Hogyan kapcsolódik a rezsicsökkentés a zöld átálláshoz?


Magyarország, a magyar kormány által irányított zöld átállás érdekében jelentős lépéseket tett, részben az európai uniós kötelezettségvállalásoknak köszönhetően. December elsején a napelemes rendszerek összesített teljesítménye meghaladta a 7400 megawattot, ami már valóban szembetűnő eredmény. Figyelembe véve, hogy korábban 2030-ra 6000 megawattnyi napenergia kapacitást terveztek az országban, ez a fejlődés különösen figyelemre méltó. Összehasonlításképpen: 2010 végén mindössze 1,4 megawattnyi kapacitás állt rendelkezésre. Ilyen mértékű növekedést, ilyen rövid idő alatt Magyarország történetében még nem tapasztaltunk – emelte ki a miniszter, alátámasztva a zöld energia iránti elkötelezettséget.

A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) kimutatása szerint az utóbbi három évben tapasztaltunk kiugró növekedést Magyarország először 2022-ben mondhatta el magáról, hogy napenergia-kapacitását éves szinten 1 gigawatt feletti mértékben - tavalyelőtt mintegy 1200 megawattal - tudta növelni. Ezt a múlt évben több mint 1600 megawattos újabb történelmi rekorddal sikerült felülmúlnunk - fogalmazott a mandiner.hu interjújában Lantos Csaba.

Nemzetközi szinten is kiemelkedő helyet foglalunk el eredményeinkkel. Az elmúlt évek során csupán húsz-harminc ország tudott évente 1 gigawatt feletti kapacitásbővítést elérni a globális piacon. Az EU tagállamai közül Magyarország a harmadik legnagyobb növekedést mutatta az időjárásfüggő megújuló energia kapacitásában 2019 és 2023 között. A napelemek részesedése az ország áramtermelésében tavaly a világ harmadik, míg Európában a második legmagasabb szintet érte el. Ezzel nem csupán energiaszuverenitásunkat erősítjük, hanem jelentős előrelépést is teszünk a klímavédelmi céljaink megvalósításában. Míg tavaly a fosszilis alapú energiatermelés 18 százalékkal csökkent Magyarországon, a naperőművek termelése másfélszeresére nőtt.

A magyar háztartások helyzetét tekintve megállapítható, hogy a körülbelül két és félmillió családi ház közül a napelemek telepítése szempontjából a legjobban az önálló épületek alkalmasak. Jelenleg ezek tizenkét százaléka már napelemrendszerrel van ellátva. A legfrissebb népszámlálási adatok szerint a 2010 óta épült, legalább 100 négyzetméteres lakóingatlanok negyedén található napelem. A magyar családok egyértelműen felismerik a napenergiából származó előnyöket, és hajlandók tenni azért, hogy saját energiájukat előállítsák. Értik azt az elvet, hogy a legjobban az önállóan megtermelt és helyben felhasznált elektromos áram jár nekik. Ez a megközelítés jól illeszkedik a konzervatív zöldpolitikai irányelvekhez, amelyeket a kormány nem csupán elméleti szinten képvisel, hanem aktívan támogat is. Ideológiai zűrzavarok nélkül, reális helyzetértékelés alapján, elérhető célokat tűzünk ki, hiszen energiaszuverenitásunk jövője ezen múlik.

A miniszter az elmúlt két év egyik kiemelkedő sikerének tekinti – természetesen a fent említett tényezők mellett – hogy a háborús energiaválságra válaszul sikerült fenntartani a rezsicsökkentést, valamint csökkenteni energiafüggőségünket. Jelenleg a magyar családok Európa legkedvezőbb áram- és gázárait élvezik.

A rezsicsökkentést 2025-ben is megőrizzük, függetlenül a különféle külső és belső kihívásoktól. Az energiaszuverenitás megerősítése érdekében a magyar fogyasztás csökkenése és a hazai gáztermelés növekedése egyaránt fontos szerepet játszott. Az új feltárások és fúrások nemcsak a jelenlegi termelési szint fenntartását tették lehetővé, hanem a volumen növelését is. Továbbá, a nemzeti energiavállalat, az MVM, részesedést szerzett a világ egyik legnagyobb mélytengeri gázmezejében. Ennek a lépésnek nem csupán az Azerbajdzsánból való gázimport a célja, hanem egy jövedelmező befektetés megvalósítása, amely pénzügyi védelmet nyújt mindenki számára.

A magyar kormány minden lehetséges alternatívát mérlegel a gázellátás biztosítása érdekében. Különösen fontosak számunkra az azeri, török és katari együttműködések a hagyományos gázszállítások során. Ankara célja, hogy elosztóközpontként működjön, és mi is aktívan keressük a lehetőségeket ebben a régióban. Nemrégiben Görögország északkeleti területén új LNG-terminál nyílt, míg a lengyel LNG-terminálok kapacitása már teljes mértékben ki van használva. Varsó új kikötő építéséhez kérte a támogatásunkat, amelyre már megadtuk az indikációkat, de eddig még nem érkezett hír a projekt előrehaladásáról. Ezen kívül van egy LNG-szerződésünk az Adria irányából is. Fontos megemlíteni, hogy az idei télen nem várnak ellátási problémákra, mivel gáztárolóink töltöttségi szintje kedvező, és ha az új év beköszöntével valóban leáll a gáztranzit Ukrajnából, akkor is megoldott lesz az ellátás.

Áramtermelő alaperőművek nélkül viszont megfizethető, versenyképes energiaköltségekkel nem tud működni egy ország, ezért kezdeményeztük a paksi blokkok üzemidő-hosszabbításait, és ezért épül Paks2. Másfelől kellenek rugalmas kiegyensúlyozó kapacitások, ezért lesz szükség az energiaátmenetben a földgázra is. A megújuló erőforrásokból pedig olyanokra, amelyek nem függenek az időjárástól: a földhő fokozott hasznosítására, szivattyús energiatárolóra.

Related posts