Nosztalgia és menekülés: a retrójátékok számos ember számára igazi felüdülést nyújtanak. A múlt varázsának felidézése és az egyszerű, mégis szórakoztató játékmechanikák újra felfedezése sokak számára egyfajta menekülést jelent a modern világ kihívásai elő

A hatalmasra duzzadt gaming-piac sokakat elriaszt az új játékok kipróbálásától. E helyett a játékosok gyakran a nosztalgikus retrójátékok és régi konzolok felé fordulnak, hogy egy kis időre kiszakadhassanak a mindennapokból. Mivel ezek a klasszikus játékok és konzolok nem igényelnek internetkapcsolatot, az igazi élvezeti értékük a teljes offline élményből fakad, amely lehetőséget ad a múlt felidézésére és a játékok tiszta, zavartalan világába való visszatérésre.
Érdekes időszakát éli a videójáték-ipar: a Sony és a Microsoft harcának árnyéka kezd egyre kisebb lenni, és a PlayStation vs. Xbox konzolháború is úgy tűnik, lecsengőben van. Mindkét fél egyre nyitottabb arra, hogy exkluzív játékaikat megjelentessék a rivális platformra is, a játékosoknak viszont nincsen elég idejük, hogy minden újonnan megjelenő címet kipróbálják, így sokan a megbízható, régi tartalmak mellett döntenek. Nincs ez máshogy az igazi retrójátékokkal és régi játékkonzolokkal sem.
Nem meglepő, hogy ma is megtalálhatók olyan különleges helyszínek, mint a londoni Four Quarters retró játékterem, ahol egymás mellett sorakoznak a klasszikus Donkey Kong és OutRun árkádgépek, valamint lehetőség nyílik Nintendo 64 és GameCube konzolok bérlésére is. Ez a hely nem csupán egy játékterem, hanem egy ingyenes konzoljavító műhely is, ahol a régi kedvencek életre kelhetnek. Az ilyen helyszígek vonzereje abban rejlik, hogy sokan itt próbálják újra átélni gyermekkori emlékeiket, vagy éppen a régi konzolok megjavításával idéznék fel a múltat.
Friss kutatások alapján a globális trendek azt mutatják, hogy a 25-27 éves korosztály 24%-a már birtokol egy retró játékkonzolt. Londonban a RetroSix nevű vállalat 16 munkavállalót alkalmazott, hogy kezelni tudják a karantén idején megnövekedett keresletet. "Az emberek otthon töltött idő alatt előkeresték régi kincseiket, és elkezdtek kutatni az interneten. Kezdetben csak az eBay-en értékesítettünk, még saját weboldallal sem rendelkeztünk. Az eBay viszont korlátozta az eladásainkat, mivel csalásnak vélték a tevékenységünket. De aztán hirtelen beindult a dolog, és teljesen átalakította az életemet" - osztotta meg tapasztalatait Luke Malpass, a RetroSix vezetője.
A RetroSix ma is havonta több száz megkeresést kap olyanoktól, akik szeretnék újra működésbe hozni régi konzoljaikat vagy fejlesztéseket kérnek rájuk. Malpass szerint a retrójátékos közösség ma már nagyon sokszínű:
A fiatalokat a retro videojátékok iránti vonzalom sokkal inkább a letisztult, egyszerű játékélmények vonzereje táplálja, mintsem a modern játékok bonyolultsága. Malpass hangsúlyozza, hogy „csupán be kell kapcsolnod a konzolt, és máris a játék világában találod magad. Itt nincsenek stresszes elvárások, internetes versenyfutás vagy a világ figyelme. Csak te és a játék, ahol fokozatosan haladsz előre, és elérheted a kitűzött célokat – ez volt a videojátékok igazi varázsa a régi időkben.” Szerinte a mai fiatalok életét jelentős mértékben megnehezítik a közösségi média okozta stresszforrások, amelyek folyamatos nyomás alá helyezik őket.
A negyvenes éveiben járó Matthew Dolan, a szoftverfejlesztő, nem csupán a technológia szakértője, hanem a retro videojátékok lelkes támogatója is. Szerinte a régi konzolok varázsa a játékélményben rejlik, nem pedig a modern, lenyűgöző grafikai megoldásokban. "Ezek a játékok igazán a szórakozásról szóltak," mondja, "például előre kellett kalkulálnod, hogy az elemek mennyi ideig bírják a hosszú autóutakat." Matthew immár saját kezűleg is konzolokat javít és alakít át, és tavaly több mint 7 000 fontot (körülbelül 3,2 millió forintot) fektetett a szenvedélyébe.