Nepál felfedezte az újabb, 8000 méter magas csúcsokat a Himalájában, ám a hegymászók körében nem váltott ki lelkesedést ez a hír.


Nepál most már 14 olyan hegycsúccsal dicsekedhet, amelyek mind nyolcezer méternél magasabbra emelkednek, míg korábban csak 8 ilyen csúcsot számlálhattunk.

Nepál turisztikai minisztériuma újabb hat "nyolczres" hegycsúcsot vett fel a jegyzékébe, ahogy azt a Telex a Kathmandu Post hírére hivatkozva közölte. Ezzel a hivatalos nyilvántartásban már tizennégy olyan csúcs szerepel, amelyek magassága meghaladja a nyolcezer métert. Az extrém hegymászók számára ez új lehetőségeket kínál, hiszen a nepáliak szerint a következő kihívásokra is készülhetnek:

A nyolcezres hegycsúcsok kizárólag a Himaláján találhatók meg a Földön, és a hegymászók a "halálzóna" kifejezéssel illetik őket, mivel az extrém időjárási körülmények és az oxigénhiány miatt rendkívül veszélyesek. Azonban a mai napig vita tárgyát képezi, hogy pontosan mi számít hegycsúcsnak, és mely helyeken engedélyezzék a csúcstámadó expedíciókat.

Nepál régóta törekszik arra, hogy a hegymászóturizmus révén elismertesse több Himalája-csúcsát a nemzetközi hegymászó szövetséggel. Azonban a szövetség szigorú kritériumai miatt számos nepáli nyolcezres hegycsúcs nem kapja meg az önálló elismerést, és így nem szerepelhet a világ legmagasabb csúcsai között, hanem csupán más hegyek részeként van nyilvántartva.

A Himalája lenyűgöző táján a szövetség összesen 14 impozáns csúcsot jegyez, amelyek Kína, Nepál és Pakisztán területén találhatók. E csúcsok, melyek a hivatalos nyolcezresek közé tartoznak, szigorú előírások szerint közelíthetők meg: mindegyiküknek saját, független útvonala van, és legalább 500 méteres hegygerincnek kell elválasztania őket a többi csúcstól, ezzel biztosítva a hegymászás különlegességét és kihívását.

Related posts