Holland miniszter: Az ukrajnai tűzszünet kihirdetése esetén drámaian megnövekedhet az orosz katonai offenzíva valószínűsége a balti államok irányába. | Krónika Online


Szerinte nyilvánvaló, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök következő célkeresztjében a balti államok állnak, hiszen az orosz politikai diskurzus állandóan az "orosz birodalom újjáépítéséről" beszél.

"Ez azt jelenti, hogy a NATO-nak fokozottan erősítenie kell elrettentő erejét. A tűzszünet utáni körülbelül egy év különösen kockázatos időszakot jelentene. Ezt az időtartamot a lehető legrövidebbre kell csökkenteni, és a fenyegetéseket a legalacsonyabb szinten kell tartani. Ezért elengedhetetlen a katonai harci képességeink megőrzése." - hívta fel a figyelmet.

A NATO-tagállamok nemrégiben megállapodtak egy tervben, amely az északkeleti határ védelmét biztosítja, és amelyben a 32 tagállam mindegyike felelős egy-egy határszakaszért. A holland katonák nagy valószínűséggel Litvániában alkotják majd az első védelmi vonalat, a Fehéroroszországgal közös határ mentén, ahol már most is 270 holland katona állomásozik.

A Suwalki-folyosó, amely körülbelül 65 kilométeres hosszúságban terül el a lengyel-litván határ mentén, kulcsfontosságú terület a kalinyingrádi exklávé és Fehéroroszország között. Ennek a földsávnak a megszerzése Oroszország számára stratégiai előnyöket jelentene, hiszen ezzel elvághatná a balti államokat a NATO többi tagjától, komoly feszültséget okozva a térség biztonsági helyzetében.

Németország egy nagyszabású katonai bázist is kiépít Litvániában, ahol az elkövetkező években 5000 katonát kíván állomásoztatni, és Hollandia is csatlakozhat ehhez az állandó jelenléthez.

Related posts