Bár sokan hangoztatják, az Android-telefonok nem rendelkeznek hét évnyi megbízhatósággal.


A készülékek mostanában általában négy év használatot követően válnak szükségessé a cserére.

Az iPhone-ok kiemelkedő előnye az Android rendszerrel rendelkező telefonokkal szemben a stabil és egységes szoftveres környezet, valamint a rendszeres, hosszú távú szoftverfrissítések. Ha valaki alaposan körülnéz a felújított készülékeket kínáló kereskedésekben, könnyen észreveheti ennek a jelenségnek a nyomait. Fontos megjegyezni, hogy az Androidos márkák között is jelentős eltérések tapasztalhatók abban, hogy mikor érkeznek meg a legújabb szoftverfrissítések. Ezek a frissítések nem csupán új funkciókat és fejlesztéseket hoznak, hanem hibajavításokat és létfontosságú biztonsági fejlesztéseket is tartalmaznak, amelyek alapvetően befolyásolják a készülék használati értékét. Ha pedig a telefonod már túl régi ahhoz, hogy továbbra is frissítéseket kapjon, érdemes elgondolkodni a cserén – figyelmeztet a How-to Geek áttekintése.

Sok androidos telefon és táblagép csupán 3-4 évnyi szoftveres támogatást élvez, de a Google és a Samsung jelentős lépéseket tettek a helyzet javítása érdekében. Mostanra a középkategóriás modellek esetében már hat vagy hét évnyi frissítést kínálnak, ami kedvezően hat ezeknek az eszközöknek a másodlagos piacára is. A prémium kategóriás készülékek esetében mindkét gyártó hét éves frissítési garanciát vállal. Ez azt jelenti, hogy például a Galaxy S24 vagy a Pixel 8 az évtized végéig folyamatos támogatást kap, míg az új Galaxy S25 Ultra akár 2032-ig is megkaphatja a legújabb nagy frissítéseket, mint az Android 22. Azonban nem csupán a szoftverfrissítések azok, amelyek miatt érdemes aggódni.

Először is, fontos figyelembe venni az akkumulátor élettartamát, a teljesítmény szintjét és a szoftverek frissíthetőségét. Legyen szó akár a költséghatékony Pixel 9a-ról, akár a csúcsminőségű Galaxy S25 Ultráról, az akkumulátor teljesítménye és élettartama idővel elkerülhetetlenül csökkenni fog. Ezért nem érdemes azt várni, hogy bármelyik telefon hét évig kifogástalanul működjön, csupán azért, mert a gyártó ennyi ideig biztosít frissítéseket. Közben a technológia világában is jelentős változások várhatóak, így újabb szoftverek és hardverek jelenhetnek meg, amelyek a How-to Geek szerint valószínűleg korábbi készülékcseréhez vezetnek.

Ennél is fontosabb, hogy a telefonok nem nyújtanak optimális teljesítményt, mert a számítási teljesítmény és az akkumulátor élettartama is romlik. Az új technológiák hardverigénye pedig - az eddigi trendeket látva - egyre magasabb lesz. Ha arra gondol, hogy mit vár el ma a telefon hardverétől a mesterséges intelligencia futtatása, nincs olyan hétéves néhai zászlóshajó-telefon, amely teljeskörűen megfelelne ezeknek az igényeknek.

A fizikai elhasználódás problémája szintén jelentős tényező. Még ha a telefonja csupán egy éves, valószínűleg már észrevette, hogy az akkumulátor nem bírja olyan jól a töltést, mint új korában. Minden egyes töltési ciklussal az akkumulátor cellái fokozatosan romlanak. Ezen kívül sokan tapasztalják, hogy a telefon egy év elteltével lassabbá válik. A tárolóhely egyre telítettebbé válik, a belső alkatrészek elhasználódnak, és ezáltal a rendszer is hajlamos a lelassulásra. Ez a jelenség az iPhone-ok esetében is megfigyelhető.

A technológiai fejlődés üteme folyamatosan felgyorsul, és ennek következtében egyre újabb, innovatív technológiák bukkannak fel, amelyek gyökeresen átalakítják mindennapi eszközeinket. Ezek az eszközök, amelyeket ma kommunikációra, szórakozásra, ügyintézésre, pénzügyekre és fényképezésre használunk, a jövőben valószínűleg egészen más formát öltenek. Karsten Wildberger, a MediaMarkt globális vezérigazgatója nemrégiben kiemelte, hogy a legígéretesebb technológiai újítások közé tartoznak az új generációs okosszemüvegek. E termék iránti érdeklődés óriási: a legnagyobb gyártók, köztük a Meta Ray-Ban, a Samsung és az Apple, jelentős erőforrásokat fektetnek a fejlesztésükbe, nem beszélve a kínai cégekről, amelyek szintén aktívan részt vesznek a versenyben. Ezért nehéz megjósolni, hogy 2030-ra vagy azon túl milyen formát öltenek majd a személyes eszközök, és hogy milyen funkciókkal fognak rendelkezni. Valószínű, hogy a jövőben a “okostelefon-piac” fogalma is átalakul, és új, eddig elképzelhetetlen lehetőségek nyílnak meg előttünk.

