Felfedezésre került, hogy egy íjjal eltemetett honfoglaló személy női volt.
A nyolcvanas években fedezték fel a sírt, és a fegyvermelléklet alapján eddig férfiként azonosították.
A Sárrétudvari-hízóföldi temető egyik honfoglaláskori sírjából a nyolcvanas években előkerült egy női csontváz, ám a valódi identitását csak mostanáig nem tudták megerősíteni. Az antropológiai és archeogenetikai vizsgálatok révén most végre világossá vált, hogy ki is volt ő - számol be róla a Szegeder.
A csontváz felfedezésekor a mellette talált íj alapján férfiként azonosították az egyént. Azonban 2017-2018 során felmerült a gyanú, hogy esetleg női maradványokról van szó. A vizsgálatok eredményeit és a belőlük levont tanulságokat mostanra összegyűjtötték és elemezték.
A Szegedi Tudományegyetem Embertani és Genetikai Tanszékének tudományos munkatársa, Tihanyi Balázs azt mondta, ez az első női fegyveres temetkezés a honfoglalás korabeli Kárpát-medencéből.
"A férfiak esetében a jelentősebb izomtömeg sokkal hangsúlyosabb csontformákat eredményez, valamint az izomzat kapcsolódási pontjai is erőteljesebbek. Az a módszer, amelyet mi is alkalmaztunk Magyarországon, körülbelül 12 eltérő jelleget vizsgál a koponya csontozatán. Ilyen jellemzők közé tartozik például a szemöldök, a tarkó, a halánték, vagy éppen az állkapocs területe" - nyilatkozta Tihanyi Balázs.
A nő csontvázán fellelt sérülések hasonlóságot mutattak a fegyverrel eltemetett férfiak esetében megfigyelt nyomokkal. Ez a tény arra enged következtetni, hogy ő is harcosként élt, azonban a végső megállapítást csak további vizsgálatok után lehet biztosan megtenni. A csontmaradványokon csontritkulásra utaló jelek is felfedezhetők. Jelenleg azonban még nincs elegendő információ arra vonatkozóan, hogy meghatározhassuk, milyen szerepet tölthetett be a nő a közösség életében.