Szíriai elnök bukása után a felkelők Damaszkuszban kijárási tilalmat vezettek be | Vajdaság MA


Vasárnap Damaszkuszban kijárási tilalmat vezettek be a szíriai felkelők, miután bejelentették, hogy sikerült megdönteniük Bassár el-Aszad elnök több mint huszonöt éves hatalmát. Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint a szír elnök lemondott pozíciójáról, és elhagyta az országot. Ezzel párhuzamosan olyan értesülések is napvilágot láttak, hogy a menekülő elnök repülőgépe balesetet szenvedett. A francia elnök és a német kancellár egyaránt üdvözölték Aszad bukását, mint a szíriai politikai helyzet jelentős változását.

A kijárási tilalom helyi idő szerint 16:00-tól hajnali 5:00-ig tart a hétfői napon.

Új hírek szerint Bassár el-Aszad repülőgépe rejtélyes módon eltűnt a radarról, ami arra utal, hogy esetleg valamilyen incidens történt. Az egyik lehetséges forgatókönyv szerint a gép váratlan U-fordulatot hajtott végre, és azóta nyoma veszett, ami arra enged következtetni, hogy vagy lezuhant, vagy lelőtték. Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy a gép egyszerűen kikapcsolta a jeladóját. Az orosz külügyminisztérium nyilatkozata alapján úgy tűnik, hogy az elnök elhagyta Szíriát, és a békés hatalmi átmenetet sürgeti, amit Aszad ígéretével támasztanak alá, de ez a bejelentés nem tartalmaz konkrét részleteket – olvasható az Euronews tudósításában.

A Szíriai Arab Köztársaság területén zajló fegyveres konfliktus összetett és sokrétű helyzetének következményeként Bassár el-Aszad elnök úgy határozott, hogy lemond posztjáról és elhagyja az országot. E döntését a konfliktusban részt vevő felek közötti tárgyalások sorozatának eredményeként hozta meg, ahol a hatalom békés átadását is előirányozta. Érdekesség, hogy Oroszország nem volt jelen ezeken a megbeszéléseken – olvasható a tárca közleményében, amelyet az MTI is megosztott.

Az orosz külügyminisztérium emellett határozottan felhívta az összes érintett felet, hogy kerüljék el az erőszakos cselekedeteket, és a kormányzással kapcsolatos problémákat politikai úton próbálják rendezni. Kiemelték, hogy Oroszország aktív kapcsolatban áll a szíriai ellenzék minden frakciójával.

A tárca emellett arra szólított fel, hogy a felek tartsák tiszteletben a szíriai társadalom valamennyi etnikai-vallási erejének véleményét, és támogatásáról biztosította az ENSZ Biztonsági Tanácsa által egyhangúlag elfogadott 2254-es határozaton alapuló, inkluzív politikai folyamat létrehozására irányuló erőfeszítéseket.

Antonio Tajani, Olaszország külügyminisztere, bejelentette, hogy milíciák behatoltak a damaszkuszi olasz nagykövet rezidenciájára, és három gépjárművet eltulajdonítottak. Szerencsére sem a nagykövet, sem a biztonsági személyzet nem sérült meg az incidenst követően. Az olasz diplomácia képviselőjét időközben biztonságos helyre szállították. Az ANSA olasz hírügynökség értesülései szerint, a külügyminisztérium forrása alapján, az eset további részletei még tisztázás alatt állnak.

Szíriai felkelők most a nagykövetségek és civil szervezetek épületeit ellenőrzik, hogy Aszad szövetségeseit felkutassák.

Vasárnap reggel ismeretlen fegyveresek támadták meg és zúzták össze Irán damaszkuszi nagykövetségét. Az iráni állami televízió jelentése szerint a diplomáciai képviselet mellett lévő üzleteket is kifosztotta a támadó csoport, amely nem azonos a Damaszkuszt uraló Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista szervezettel. Szombaton a teheráni vezetés bejelentette, hogy evakuálják az iráni diplomaták családjait. Ezen a napon Hosszein Akbari iráni nagykövet megerősítette, hogy a nagykövetség továbbra is működik 5-6 diplomatával. A nagykövet és a diplomáciai személyzet sorsa azonban egyelőre ismeretlen.

