fordulójában az élen végzett, a Realitatea hírtelevízió számára adott interjújában kifejtette, hogy "elképzelhetetlen, ami zajlik". Véleménye szerint, ha az első fordulót érvénytelenítik, az teljesen nevetségessé tenné a megválasztott új államfőt, hiszen ez az eljárás ellentmondana a demokrácia alapelveinek.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ideiglenes vezetője, Ilie Bolojan szerdán este az Antena 3 televízió műsorában kifejtette, hogy az elnökválasztás első fordulójának esetleges érvénytelenítése "érzékeny téma". Hozzátette, hogy ilyen helyzetekben fontos a felelősség súlyának figyelembevételével meghozni a döntéseket.

Related posts