Krekó Péter: Ki lesz az, aki Magyarország védelmét biztosítja? Talán Oroszország?


A múlt pénteki Trump-Zelenszkij találkozó igencsak sokkoló élmény volt, és a következményei még kiszámíthatatlanok. A felek nem tudtak megállapodni, Trump pedig a közösségi médiában megosztotta, hogy Zelenszkij nincs felkészülve a békés megoldásra. Ezt az eseményt talán egy vihar előtti csendhez lehetne hasonlítani, ahol a feszültség a levegőben lóg, és mindenki várja, hogy mi fog következni a következő pillanatban.

Krekó Péter megfogalmazása szerint a világ még soha nem tapasztalt hasonló hangulatú sajtótájékoztatót a Fehér Házban. Habár a politikai életben elengedhetetlenek a személyes kapcsolatok, amit most láttunk, inkább egy már régóta meglévő feszültség jele volt, semmint egy új konfliktus születése.

Nagyon rossz volt az üzenete a világ felé, ugyanakkor annyi előnye van, hogy tisztázta, mennyiben számíthat a jövőben Ukrajna, illetve Európa az Egyesült Államokra. Kis túlzással: semennyire. Az Egyesült Államok szövetségesből riválissá válik.

Elképzelhető, hogy a helyzet odáig fajulhat, hogy Amerika valóban visszavonja az összes támogatását Ukrajnától?

Ezzel összefüggésben nap mint nap újabb információk kerülnek napvilágra, és már megszületett a döntés a támogatások felfüggesztéséről Ukrajna irányába. Egy dolog biztos: Ukrajna és Európa is jóval kevesebb segítségre számíthat a jövőben.

Ahogy már korábban említettem, ez a döntés a Fehér Házban már a találkozó előtt megszületett. Ha az Egyesült Államok az ENSZ Biztonsági Tanácsában Oroszországgal és Kínával együtt szavaz, ha az USA (egyes döntéseivel) leállítja az Oroszországgal szembeni kiberműveleteket, és a háttérben amerikai üzletemberek Putyin közeli oligarchákkal folytatnak tárgyalásokat az Északi Áramlat II projekt újjáélesztéséről, akkor mit várhatunk a jövőtől?

Európa milyen mértékben képes pótolni a hiányzó erőforrásokat? Az egység hiánya már most is érződik: Orbán Viktor a közelgő EU-csúcson megvétózhatja az új fegyvercsomagot Ukrajna számára, miközben arra ösztönzi a tagállamokat, hogy külön tárgyaljanak Putyinnal. Robert Fico is kifejezte, hogy nem áll ki Ukrajna mellett.

Az Európai Unió tapasztalt döntéshozói úgy vélik, hogy szinte bármilyen uniós határozatot át lehet vinni a vonakodó tagállamok megkerülésével, bilaterális megállapodásokra támaszkodva, amely lehetővé teszi az egyhangú döntéseket igénylő tanácsi egyezségek átalakítását. Már korábban is voltak hasonló esetek. Reméljük, hogy ebben a különleges helyzetben újra feléled az Unió túlélési ösztöne.

Related posts