Már egyértelmű: jövőre nem fog teljesen leállni az élet a magyar-ukrán gázhatáron - Világgazdaság


Jövőre is áramlik a földgáz Ukrajna és más európai országok között, annak ellenére, hogy a legnagyobb tétel, az Oroszországból Ukrajnába érkező mennyiség jó eséllyel kiesik az orosz-ukrán tranzitmegállapodás lejárta miatt. Mivel Magyarország is érintett az Ukajnába, illetve onnan történő szállításokban, a Világgazdaság az FGSZ Földgázszállító Zrt.-nél érdeklődött a magyar-ukrán határon történő kapacitáslekötésekről.

A társaság válasza szerint az FGSZ kapacitásaukcióit európai uniós és hazai jogszabályok írják elő, amelyek nem függnek az orosz-ukrán tranzitmegállapodás státusától. A hatályos jogszabályok szerint az aukciók egy előre meghatározott aukciós naptárat követnek. Az aukciók minden időtávra (éves, negyedéves, havi, napi, napon belüli) kínálnak a megfelelő időpontban kapacitáslekötési lehetőséget, ahogy eddig, úgy 2025-ben is.

Ukrajna januárban is folytatja a nyugati országoktól való importját.

A fenti kapacitásaukciós eljárásokat követve, a magyar-ukrán irányban volt minimális lekötés a januári aukción, a kapacitás mintegy 10 százalékát foglalták le. Ez teljesen összhangban van az eddigi gyakorlattal, Ukrajna télen eddig is főleg az ukrán tárolóból és a termelésből látta el magát, minimális nyugati import mellett - közölte az FGSZ.

Az ukrán-orosz tranzitmegállapodás keretében Európába a szlovák-ukrán határponton jelenleg is érkezik a földgáz. Az Ukrajnából magyar irányba érkező mennyiségek 2021 végétől jelentősen lecsökkentek, s az elmúlt években minimális szintre estek. A magyar irányú befelé szállításra jelenleg nincs kapacitáslekötés.

Itt van az új változat: "Már a január küszöbén állunk."

A Világgazdaság tegnapi hírei között szerepelt, hogy több európai ország, köztük Magyarország, energetikai cégei levélben fordultak a brüsszeli bizottság elnökéhez. Kérésük az volt, hogy lépjen fel Ukrajnánál a tranzitmegállapodás hosszabbítása érdekében. Kiemelkedő szereplőként a szlovák SPP gázkereskedő vállalat tűnt fel, amely jövőre is szeretné fenntartani az évi 15 milliárd köbméter orosz gáz Ukrajnán keresztüli beszerzését.

A dokumentum aláírói között található a Mol és az MVM, ám fontos megjegyezni, hogy Magyarország az utóbbi időszakban kizárólag Szerbián keresztül jut hozzá az orosz gázhoz. Az uniós közbenjárásra azért lenne szükség, mert Ukrajna véleménye szerint jelenleg nem áll módjában orosz gázt továbbítani, de nyitott a tárgyalásokra, amennyiben az Európai Unió ezt kéri.

Related posts