Ilyenre még nem volt példa: a liberális elit egy része most már a demokráciát szeretné háttérbe szorítani - Mandiner


Minden állampolgárnak fontos, hogy tudatában legyen ennek, amikor éppen választások zajlanak.

A kormányok Ausztriában, Romániában, Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban egyre bizonytalanabb talajon állnak. Ausztriában a helyzet különösen árulkodó: a hagyományos politikai erők csak akkor képesek megvédeni magukat az erősödő jobboldali mozgalmaktól, ha képesek összefogni és kizárni a "populistákat" a hatalomból. Azonban ez az összefogás már most is komoly nehézségekbe ütközik, mivel a fősodrú pártok közötti ellentétek annyira megnehezítik a közös kormányzást, hogy a választók is egyre inkább elfordulnak tőlük. Ezt nemcsak a szavazók, hanem a média képviselői is érzékelik. Anna Schneider, a Die Welt főmunkatársa például figyelmeztetett: „Németországnak érdemes figyelnie Ausztria példájára: a különböző politikai irányzatokat tömörítő salátakoalíció, amely a konzervatívok, szocialisták és liberálisok szövetkezésén alapul, csupán a jobboldal megfékezésére jött létre, és nem képes a választók szívét megnyerni.”

A tűzfal valójában egyfajta ketrec, ahová a hagyományos pártok önként lépnek be, ám nem képesek tartósan együttműködni. A jobboldal, Olaszország és Magyarország kivételével, még mindig gyenge ahhoz, hogy önállóan biztosítani tudja a stabil kormányzati többséget. Ez a gyengeség hozzájárul az európai politikai rendszerek instabilitásához.

A jelenség leginkább Ausztriában figyelhető meg. A kereszténydemokraták, szociáldemokraták és liberálisok közötti tűzfal-tárgyalások kudarcba fulladtak, ami utat nyitott az egyeztetések előtt az Ausztriai Szabadságpárt (FPÖ) és az Osztrák Néppárt (ÖVP) között. Az FPÖ, amely megnyerte a választásokat, első nekifutásra mégsem kapta meg a kormányalakítás jogát. Ez a patrióta-kereszténydemokrata szövetség most mindenütt Európában esélyes, annak ellenére, hogy a régi elitek eddig igyekeztek megakadályozni a megvalósulását.

Az ÖVP helyzete meglehetősen kilátástalan, hiszen a legfrissebb felmérések tanúsága szerint az FPÖ jelentős előrelépést mutatott: a választásokon elért 28,8 százalékos támogatottságuk mostanra 39 százalékra nőtt. Ezzel szemben az ÖVP folytatja a gyengülést. Egyesek úgy vélik, hogy a néppárt mögött egy titkos mesterterv áll, amely szerint szándékosan hátráltatták a koalíciós tárgyalásokat, abban a reményben, hogy Sebastian Kurz, a párt korábbi kancellárja visszatér, és újra győzelemre vezeti őket egy következő választáson. Az igazság azonban az, hogy a régi pártok nem tudtak valódi konszenzusra jutni. A helyzetük reménytelen volt, és a sarokba szorítottságukban inkább egymásra támadtak, mintsem hogy közös megoldást kerestek volna.

Related posts