Kövér László hangsúlyozta, hogy Kató Béla jelentős mértékben hozzájárult a magyar nemzetpolitika sikerességéhez. Az ő munkája és elkötelezettsége kulcsszerepet játszott a nemzeti ügyek előmozdításában.

Az összesen 12 évet kitevő két püspöki mandátum és 45 év lelkészi szolgálat után nyugdíjba vonuló Kató Bélától, az Erdélyi Református Egyházkerület 46. püspökétől a Farkas utcai templomban vettek búcsút hívei, a magyar történelmi egyházak, testvéregyházak elöljárói, közéleti személyiségek.
A leköszönő püspököt az anyaország képviseletében üdvözlő Kövér László beszédében Bethlen Gábor fejedelem híres jelmondatára hivatkozott, amely így szól: "nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet." E megfontolások fényében kiemelte, hogy Kató Béla szolgálata alatt nem csupán azt tette, amit lehetséges volt, hanem azt is, ami a legfontosabb volt a közösség számára.
"A hitét és szülőföldjét büszkén őrző erdélyi magyar közösség számára mindig az élő példa, az életút a legfontosabb. Püspök úr éppen ezt a példát állította a közössége elé. Nincs ennél értékesebb ajándék, amit egy ember adhat a másiknak" - emelte ki az Országgyűlés elnöke.
Emlékeztetett: az erdélyi magyarság több mint száz éve a "nem lehet" és a "lehet, mert kell" létparadoxonjában őrlődik, és Kató Béla "a maga székely szívósságával, bölcsességével és alázatos szolgálatával" segített ezt feloldani, hiszen bebizonyította: "mindig lehet!"
A püspök rávilágított, hogy a helytállás nem csupán kényszerűség, hanem egyben lehetőség is. Megmutatta, hogy a helytállás nem csak a szenvedésről szól, hanem a boldogság forrása is - fogalmazott Kövér László.
Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta az európai kereszténység megannyi ellentmondását, amely komoly kihívások elé állítja az emberi közösségeket, legyen szó családról, nemzetről vagy keresztény egyházakról. Figyelmeztetett a szétzilálás veszélyeire, amely fenyegeti ezeket az alapvető egységeket. Kiemelte Kató Béla példáját, aki bátran szembeszállt a romboló erőkkel, és elkötelezetten dolgozott azon, hogy az egyénekből értékekkel teli közösségeket formáljon és erősítse meg azokat. Szolgálatát mindig az Úrhoz fordulva végezte, ebből merítve hitet és erőt cselekedeteihez.
A püspök úr példája túllép az állami és vallási határokon, és a 21. századi megmaradás reményét kínálja minden európai keresztény közösségnek - foglalta össze.
Kató Béla igehirdetésében hangsúlyozta, hogy az emberi szolgálat nem csupán egy elköteleződés, hanem egy időben korlátozott küldetés. Azt mondta, hogy ezt a szolgálatot addig folytathatjuk, amíg "elérkezik az idő", és elérjük a számadás pillanatát. Az életünk során fontos tudatosítani, hogy minden tettünknek megvan a maga ideje és helye.
Felidézte: püspökké szentelésekor a csodálatos halfogás történetének kezdetét választotta prédikációjához - a fogás nélküli, elkeseredett halászok történetét. Búcsúzásakor pedig ennek a mesének a folytatását olvasta fel, amikor Jézus szavaira a hálók megtelnek a bőséges fogással.
Kifejtette, hogy püspöki hivatalának időszaka alatt több mint ötszáz projekt valósult meg. Ugyanakkor a legfontosabbnak azt tartja, hogy a közösségek hitben és összetartásban megerősödtek. "A jövővel kapcsolatban nem lehetnek kétségeink, hiszen annyi értéket kaptunk, hogy mindig lesz, amire büszkén tekinthetünk" – mondta, utalva az anyaországi támogatással épült és felújított templomokra, iskolákra, óvodákra és közösségi házakra.
Az egyházkerület frissen megválasztott vezetői számára az üzenet világos: bár a jövő bizonytalanságokkal teli, "Jézus velünk van a bárkában". "Életünk áldott élmény Erdély szívében, a Kárpát-medencében, és éljünk ezzel az áldással, ameddig csak lehetséges" - hangsúlyozta.
Orbán Viktor miniszterelnök üzenetét Brendus Réka, a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője tolmácsolta. A miniszterelnök hangsúlyozta a fizikai fejlesztések mellett a lelki építkezés fontosságát is, amely hozzájárult ahhoz, hogy Erdélyben egyre kellemesebb és tartalmasabb legyen magyarnak lenni.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezetője, a "cselekvő és építő ember életművére" irányította a figyelmet, aki most zárta le püspöki pályafutását, de továbbra is a Sapientia Alapítvány elnöki posztján tevékenykedik. Hangsúlyozta Kató Béla különleges képességét, hogy képes észlelni a rendkívüli helyzeteket, és kihasználni a kegyelmi pillanatokat. Az erdélyi közösség építése révén hozzájárult a nemzet egységéhez is - tette hozzá.
A leköszönő püspököt köszöntötték a magyar történelmi egyházak és testvéregyházak vezetői is. Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület frissen megválasztott püspöke Katót Szász Domokoshoz hasonlította, akinek püspöki ideje alatt az erdélyi reformátusság egy valódi "aranykort" élt meg.
Az elmúlt tizenkét év történelmi időszakának nevezte a beszélgetés során, hangsúlyozva a templomok és oktatási intézmények fejlesztését. Emellett kiemelte a református iskolahálózat megerősítését, amely már nyolcezer fiatal számára biztosít tanulmányi lehetőségeket. "Kató Béla, az erdélyi Sion újjáépítője" - fogalmazott, utalva arra, hogy ő nem csupán a református egyház ügyéért harcolt, hanem az erdélyi magyar közösség megmaradásáért is.
A Magyar Református Konvent képviseletében Balog Zoltán, a dunamelléki református püspök hangsúlyozta, hogy a jelenlegi nemzedék feladata az építés és újjáépítés, valamint a hit védelmének biztosítása.
Az erdélyi protestáns közösségek nevében Kovács István unitárius püspök a "ti vagytok a világ világossága" bibliai idézetet felhasználva hangsúlyozta: Kató Béla olyan személyiség, aki környezetét mindig megvilágította, és soha nem titkolta el hatását.
A Romániai Katolikus Püspöki Konferencia képviseletében Kovács Gergely gyulafehérvári érsek kifejezte háláját a "közös útjárásért", amely során Kató Béla, az idősebb testvér tapasztalataival támogatta őt.
A leköszönő püspököt unokái közös énekükkel búcsúztatták, ezzel is kifejezve tiszteletüket és szeretetüket. Az egyházkerület nevében Buzogány Dezső teológiai tanár mutatta be az „Építsük fel újra erdélyi Sionunkat! Emlékképek Kató Béla életútjából” című emlékalbumot, mely gazdag interjúkkal és tanulmányokkal gazdagítja a püspök életét és munkásságát.
Kató Béla köszönőbeszédében a közösségi összetartozás, együttműködés fontosságát ecsetelte, és megköszönte a magyar kormány támogatását, kifejtve: az elért eredmények úgy születhettek meg, hogy mindenki a maga helyén tette a dolgát.