Már most napvilágra került az év legnagyobb meglepetése!


Az év irodalmi eseményeként készülhetünk arra, hogy a közeljövőben napvilágot lát Jack Kerouac, a világhírű Úton szerzőjének eddig soha nem publikált, spirituális és a buddhista filozófiából merített művei. Ezek az írások új fényt derítenek a szerző mélyebb gondolataira és hitbeli kereséseire, várhatóan izgalmas élményt nyújtanak az olvasóknak.

A The Guardian szerint az új kötet körülbelül harminc félig önéletrajzi ihletésű, spirituális és lélektani történetet kínál. Kivéve két rövid részletet, az írások eddig nem kerültek publikálásra, és lehetőséget adnak arra, hogy bepillanthassunk a beatnemzedék ikonikus alakjának mélyebb spiritualitásába.

Idén tavasszal debütál a Rare Bird Books kiadó gondozásában a "The Buddhist Years" című kötet, amely az író, Jack Kerouac buddhizmus iránti elmélyült érdeklődését tárja az olvasók elé. A könyv az összegyűjtött írásaival egyfajta tükröt tart a szerző életéhez, amelyet a súlyos alkoholizmus és a nehézségek jellemeztek az ötvenes években. E nehéz pillanatokban Kerouac a világvallás tanításaihoz fordult, ezzel is keresve a belső békét és a megértést.

A könyv szerkesztője, Charles Shuttleworth véleménye szerint Kerouac ebben az időszakban, a nehézségek ellenére, élte meg igazán a spirituális és írói csúcspontját.

Ez a könyv egy elbűvölő utazás, amely mélyen bevezeti az olvasót Kerouac belső világába, mindezt a szerző szabadon áramló és kifejező stílusában. Olyan jelentős művek gyűjteménye ez, amelyek tele vannak a megértés, a transzcendencia és az önfejlesztés iránti elhivatottsággal. A szavak egy különleges élményt nyújtanak, amely arra ösztönöz, hogy felfedezzük saját mélységeinket és vágyaikat.

- Tedd a szöveget különlegessé! - javasolta a szerkesztő.

Az ötvenes évek sötét árnyai Kerouac fölé tornyosultak, amikor súlyos egészségügyi problémák gyötörték. Szerelmi élete, különösen Alena Lee-vel való kapcsolata, komoly feszültségekkel terhelté vált, részben az alkohol okozta gondok miatt. Ebben a nehéz időszakban küzdött a kultikus státuszú „Úton” című regénye kiadásáért, amely nem csupán önéletrajzi ihletésű, hanem fiktív elbeszélés is Neal Cassadyval közös kalandjaikról, amelyek során felfedezték Amerika végtelen útjait és lehetőségeit.

A világszerte ismert regény megírására mindössze három hetet szánt 1951-ben.

Két fiatal srác, Alex és Ben, egy napsütötte reggelen úgy döntött, hogy belevetik magukat a kaliforniai útra, stoppolva keresve valamit, ami talán sosem létezett. Az autópálya mentén álltak, a szél fújta a hajukat, miközben a nap aranyló fénye megcsillant a távolban. Miközben várakoztak, beszélgettek arról, hogy mit is keresnek valójában: talán a szabadságot, egy új életet, vagy csak egy izgalmas kalandot. A buszok és autók mellettük elhúztak, de a két barát nem adta fel, hiszen tudták, hogy a kaliforniai naplementék és a tengerparti szörfözések megérik a várakozást. Ahogy teltek a napok, a stoppolás során különböző emberekkel találkoztak, akik mind meséltek nekik saját történeteikről, mindeközben pedig a fiúk felfedezték, hogy talán nem is a cél az, ami igazán számít, hanem az az út, ami odáig vezet. A keresésük végül nem az anyagi javak vagy a hírnév felé irányult, hanem inkább a barátság és az élmények gazdagítása felé. Miközben a Kaliforniai naplementék színei egyre élénkebbé váltak, Alex és Ben rájöttek, hogy amit kerestek, az valójában nem egy dolog, hanem az utazás maga – az élmények, amiket megosztanak, és a kötelék, ami a kaland során még szorosabbá válik.

- írta a regényről, amit bekezdések és oldaltörések nélkül gépelt le egy egybefüggő hosszú papírtekercsre. "Gördült, mint maga az út" - mondta a kéziratról barátja, a beatköltészet legendája, Allen Ginsberg.

Kerouac kétségekkel küzdött, és dühét a kiadókra zúdította, akik ismételten elutasították az Úton megjelenését. Vigaszt a buddhizmus tanításaiban keresett, ahol megtalálta a belső békét. Végül, 1957-ben, 35 éves korában a beatnemzedék szent könyve végre napvilágot látott, és több millió példányban terjedt el. Az író 1972-ben hunyt el, a májzsugor szövődményei következtében.

Shuttleworth a buddhista írásokat a Kerouac terjedelmes archívumából bányászta elő, amelynek jelentős része a New York-i Közkönyvtárban található. "Amikor Kerouac 1969-ben elhunyt, özvegye kizárta az anyagokhoz való hozzáférést. Kerouac folyamatosan írt, így az archívum rendkívül gazdag. Az irodalmi végrehajtó sokkal szélesebb körű hozzáférést biztosított az irodalomtudósok számára" – nyilatkozta Shuttleworth.

Related posts