Az európai vizeken megjelenő orosz "kémhajó" körüli helyzet számos kérdést vet fel. Ezek a hajók általában hírszerzési és megfigyelési célokra vannak kiképezve, és gyakran titkos információk gyűjtésére irányulnak. Az utóbbi időszakban a hajó mozgása külön

Nyugati tisztviselők véleménye szerint a Yantart elsősorban a mélytengeri kémkedés céljait szolgálja.
Egy orosz hajó került brit hadihajók figyelmének középpontjába, amikor a múlt héten áthaladt a La Manche-csatornán. John Healey brit védelmi miniszter nyilatkozott az esetről, és elmondta:
Engedd meg, hogy egyértelmű legyek: ez egy orosz hírszerző hajó, amelyet az Egyesült Királyság kulcsfontosságú infrastruktúrájának felderítésére és titkos információgyűjtésre használnak.
A Yantar nevű hajó hivatalosan óceánkutatási tevékenységeket folytat, azonban valójában a moszkvai védelmi minisztérium tulajdona. Nyugati elemzők szerint a jármű főként mélytengeri kémkedés céljaira szolgál, így a kutatás mögött titkos célok rejlenek.
A Yantartot a múlt héten figyelték meg először, 83 km-re a brit partoktól. Az azt követő napokban folyamatosan figyelemmel kísértük a mozgását, és felfedeztük, hogy áthajózott a La Manche-csatornán. Ezt követően tovább haladt a Dánia és Svédország közötti Kattegat-szoros felé, ami arra utal, hogy visszatér a szentpétervári bázisára.
Ez nem szokatlan. Az orosz hajók általában ezt az útvonalat használják, hogy visszatérjenek a bázisukra, és a hajó nem sértett meg semmilyen nemzetközi szabályt.
Sokan úgy gondolják, hogy a Yantar tevékenysége során kulcsfontosságú tenger alatti infrastruktúrákat, például kommunikációs kábeleket és gázvezetékeket térképezhetett fel. Ezzel összefüggésben felmerült a gyanú, miszerint az utóbbi időszakban szabotázsakciók történtek ezek ellen a rendszerek ellen.
A Yantar kiválóan felkészült a tenger alatti infrastruktúra felfedezésére. Képes lebegni egy meghatározott pont felett, így precízen végezheti el a munkáját. A fedélzetén található tengeralattjárók pedig lenyűgöző mélységekbe, akár 6000 méterig is lemerülhetnek, lehetővé téve a mélytengeri kutatások széles spektrumát.
A hajóhoz különleges mélytengeri robotok csatlakoznak, amelyek feladatai közé tartozik tárgyak elhelyezése a tengerfenéken, valamint azok kiemelése. Haditengerészeti szakértők megerősítették, hogy az európai hatóságok alaposan ismerik a hajó működését és jellemzőit.
Az Egyesült Királyság határozott reakciója arra utal, hogy a kormányok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a Yantar tevékenységeit, mivel attól tartanak, hogy az általa összegyűjtött adatokat a jövőbeli szabotázsakciók támogatására is felhasználhatják.