Egy magyar konzorcium új, innovatív vírusterápiás megoldáson munkálkodik, amely a sertésinfluenza ellen nyújtana védelmet. Az Agrotrend híre szerint a kutatás célja, hogy hatékony és egyedi módszerekkel küzdjön meg a betegséggel, hozzájárulva ezzel az áll

A közleményben elhangzik, hogy a Kéleshús Sertéstenyésztő és Hizlaló Kft., a BIOLAB Diagnosztikai Laboratórium Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem által létrehozott konzorcium januárban nekiállt egy validált sertéstechnológiai modell fejlesztésének. Ez a modell azt a célt szolgálja, hogy bizonyítsa: az emberek esetében már sikeresen alkalmazott antivirális szuperinfekciós (felülfertőződéses) technológia a sertésvírusok kezelésére is hatékonyan alkalmazható lehet. A projekt megvalósításához a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap 798 millió forint támogatást nyújtott.
A sertésinfluenza (SIV) jelentős gazdasági veszteséget okoz a sertéstenyésztőknek, elsősorban a fertőzött sertések súlycsökkenése és lelassult súlygyarapodása miatt. A sertésekben bármikor megjelenhet új vírusvariáns, ami akár emberekre is veszélyt jelenthet - írták.
A projekt során kifejlesztett innovatív technológiai módszer lehetővé teszi a sertésinfluenza és a sertéscirkovírus hatékony kezelését. Az immunrendszert erősítő eljárás, más néven immun booster, fokozza a sertések veleszületett védekezőképességét különféle aktív vírusfertőzések idején. Ez az új megközelítés, amely eltér a külföldön elterjedt vakcinák használatától, jelentős mértékben hozzájárul a sertéstartó ágazat vírusokkal szembeni védekezésének költségeinek csökkentéséhez, ezáltal javítva az állattartási körülményeket – emelték ki a szakértők.
Az online elérhető adatok szerint a Kéleshús Sertéstenyésztő és Hizlaló Kft. 2023-ban 1,9 milliárd forint nettó árbevételt és 41 millió forint adózott eredményt termelt. Megelőző üzleti évében nettó árbevétele 951 millió forint, adózott vesztesége 97 millió forint volt.