Las Vegasban debütált a világ első kereskedelmi forgalomba kerülő chipje, amely képes az emberi agy működését modellezni.

A szórakoztató elektronika Mekkájában, a Las Vegas-i CES-en bemutatták a világ első, kereskedelmi forgalomba szánt neuromorfikus chipjét, amit úgy terveztek, hogy az emberi agy felépítését utánozza - írja a Live Science. A chip, amit a gyártó (Innatera Nanosystems) 2026-ban tervez piacra dobni, azt ígéri, hogy meghosszabbítja az okoseszközök akkumulátorának élettartamát, az agy intelliens energiafelhasználási stratégiáit követve.
Míg a háztartási okoseszközök (lámpák, füstérzékelő, kapucsengő) általában wifi-kapcsolatra és a felhőre támaszkodnak, a Spiking Neural Processor T1 nevű chip valós időben, internetkapcsolat nélkül dolgozza fel a szenzorok adatait, így drámaian csökkenti az energiafogyasztást. Mindezt a Spiking Neural Networks (SNN) rendszer segítségével teszi, ami az idegi aktivitáshoz hasonló, energiatakarékos jelekkel működik.
Sumeet Kumar, az Innatera vezérigazgatója úgy véli, hogy a T1 chip forradalmasíthatja a hangalapú alkalmazások energiahatékonyságát, mivel akár a századrészére is csökkentheti az energiafogyasztást. Emellett a jel késleltetését akár 70-szeresére is mérsékelheti. A T1 emellett jelentős előnyöket kínál a valós idejű mintafelismerés és adattisztítás terén is, ami új lehetőségeket nyithat meg a technológiai fejlődésben.
Kumar szerint azonban a legtöbb esetben is legalább a hatodára csökkenhet az energiafelhasználás - egy okos-kapucsengővel végzett teszten a T1 az eszköz akkumulátorának élettartamát 1-2 óráról 18-20 órára növelte. A cég szerint a chipet számtalan más eszközben is fel lehet használni, így a különböző detektorok, zajszűrő fülhallgatók vagy okosriasztók esetében is.
Nem csupán a chip sorozatgyártása kezdődik el az idei év folyamán, hanem a gyártók számára a szállítást is elindítják 2025 végéig.