Ragyogó, de ravasz: inkább kerüljük ennek a virágnak a kertbe ültetését | Színes és sokoldalú


A virágzó növényekkel teli kert valóban gyönyörű látványt nyújt, ám nem minden dísznövény bizonyul jó választásnak. Egyes fajok, bár szépek, komoly ökológiai károkat okozhatnak. Ilyen a bíbor nebáncsvirág is, amely rózsaszín virágaival és kellemes illatával könnyen elbűvöli a kerttulajdonosokat, ám valójában egy invazív növény, amely hosszú távon veszélyezteti a helyi növényvilágot - írja az Agrofórum.

A bíbor nebáncsvirág eredetileg a Himalája nyugati részéről származik. Európába a 19. század elején került be, elsősorban dísznövényként, azonban gyors növekedése és agresszív terjedése miatt hamar elvadult és számos területen elnyomta az őshonos növényzetet. Ma már számos országban inváziós fajként tartják számon, mivel könnyedén kiszorítja a természetes növénytársulásokat, különösen folyópartokon és nedves élőhelyeken.

A bíbor nebáncsvirág lenyűgöző gyorsasággal terjed, és akár két méter magasra is megnőhet. Magjai robbanásszerűen repülnek szét, elérve a több méteres távolságokat is. Emellett az elszakadt növényi részek rendkívül könnyen gyökeret vernek, ami azt jelenti, hogy ha egyszer megveti a lábát egy helyen, rendkívül nehéz eltüntetni.

Az Innsbrucki Egyetem kutatói felfedték, hogy a növények előző évi elszáradt szármaradványai jelentős allelopátiás hatást gyakorolnak a környezetükre. Ezek a szármaradványok olyan vegyületeket szabadítanak fel a talajba, amelyek gátolják más növények csírázását és növekedését. Ennek következtében a bíbor nebáncsvirág nem csupán helyet foglal el az őshonos fajok elől, hanem aktívan hozzájárul azok eltűnéséhez is.

Ezen kívül, habár a nektártermelésének mértéke figyelemre méltó, és számos méhecskét, valamint más beporzókat vonz, ez egyúttal azt is jelenti, hogy a helyi őshonos növények beporzása csökkenhet. Ez a folyamat hosszú távon a helyi növényi közösségek átalakulásához vezethet.

A bíbor nebáncsvirág elterjedése különösen néhány európai országban, mint Németország, Svájc és az Egyesült Királyság, komoly gondokat okoz. Ezekben az államokban a természetvédelmi szervezetek hosszú ideje harcolnak a növény visszaszorításáért, és sok helyen már feketelistára is került. Ennek következtében jogszabályokkal próbálják megakadályozni a terjedését és az ültetését.

Hazánkban a bíbor nebáncsvirág elsősorban ártéri erdőkben, folyópartokon és nedves területeken terjed, és bár még nem okoz akkora problémát, mint nyugatabbra, természetvédelmi szempontból aggodalomra ad okot. Mivel rendkívül gyorsan szaporodik és sűrű állományokat képez, a jövőben komoly veszélyt jelenthet az őshonos növényfajokra.

A magyar természetvédelmi és környezetvédelmi szervezetek ezért arra kérik a lakosságot, hogy ne ültessenek bíbor nebáncsvirágot a kertjükbe, és ha vadon növő példányokat találnak, igyekezzenek eltávolítani. Fontos, hogy a gyökerestül húzzák ki a növényt, mivel ha csak a szárát vágják le, könnyedén újrahajthat.

Related posts