Pokoli főnökök: Könyvbemutató és Szerzői Beszélgetés Galántán Fedezd fel a munkahelyi kihívások világát a "Pokoli főnökök" című könyv bemutatóján! Csatlakozz hozzánk egy izgalmas estére Galántán, ahol lehetőséged nyílik megismerni a szerzőt, valamint bel


A Galántai Könyvtár, valamint Récsei Noémi, újságíró és televíziós műsorvezető, rendszeresen szervez izgalmas beszélgetőesteket a gyönyörű neogótikus Esterházy-kastély falai között. Ezek az események különböző szakemberek, írók és színészek részvételével valósulnak meg, lehetőséget teremtve a gondolatok megosztására és a kultúra sokszínűségének felfedezésére.

Ez alkalommal a vendégünk Modla Zsuzsanna, a neves kulturális antropológus, aki az ELTE adjunktusaként dolgozik, és szociálpszichológiai kérdésekkel is foglalkozik. Tavaly ősszel debütált "Pokoli főnökök" című könyve, amely saját élményei és mások tapasztalatai alapján készült, és mélyrehatóan vizsgálja a munkahelyi kapcsolatok dinamikáját.

Valós történeteket gyűjtött olyan emberektől, akik munkahelyi traumákat éltek át. Ötven interjút rögzített és nyolc szakértő segítségével dolgozta fel a hallottakat. Egyikük Orvos Tóth Noémi pszichológus volt, akinek egyik megállapításával indult a beszélgetés, miszerint:

Alapvetően egy olyan társadalomban navigálunk, amelynek bántalmazó vonásai dominálnak. Az elfogadás helyett inkább a hierarchiák tisztelete jellemzi, és sajnálatos módon gyakori, hogy a gyengébbet elnyomják. Az ilyen környezetben a tolerancia gyakran háttérbe szorul, ami súlyosan befolyásolja az emberek közötti kapcsolatokat.

Mielőtt Modla Zsuzsanna belemerült volna az egyes pokoli főnöktípusok részletes ismertetésébe, a műsorvezető, Récsei Noémi érdeklődve kérdezte tőle, hogy miként képzel el egy jó főnököt és az ideális munkahelyet. Az író alaposan kifejtette véleményét, hiszen a kérdésre nem lehet egyértelmű választ adni. Szerinte azonban három alapvető tényezőnek kell egyesülnie ahhoz, hogy valaki igazán sikeres vezetővé válhasson a munkahelyi környezetben.

A vezető nem feltétlenül kell, hogy mindenben a legkiválóbb legyen, de elképzelhetetlen, hogy ne legyen tisztában a csapata munkájával. Ha nem érti, mi zajlik a kollégái körül, akkor nem lesz képes hatékonyan feladatokat kijelölni, értékelni az elvégzett munkát, vagy éppen motiválni a csapatot a közös célok elérésére.

- fejtette ki Modla Zsuzsanna.

A következőkben a hallgatók felfedezhették, hogy a könyv írója milyen szempontok alapján és milyen kategóriákba csoportosította a nehezen kezelhető főnököket.

Különféle főnöktípusokat lehet megkülönböztetni, mint például a megkülönböztetett inkompetens, inkorrekt, kellemetlen, mániás és veszélyes vezetők. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek a csoportok nem éles határokkal rendelkeznek, és gyakran jelentős átfedések figyelhetők meg közöttük.

A beszélgetés során szó esett többek között arról, hogy milyen körülmények között alakulhat ki a kiégés, milyen jelek utalhatnak rá, és mit tehet a vezető, ha észleli ezeket a tüneteket a munkatársaiban. Modla Zsuzsanna a könyvének megírása során együttműködött Bánki György pszichológussal, aki a nárcisztikus személyiségzavar területén szerzett tapasztalatával gazdagította a munkát.

Számos interjúalany tapasztalataiból világosan kirajzolódik egy közös motívum: a bántalmazó főnökök rendkívül ügyesen képesek felfedezni és kihasználni az alkalmazottak gyenge pontjait. Ez a téma szinte minden beszélgetés során visszatért, mint egy sötét árny, amely folyamatosan ott lebeg a munkahelyi légkörben.

- mondta, majd kifejtette:

Bánki György megerősítette, hogy a pszichopátiában érintett egyének valóban rendelkeznek azzal a képességgel, hogy azonosítsák a traumával terhelt embereket. Ez azt jelenti, hogy a pszichopátia jeleit mutató személyek rendkívül érzékenyek, azonban sajnos ezt az érzékenységet nem pozitív célokra fordítják. Az állásinterjún részt vevő jelöltek között a manipulatív vezetők könnyedén kiszűrik azokat, akiket később arra használnak, hogy kiszolgálják saját, önző érdekeiket és igényeiket.

Azt is elmondta, hogy az alacsony önbecsülésű túlteljesítő, kizsákmányolható alkalmazottak nem a munkahelyen válnak ilyenné, hanem ezek otthonról, a gyerekkorból hozott minták.

A gyerek megtanulja, hogy úgy fog szeretetet kapni, ha jól tanul, ha kimagasló teljesítményt nyújt és ezt felnőttként beviszi a munkába. A nagyvállalatokban kifejezetten keresik ezeket a típusokat, mert tudják, hogy az ilyen alkalmazottak jól teljesítenek.

A másfél órás beszélgetés utolsó harmadában azt a kérdést is körüljárták a beszélgetőtársak, hogy hogyan tud váltani az, aki felismeri, hogy rossz főnöke van. Ezzel kapcsolatban Modla Zsuzsanna kiemelte a szerencse szerepét az életben, ugyanakkor elismerte, hogy fontos a tudás, a szakképzettség és rengeteg más tényező ahhoz, hogy valaki jó munkát találjon.

Modla Zsuzsanna "Pokoli főnökök" című könyve elérhető a Galántai Könyvtár gyűjteményében.

Related posts