A reggeli órákban feltételezhetően izraeli légicsapások érték a szíriai főváros Mazzeh nevű kerületét - közölték libanoni és szíriai biztonsági források. Ezen felül - helyi biztonsági források szerint - valószínűleg izraeli harci repülőgépek bombázták a déli Halhala légitámaszpontot is, amelyet a szíriai hadsereg az éjszaka során kiürített. A Szuveida városától északra található bázison nagy mennyiségben maradtak hátra rakéták és lőszerek, s félő volt, hogy ezek szélsőséges csoportok kezére kerülhetnek.

Két, a helyzetet jól ismerő libanoni biztonsági forrásra hivatkozva értesültünk arról, hogy az Irán által támogatott...

A Hezbollah síita milícia már szombaton visszavonta csapatait Szíriából, éppen amikor a felkelők megkezdték előrenyomulásukat Damaszkusz irányába.

Egy török biztonsági forrás friss jelentése szerint Ankara támogatott lázadó csoportok sikeresen behatoltak Manbidzs városába, amely eddig a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milícia irányítása alatt állt az ország északi területén. Törökország a YPG-t a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségeseként terrorszervezetnek minősíti, ugyanakkor a YPG fontos szereplője volt az Egyesült Államok és más nyugati szövetségesek által az Iszlám Állam ellen folytatott harcnak Szíriában.

"A YPG/PKK ellen folytatott küzdelemben már a győzelem küszöbén állunk" - nyilatkozta a török hivatalos személy.

Olaf Scholz német kancellár vasárnap kifejtette, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök bukása mindenekelőtt üdvözlendő esemény, mivel uralkodása alatt a szíriai nép elviselhetetlen szenvedéseket élt át. A kancellár így reagált arra a híresztelésre, miszerint szíriai lázadók hajnalban sikeresen megszerezték a fővárost.

A kancellár hangsúlyozta, hogy az „új Szíriának” a szomszédos országokkal való békés együttélésre kell törekednie, továbbá sürgette a rend és a joguralom mielőbbi helyreállítását az ország területén. Kiemelte, hogy a kisebbségek védelme elengedhetetlen. Megjegyezte, hogy Aszad rezsimje miatt számos ember kényszerült elhagyni hazáját, és sokan közülük Németországban találtak menedéket.

Emmanuel Macron francia elnök az X platformon osztotta meg gondolatait, miszerint "a barbarizmus állama végleg megbukott. Végre". Hangsúlyozta, hogy Franciaország továbbra is elkötelezett a "mindenki" biztonságának garantálása mellett a Közel-Keleten.

Az Aszad-kormány hirtelen és meglepetés szerű bukása világszerte óriási felfordulást okozott, sok ország még mindig feldolgozza a lázadók váratlan győzelmét. Izrael azonban nem tétlenkedik; a Golán-fennsíkon már tankokat és katonai egységeket helyeztek el. Tel-Aviv hivatalosan hangsúlyozza, hogy nem kíván beavatkozni a Szíriában zajló eseményekbe, de mindenképpen biztosítani szeretné, hogy senki ne léphessen át a határon Szíriából Izrael területére, függetlenül attól, hogy melyik oldalhoz tartozik.

"Néhány óránként újra át kell értékelnünk a helyzetet. Jelenleg minden új esemény gyökeres változást jelenthet" - mondta Herci Halevi izraeli vezérkari főnök.

Sajtóforrások szerint Törökország pozitívan értékeli a lázadók győzelmét, azonban Ankarában aggodalommal tekintenek arra, hogy az északkelet-szíriai kurdok megerősödhetnek, amíg az új kormány hatalma nem stabilizálódik. Az Egyesült Államok is szorosan figyelemmel kíséri a helyzet alakulását – adja hírül az M1.

Donald Trump közösségi oldalán azt írta, Aszad elhagyta az országát, miután Oroszország már nem akarta tovább védelmezni. A megválasztott amerikai elnök szerint az oroszoknak nem volt okuk közbeavatkozni, az ukrajnai háborúban ugyanis jelentős veszteségeket szenvedtek.

Bassár el-Aszad és elődei több mint 50 évig irányították Szíriát. Az elnök ellen már 2011-ben kitört egy lázadás, amit végül orosz és iráni segítséggel megfékeztek, az ország feletti teljes irányítást azonban sosem sikerült visszaszereznie a kormánypárti erőknek.

Related posts