A technológiai világ folyamatosan átalakul, legyen szó hardverről, szoftverről, dizájnról, funkciókról vagy éppen szolgáltatásokról. A hétéves frissítési ciklus önmagában nem árul el sokat arról, hogy egy eszköz használati értéke hogyan alakulhat 2032-re. A gyártók gyakran úgy alakítják a stratégiájukat, hogy bizonyos új funkciókat kizárólag az újabb modellekre korlátozzanak, míg a régebbi készülékeket szándékosan elavultnak tüntetik fel, hogy ezzel ösztönözzék a vásárlókat az új termékek beszerzésére. Jelenleg is számos felhasználó figyelemmel kíséri a híreket, hogy megtudja, melyik készülék kapja meg a legújabb fejlesztéseket, és sokan szomorúan tapasztalják, hogy lemaradnak a friss innovációkról.

Fontos észben tartanunk, hogy a termékfejlesztési stratégiák nem csupán a kis magyar piac igényeire épülnek, hanem a legnagyobb vásárlóerővel bíró régiók, mint Észak-Amerika, Nyugat-Európa és Kína elvárásait is figyelembe veszik. A How-to Geek szakértői szerint a legpraktikusabb megoldás kétévente lecserélni a mobiltelefont, hiszen ezáltal a használt készülékekért is még elfogadható árat kínálnak a kereskedők. Így minimális költséggel juthatunk hozzá a legújabb technológiai újdonságokhoz. Érdemes megjegyezni, hogy az újonnan megjelent modellekre sokszor túlzott felárat kérnek, ezért a "vásárolj egy évet használva, majd két év múlva add el" taktika a technológiai újdonságok iránt érdeklődők számára ideális lehet, bár ez nem feltétlenül mindenki számára kivitelezhető.

Például én egy négyéves Galaxy A52s-t használok privát célokra, ami még mindig remekül teljesít, sőt, a Gemini Live is gond nélkül fut rajta. Az akkumulátor is egész jól bírja, ha nem terhelem túl. Azonban egyértelműen elérkezett a váltás ideje, mert egyre inkább érzem, hogy hosszabb ideig nem tudom biztonságosan használni, ha nem töltöm fel. A saját tapasztalataim alapján úgy vélem, hogy normál használat mellett (még ha a hét éves frissítési ígéretet figyelembe is vesszük) a telefonokat legfeljebb négy évig érdemes megtartani. Persze, ha valaki visszafogottabban használja a készülékét, akkor ezt az időtartamot akár meg is hosszabbíthatja.

Természetesen, a helyzet még bármikor változhat. Már régóta zajlik a diskurzus arról, hogy a készülékekhez szükség van-e, vagy éppen ellenkezőleg, kötelező jelleggel kellene-e bevezetni a cserélhető akkumulátorokat. Ha a szabályozási keretek ennek megfelelően módosulnának, az jelentősen hozzájárulhatna az eszközök élettartamának meghosszabbításához, ugyanakkor valószínűleg le kellene mondanunk bizonyos funkciókról, mint például a víz- és porállóság. Felmerül az is, hogy vajon az új akkumulátorok ára elég kedvező lenne ahhoz, hogy megérje a csere. Elképzelhető az is, hogy az új technológiák révén akár hét évig is képesek lennének megőrizni az akkumulátorok teljesítményét. Azonban mindez csak akkor válhat valósággá, ha a telefon gyártók érdeke is ezt diktálja.

Nyilvánvaló, hogy a technológiai fejlődés üteme egyre gyorsabb, és a közeljövőben kiemelt szerepet kapnak az összecsukható telefonok, az okosszemüvegek, valamint olyan új, eddig ismeretlen kütyük, amelyek megjelenésére még nem is gondoltunk. A szoftverek terén a fejlődés még dinamikusabb, amely lehetőséget teremt arra, hogy az elérhető szolgáltatások gyorsan bővüljenek, olykor különleges hardverigényeket támasztva. A szabályozási környezet változásait viszont nem tudjuk előre megjósolni. Különösen érdekes a piaci hatalmakért folytatott harc, aminek példái a Google elleni perek, a TikTok és a DeepSeek ellen irányuló intézkedések, valamint a mesterséges intelligencia fejlesztő cégek közötti rivalizálás. Egy dolog azonban biztos: mindezek a folyamatok végül nyomot hagynak az általunk használt eszközökön. Jelenlegi előrejelzésem szerint a technológiai kütyüinket legfeljebb négy évig fogjuk megtartani, és ez valószínűleg az évtized végéig nem fog jelentősen változni.

Related posts