Ha egy bűncselekményt tizennégy év alatti kiskorú követ el, fontos lépéseket tenni a helyzet kezelése érdekében. Először is, a jogi felelősség kérdése különbözik a felnőttek esetében, mivel a kiskorúak esetében a törvény más elveket alkalmaz. Ilyen esetbe

A Jogaink Egyesület szeretne olyan útmutatást, eligazítást adni az olvasónak, amely segítséget nyújthat különböző jogi problémákban. Egyesületükhöz naponta érkeznek kérdések különböző témákban, amelyekre igyekeznek minél hamarabb válaszolni. Az elmúlt időszakban számos kérdést fogalmaztak meg azzal kapcsolatban, hogy milyen jogi következményei lehetnek, ha tizennégy év alatti kiskorú követ el bűncselekményt. A továbbiakban ebben a témakörben próbálnak eligazítással szolgálni.
Ahogyan azt már egyik korábbi cikkükben (Kiskorúság a büntetőjogi igazságszolgáltatásban) tisztázták, a tizennegyedik életévét be nem töltött személy büntetőjogilag nem felelős, ellene semmilyen intézkedés nem rendelhető el; a törvény ugyanis feltételezi, hogy tizennégy év alatt egyáltalán nem rendelkezik ítélőképességgel.
A tizennégy és tizenhat év közötti fiatalok büntetőjogi felelőssége már érvényesül, de ennek feltétele, hogy bizonyítható legyen, hogy a cselekményt tudatában és ítélőképességgel hajtották végre. Az ítélőképesség mértékét pszichiátriai vizsgálatok keretében állapítják meg.
A tizenhatodik születésnapját betöltött fiatal már büntetőjogilag felelősnek számít, mivel feltételezhető, hogy elégséges ítélőképességgel bír. Ugyanakkor lehetőség van arra is, hogy ezt a feltételezést pszichiátriai vizsgálatokkal megkérdőjelezzék, amennyiben a fiatal mentális állapota ezt indokolja.
Az, hogy egy fiatal még nem érte el a tizennegyedik életévét, és nem rendelkezik megfelelő ítélőképességgel, nem jelenti azt, hogy ne képes lenne törvénybe ütköző cselekedeteket végrehajtani. Ezek a cselekmények a legkevésbé súlyosaktól egészen a legkomolyabbakig terjedhetnek.
A fentiek tükrében könnyen arra a következtetésre juthatunk, hogy a tizennégy év alatti kiskorúak szabadon elkerülhetik a bűncselekmények következményeit. Azonban ez a nézet nem állja meg a helyét. Ilyen esetekben a kiskorúakat speciális felügyelet alá helyezik, amely a bűncselekmény súlyosságától függően változik.
Bűncselekményt elkövető tizennégy év alatti kiskorú esetében nélkülözhetetlen, hogy az megértse és tisztában legyen cselekményének súlyával, valamint azzal, hogy milyen következményei lehetnek a későbbiekben. Ennek érdekében a kiskorú lakóhelye szerinti, területi szociális és gyermekvédelmi igazgatóság javaslatára a következőket lehet alkalmazni: speciális felügyelet vagy elhelyezés.
Arra vonatkozóan, hogy pontosan melyik döntés alkalmazása szükséges, a következő tényezőket veszik figyelembe: a körülmények, amelyek elősegítették a cselekmény elkövetését; az elkövetett cselekmény veszélyessége; a környezetet, amelyben a kiskorú felnőtt és élt; annak kockázatát, hogy a kiskorú ismét bűncselekményt követ el; bármely más, a kiskorú helyzetének jellemzésére alkalmas tényezőt.
A speciális felügyelet célja, hogy a kiskorú továbbra is a családjában maradhasson, anélkül hogy el kellene távolítani őt otthonából. Ehhez azonban bizonyos kötelezettségek teljesítése szükséges. Ezek közé tartozik az iskolai órák rendszeres látogatása, nappali gondozási szolgáltatások igénybevétele, valamint az orvosi kezeléseken, tanácsadási üléseken vagy pszichoterápiás foglalkozásokon való aktív részvétel. Továbbá, előírás lehet bizonyos helyszínek látogatásának korlátozása, illetve meghatározott személyekkel való kapcsolattartás tilalma.
Amennyiben a családban való tartózkodás nem lehetséges, vagy a kiskorú nem teljesíti a fennebb felsorolt kötelezettségeket, a gyermekvédelmi hatóság elrendelheti a kiskorú elhelyezését másik családban.
Ha egy kiskorú súlyos bűncselekményt követ el, és továbbra is folytatja bűnözői tevékenységét, akkor a hatóságok jogosultak arra, hogy meghatározott időre speciális nevelési intézménybe helyezzék őt.
Ha bármilyen jogi kérdése van, azt ingyen felteheti az egyesület oldalán, a jogaink.ro weboldalon.