Meglepetést okozó összefüggésekre derült fény a Covid-járvány kapcsán: a mai napig kiterjedt tragédiákhoz vezetnek - Pénzcentrum

Az alkoholfogyasztás következtében bekövetkező halálozások száma Angliában drámai módon megugrott a koronavírus-járványt követően, amit szakemberek "akut válságként" neveznek meg. A Sheffieldi Egyetem és a University College London közötti közös kutatás kimutatta, hogy a halálozási ráta 2020-ra egyötödével nőtt, majd 2022-re újabb 13,5%-os emelkedést mutatott - erről számolt be a BBC.
A Sheffieldi Egyetem és a University College London (UCL) kutatói felfedezték, hogy Angliában az alkoholfogyasztás következtében bekövetkező halálesetek száma 2009 és 2019 között viszonylag stabilan alakult. Azonban 2020-ban jelentős növekedést tapasztaltak, hiszen a halálozások száma 20%-kal emelkedett. Ezt követően, 2020 és 2022 között újabb 13,5%-os növekedés figyelhető meg.
A Lancet Public Health című folyóiratban közzétett kutatás szerint 2020 és 2022 között 3911-el nőtt azoknak a száma, akik kizárólag alkohol fogyasztás következtében hunytak el, összehasonlítva azzal, amit a járvány előtti időszak trendjei alapján várni lehetett volna.
"Az alkoholfogyasztás okozta halálozások meredek emelkedése a világjárvány idején nem volt átmeneti jelenség. A magasabb arány tartósan fennmaradt, és évről évre rosszabbodik" - nyilatkozta Dr. Melissa Oldham, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatók az Országos Statisztikai Hivatal (ONS) statisztikáit vizsgálták meg, amelyek az Angliában kizárólag alkohol következtében bekövetkezett halálesetekre vonatkoznak. Az elemzés rávilágít arra, hogy az alkoholfogyasztással összefüggő halálozások száma folyamatosan emelkedik, 2023-ra pedig már 8274 esetet regisztráltak.
A kutatói közösség legfrissebb megállapításai szerint az alkohol okozta májkárosodás drámai mértékben megnövekedett, ami aggasztó jelenségnek számít. Dr. Oldham ezt a jelenséget "akut válságként" értékelte, és hangsúlyozta a sürgős lépések szükségességét. Kiemelte, hogy elengedhetetlen az egészségügyi szolgáltatásokba való befektetés, hogy javítsák a májbetegségek felismerését és kezelését, ezzel is segítve a szenvedő betegeket.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy a legnagyobb növekedés azoknál a csoportoknál következett be, amelyek már a világjárvány előtt is a leginkább érintettek voltak - férfiaknál, hátrányos helyzetű területeken élőknél és az 50-69 éves korosztálynál.
"A férfiak, csakúgy, mint a világjárvány előtt, kétszer nagyobb valószínűséggel halnak meg alkohol miatt, mint a nők, és a leghátrányosabb helyzetű területeken közel háromszor annyi további, kifejezetten alkohollal összefüggő haláleset történt, mint a legkevésbé hátrányos helyzetű területeken" - mondta Colin Angus professzor, a Sheffieldi Egyetem Orvostudományi és Népegészségügyi Iskolájának vezető szerzője.
A kutatók szerint nem egyértelmű, miért nőtt a járvány utáni alkoholfogyasztás, de feltételezik, hogy ez a lezárások alatt kialakult szokásoknak köszönhető. Úgy vélik, a megélhetési válság és a romló mentális egészség is szerepet játszhat - Angliában 2020 és 2022 között magasabb arányban számoltak be súlyos pszichológiai distresszről.