A Székely Nemzeti Múzeum különleges eseménnyel tiszteleg a magyar kultúra napja előtt: Gyárfás Jenő inspiráló műveiből rendezett tárlatot mutat be.

A sepsiszentgyörgyi Gyárfás Jenő, Székelyföld egyik legismertebb képzőművésze, akit a "székelyek Munkácsyjaként" is emlegetnek. A neves képzőművész halálának 100. évfordulója alkalmával a Székely Nemzeti Múzeumban Gyárfás Jenő (1857-1925) műveiből nyílik kiállítás a magyar kultúra napján, január 22-én.
A sepsiszentgyörgyi közgyűjtemény kiállítótereiben megnyíló tárlat újdonsága, hogy Gyárfás Jenő utóbbi néhány évben vásárolt, illetve adományként kapott munkáit is bemutatja. Emellett Gyárfás Jenőnek a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményében található alkotásai is láthatók lesznek, amelyeket részben már korábban is bemutattak a sepsiszentgyörgyi és székelyföldi közönségnek.
Gyárfás Jenő, Székelyföld egyik legismertebb művészi alakja, miután budapesti és müncheni tanulmányait befejezte, hazatért Sepsiszentgyörgyre, ahol gyökereihez és inspirációihoz tért vissza. A "székelyek Munkácsyjaként" is ismert festő egyedi stílusával, lenyűgöző rajztudásával és a vásznain megjelenő drámai kifejezőerejével, valamint lírai érzékenységével a legnagyobb mesterek közé emelkedik. Művei nem csupán képek, hanem érzelmek és történetek, melyek a népi kultúra mélyrétegeiből táplálkoznak.
Portréi, zsánerképei, bibliai, irodalmi, történelmi ihletésű hatalmas vásznai kivételes festői tehetségről és iskolázottságról vallanak, ugyanakkor egy olyan életműbe vezetik be a látogatót, amelyben a kihívások, megpróbáltatások, a mellőzöttséggel járó nehézségek sem ismeretlenek - áll a Székely Nemzeti Múzeum ismertetőjében.
A magyar kultúra napi tárlat megnyitóját január 22-én, szerdán 18 órától tartják a Székely Nemzeti Múzeumban, ahol Vargha Mihály múzeumigazgató és Tamás Sándor, a múzeumot fenntartó Kovászna Megye Tanácsának elnöke mellett Boros Judit és Jánó Mihály művészettörténész tart beszédet.