Joe Biden elnök fontos lépésre szánta el magát: a biztonsági kockázatokra hivatkozva megtiltja a kínai és orosz technológiák integrálását a járművekbe. Ez a döntés célja, hogy megvédje az ország kritikus infrastruktúráját, és csökkentse a külföldi befolyá

A washingtoni Fehér Ház helyi idő szerint kedden kiadott közleménye szerint az új szabályozás megakadályozza az olyan járművek és járműalkatrészek importját, amelyekben orosz vagy kínai hardver, illetve szoftver van.
A tájékoztatás szerint a szoftverekre vonatkozó korlátozások a 2027-es modellévtől, míg a hardverekre vonatkozó korlátozások a 2030-as modellévtől lépnek életbe.
A magyarázat szerint ezek az intézkedések elengedhetetlenek ahhoz, hogy az Egyesült Államokat megvédjék a hálózatba kötött járműveinek ellátási láncát érő kínai és orosz nemzetbiztonsági fenyegetésektől.
A Biden-Harris kormány célja, hogy az amerikai autóipar ellátási láncai ellenállóbbak és biztonságosabbak legyenek a külföldi, ellenséges kiberfenyegetésekkel szemben - áll a közleményükben.
Az intézkedés nehéz helyzetbe hozza az olyan amerikai cégeket, mint például a Polestar, amely ugyan Dél-Karolinában gyártat, de a kínai Geely vállalat ellenőrzése alatt áll.
Ráadásul a Waymo, vagyis a Google anyavállalatának, az Alphabetnek a tulajdonában lévő, önvezető autókat gyártó vállalat arra készül, hogy a következő generációs járművei Kínából származó Zeekr márkának a módosított változatai lesznek. A Waymo azonban azt tervezi, hogy az eredeti, kínai elektronikát saját rendszerekkel cseréli le.
A Biden-kormányzat eddig a Kínából származó elektromos autókra kivetett 100 százalékos vámmal védte az amerikai autópiacot. Donald Trump, aki január 20-án lép az elnöki hivatalba Biden utódjául, már régóta kemény fellépést ígér Pekinggel szemben.
Elon Musk, az amerikai milliárdos és a Tesla elektromosautó-gyártó vezére, valamint Trump tanácsadója, éles kritikát fogalmazott meg a vámokkal kapcsolatban. Szerinte ezek a kereskedelmi intézkedések torzítják a versenyt és hátráltatják a piaci dinamikát. A Tesla számára kulcsfontosságú a sanghaji gyár, amely jelentős szerepet játszik a cég kínai piaci jelenlétében. Musk véleménye szerint a vámok nemcsak a vállalatok számára, hanem a fogyasztók számára is kedvezőtlen hatásokat gyakorolnak.
Peking szerdai nyilatkozatában kifejezte határozott ellenállását az Egyesült Államok által bevezetett tilalommal szemben, amely a kínai technológiát felhasználó, hálózatra kapcsolt járművek gyártását és forgalmazását érinti. A kínai kormány szerint a tiltás mögött álló nemzetbiztonsági érvek "teljes mértékben megalapozatlanok".
Kína sürgeti az Egyesült Államokat, hogy ne alkalmazza a nemzetbiztonság fogalmát túl széleskörűen, és zárja le a kínai cégekkel szembeni indokolatlan szigorúságot – nyilatkozta Kuo Csia-kun, a kínai külügyminisztérium szóvivője a szokásos szerdai sajtótájékoztatóján.
"A hasonló gyakorlatok zavarokat okoznak a vállalatok közötti gazdasági és kereskedelmi együttműködésben, valamint ellentmondanak a piacgazdaság és a fair verseny alapelveinek" - nyilatkozta a diplomata.