Az OBH közleményben válaszolt a Kúria elnökének újévi üdvözletére.


Varga Zs. András levele alapján úgy tűnik, hogy a véleményük szerint a dolog teljesen eltér a igazságszolgáltatás intézményrendszerének megszokott normáitól.

Közleményben reagált az Országos Bírósági Hivatal (OBH) Varga Zs. András, Kúria elnökének újévi köszöntőjétől - vette észre a 444.hu.

A közelmúltban beszámoltunk arról, hogy az Országos Bírói Tanács (OBT) 13-1 arányban alkalmatlannak nyilvánította Varga Zs.-t. A bíró a nyilvánosan kritikus kollégákkal és munkatársakkal kapcsolatban kijelentette: „Nem segített persze, hogy néhányan meginogtak. Remélem, hogy ezt nem azért tették, mert úgy érzik, hogy a Kúria részeként biztonságban vannak. A megállapodás ellen fellépve, megfontolatlan felhívásokhoz csatlakozva, amelyek ráadásul politikai nyilatkozatokkal keveredtek, kockáztatták a Kúria stabilitását a miénknél szerényebb várományok érdekében. Tiszteletben tartjuk véleményüket, mint véleményt, és bízunk benne, hogy félreértették a folyamatot, az álláspontokat és a célokat.”

A kormány és az igazságügyi rendszer három kulcsszereplője – az Országos Bírósági Hivatal (OBH), a Kúria és az Országos Bírói Tanács (OBT) – már novemberben elfogadta azt a megállapodást, amelynek keretében nemcsak a bírósági dolgozók bérét emelik, hanem a bírói struktúrát is átalakítják. Ezt a megállapodást azonban több bírósági és igazságügyi munkatárs nyíltan bírálta, mivel véleményük szerint a kormány a béremelést a rendszer reformjához köti, ami a bírói függetlenséget veszélyezteti. Ráadásul a döntést rendkívül gyorsan, az érintettek véleményének figyelembevételével nélkül hozták meg.

A kormánnyal kötött megállapodást bíráló bírákat megszólító levelére az Országos Bírósági Hivatal válasza a következőképpen alakult:

"A levél teljes mértékben eltér az igazságszolgáltatás rendszerének szervezeti normáitól, etikai elveitől és hivatali kultúrájától, mind tartalmát, mind pedig stílusát tekintve."

A bírák, a jogszabályi keretek betartásával és az előírt módon, szabadon kifejezhetik véleményüket a bíróságok működésével kapcsolatban. Ezért bármilyen, még ha burkolt módon is megfogalmazott, szankcióval való fenyegetés jogkorlátozásnak tekinthető.

Related posts