Egyedülálló vízfolyás - A Mályvádi-erdő csatornahálózatának felújítása - képgalériával


A vízügyi igazgatóság munkatársai, figyelemmel a határokon túlról beérkező alacsony vízhozamra, már 2025. február 10-én megkezdték a duzzasztási munkálatokat a békési duzzasztóműnél. Jelenlegi adataik szerint a felvízi vízállás +425 cm, míg az üzemszerűen duzzasztott vízszint +460 cm. A keddi reggeli órákban a 3600 hektáros erdő vízellátásának biztosítása érdekében megnyitották a mályvádi szükségtározó zsilipjét, amely a Fekete-Körös bal partján helyezkedik el. A csatornák feltöltése gravitációs vízbeadással valósul meg, ami azt jelenti, hogy szivattyúzás nélkül, a szintkülönbségeket kihasználva történik a víz áramlása.

Minden évben március elején vagy közepén indul a Békési duzzasztó üzembe helyezése, amikor is elkezdjük emelni a vízszintet, hogy elérjük a nyári duzzasztási szintet. Ennek eredményeként lehetőség nyílik arra, hogy gravitációs úton különböző zsilipeken és műtárgyakon keresztül vizet juttassunk be csatornákba, erekbe és vízfolyásokba. Most azonban egy hónappal korábban, február 10-én kezdtük el a duzzasztást, így a megszokott üzemrendtől eltérően már jóval előbb elindult a folyamat - nyilatkozta Lúczi Gergely, a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője.

Az igazgató bejelentette, hogy a Mályvádi-erdő ökológiai vízpótlásának megkezdéséhez a DALERD Zrt.-vel folytatott egyeztetések révén sikerült eljutniuk. Elmondása szerint az erdő területének 85%-át elérik ezzel a vízpótlási módszerrel, amelyre különösen nagy szükség van, hiszen az utóbbi időszakban folyamatosan gondot okoz a vízhiány.

Az erdő belső csatornahálózatának feltöltése során körülbelül 20 kilométernyi vízi útvonalat érintünk, ezzel segítve a faállomány és a talaj vízhiányos helyzetének enyhítését, melyet az aszály okoz. Az utóbbi időszakban nem csupán hónapok, hanem évek távlatában is megfigyelhető, hogy a csapadék mennyisége folyamatosan az átlagos szint alatt marad. Ez a jelenség nemcsak Magyarországot érinti, hanem a hegyvidéki és a határon túli vízgyűjtő területekre is kiterjed. Jelenleg a Fehér- és a Fekete-Körös vízhozama összesen nem haladja meg az 5 köbmétert, ami szintén hozzájárult ahhoz, hogy megkezdjük a duzzasztási szint emelését. E folyamat során a bögének nevezett szakasz, amely a vízfolyás vízlépcsője felett található, természetes vagy mesterségesen kialakított duzzasztott terület, új szerephez jut - tájékoztatott az igazgató.

Related posts