Új generációs lopakodó repülőgépek fejlesztése kezdődik a brit-japán-olasz együttműködés keretében.

Nagy-Britannia, Olaszország és Japán közösen indítanak egy innovatív projektet, amelynek célja egy modern, lopakodó repülőgép kifejlesztése, tervezése és megépítése. A bejelentést pénteken tették közzé a részt vevő vállalatok, a BAE Systems, a Leonardo és a JAIEC.
Az új vállalat, amelyben a brit BAE Systems, az olasz Leonardo és a japán Aircraft Industrial Enhancement (JAIEC) egyenként 33,3 százalékos részesedéssel rendelkezik majd, 2025 közepén kezdi meg a működését, székhelye Nagy-Britanniában lesz, első vezérigazgatója pedig olasz.
Az együttműködés célja, hogy életre hívja az Eurofighter utódját. Az első prototípus várhatóan 2035-re készül el, és akkor már bevethető szolgálatba.
Novemberben a három ország bejelentette, hogy megkezdik a tárgyalásokat a projekt más államok számára történő megnyitásáról. Olaszország külügyminisztere megjegyezte, hogy a program valószínűleg Szaúd-Arábiára is kiterjedhet. Ez a hír jelentős előrelépést jelent a 2022-ben aláírt eredeti megállapodás óta, amely a közös vadászrepülőgép kifejlesztésére vonatkozott. Ez a projekt, amely a Globális Harci Légi Program (GCAP) néven ismert, a 2040-ben hadrendből kivonuló Eurofighter és a japán F-2-es vadászgép utódjának megalkotását célozta meg.
"A békét meg kell védeni, és a béke megvédésének ára van, ezért a kormányok és vállalatok közötti szinergiák alapvető fontosságúak, senki sem képes egyedül megcsinálni" - mondta Roberto Cingolani, a Leonardo vezérigazgatója az üzlet aláírásakor.
Herman Claesen, a BAE ügyvezető igazgatója újságírók előtt kifejtette: "Az ajtó nyitva áll más partnerek számára is, akik csatlakozni kívánnak, beleértve Szaúd-Arábiát is, de a végső döntést a három kormány hozza meg."
Claesen szerint még túl korai lenne értéket meghatározni a projektre, de a fejlesztés, a gyártás és egyéb munkálatok "több százmilliárdos nagyságrendet" jelentenének több éven keresztül.
A projekt célja olyan lopakodó vadászgépek kifejlesztése, amelyek képesek együttműködni drónokkal.
Az újonnan alapított vállalat a repülőgépek gyártásának és összeszerelésének feladatait a BAE Systemsre, a japán Mitsubishi Heavy Industriesra és a Leonardo vállalatra bízza.