Megnyíltak az Európai Unió pénzügyi forrásai, és ezzel elindult egy jelentős program finanszírozása Magyarországon.

Elindult a magyar pedagógusok béremelési programjának második fázisa, amely során az Európai Unió 1,8 milliárd eurós támogatást nyújt a tanárok jövedelmének növelésére. Ez a támogatás tanáronként körülbelül ötmillió forintot jelent. A program várhatóan hat évig tart, ezt követően a magyar államnak kell átvennie a bérek további emelésének felelősségét.
A közeljövőben megkezdődik a pedagógusok tartós béremelésének második szakasza, amelynek eredményeként a pedagógusok átlagos jövedelme el fogja érni a diplomás átlagbér 80%-át. Ez a béremelési program kiemelkedő jelentőségű, és az Európai Unió támogatásával valósul meg, mint az egyik legfontosabb magyarországi intézkedés - olvasható az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének közleményében.
A bizottság figyelmeztetése szerint az Európai Unió 2024 és 2030 között összesen 1,8 milliárd eurós támogatást – a jelenlegi árfolyam alapján 735 milliárd forintot – biztosít a bérek emelésére. Ez átlagosan pedagógusonként körülbelül ötmillió forintnyi bérnövekedést jelent. Az első években a forrást túlnyomórészt uniós támogatásokból finanszírozzák, azonban a későbbiekben a tagállamokra hárul a folytatás felelőssége.
A pedagógusok jövedelmének tartós emelése kulcsfontosságú lépés a hivatásuk vonzerejének fokozásában, ezzel párhuzamosan pedig az oktatás színvonalának és elérhetőségének javításában is. Az idei januári béremelés következtében a pedagógusok átlagbére a diplomás átlagbér 80 százalékára nőtt, és ezt a szintet a kormány az Európai Unióval kötött megállapodás értelmében legalább 2030. december 31-ig szeretné fenntartani – áll a közleményben.
A közlemény hangsúlyozza, hogy 2017 óta az Európai Bizottság országjelentései, míg 2019 óta az EU-tagállamok szakminisztereiből álló Tanács országspecifikus ajánlásai is többször felhívták a figyelmet arra, hogy
"A magas színvonalú oktatási rendszerhez elengedhetetlen, hogy a pedagógus hivatás vonzó legyen, és ez csak megfelelő bérek mellett képzelhető el" - írják, ezután emlékeztetnek, hogy a közszolgáltatások, így az oktatás működtetése is tagállami feladat, az EU azonban támogathatja az oktatás minőségének vagy hozzáférhetőségnek javítását. Magyarroszág esetében rendhagyó módon a pedagógus hivatás vonzerejének növelését is ebbe a körbe sorolta,
2022-ben Magyarország és az Európai Unió megegyezett a tanárok bérének emeléséről, amelyet a Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv (HET) valamint az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz (EFOP Plusz) keretein belül is rögzítettek.