A magyar fiatalok tájékozódási szokásai napjainkban egyre inkább digitalizálódnak és sokszínűvé válnak. A hagyományos médiától, mint a televízió és a nyomtatott sajtó, egyre inkább a közösségi média platformok, mint az Instagram, TikTok és Facebook felé f


A fiatal generációk egyre inkább a digitális platformok világában keresik a tájékozódás lehetőségeit, a hagyományos médiával szemben. Érdekes módon, az idősebb internetezők körében is egyre elterjedtebb a közösségi média használata - derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legfrissebb, 2024-es Médiapiaci Jelentéséből. A bevételi statisztikák alapján világosan látszik, hogy a digitális szolgáltatások növekedéséből leginkább a globális óriásplatformok részesülnek.

"Az ipari és piaci trendek folyamatos figyelemmel kísérése és értékelése elengedhetetlen, hiszen a rendkívül dinamikusan változó technológiai és üzleti környezetben a szabályozásnak is rendkívüli rugalmassággal kell alkalmazkodnia" - hangsúlyozta a kiadvány bevezetőjében az NMHH elnöke.

Koltay András megfogalmazása szerint a digitális technológia terjedése egyre inkább elmosódottá teszi a hagyományos iparági határokat. Ez a folyamat nem csupán a generációk közötti használati szokásokat differenciálja, hanem felgyorsítja az innovációt és szélesíti az üzleti modellek spektrumát is. Ugyanakkor azonban figyelmet érdemel, hogy mindez a piaci koncentráció fokozódásához is vezethet.

A jelentésben található hirdetési piaci trendekkel foglalkozó fejezet a nagy óriásplatformok dominanciájára világít rá. A globális reklámpiac, amelynek értéke ezermilliárd dollár, 2023-ban a Google a digitális reklámkiadások 39 százalékát, míg a Facebook 18 százalékát tudta magáénak. Ezek a nemzetközi tendenciák a hazai média- és reklámpiacon is megmutatkoznak.

A kiadvány legújabb fejezete, amely a mesterséges intelligencia és a médiapiac interakcióit tárgyalja, nem támasztja alá a helyzet gyors átalakulásának valószínűségét. Az elemzés rávilágít arra, hogy az MI-alapú megoldások integrálása révén azok az óriásplatformok, amelyek már eleve technológiai fölényben vannak, még inkább előnyhöz juthatnak. Ezen globális platformok uralma nem csupán a pénzügyi mutatókban, hanem a felhasználói szokások terén is egyértelműen megnyilvánul.

A Médiapiaci Jelentés rávilágít arra, hogy az online platformok felhasználóinak számának növekedésével párhuzamosan a képernyő előtt eltöltött idő is fokozatosan emelkedik. 2023-ra a 15 éves és annál idősebb lakosság 84%-a vált internethasználóvá. Az interneten eltöltött átlagos idő tavalyhoz képest több mint 10%-kal nőtt, így napi szinten már 4,3 órát tesz ki.

A globális platformok folyamatosan terjeszkednek, egyre inkább háttérbe szorítva a hagyományos televíziózást. Habár az online szolgáltatások népszerűsége folyamatosan emelkedik, Magyarországon a televízió továbbra is alapvető szerepet játszik a médiapiacon. 2023-ban a háztartások 95 százaléka rendelkezett televízióval, és a lakosság 71 százaléka aktívan nézett tévéműsorokat, kisebb-nagyobb rendszerességgel.

A szerkesztett audiovizuális tartalomszolgáltatásokkal foglalkozó fejezet alapján megállapítható, hogy a hazai lineáris rádiós kínálat 2023-ban nem mutatott jelentős átalakulást. Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy szinte minden korosztály esetében emelkedett a rádióhallgatásra szánt idő.

A sajtópiac továbbra is a nyomtatott lapok háttérbe szorulásának tanúja. Különösen figyelemre méltó, hogy a demográfiai jellemzők milyen eltérő hatással bírnak: a 16 évesnél idősebb magyar lakosság körében mindössze 43,3 százalék nyújt rendszeres olvasói élményt az újságok világából.

A közösségi média világában a felhasználók egyre inkább a rövid, tömör információkat részesítik előnyben, hiszen az egysoros hírek gyorsan és hatékonyan elérik őket. Tavaly a legnagyobb magyar online sajtóorgánumok is tapsztalhatták, hogy az olvasóik átlagosan 9,2%-át elveszítették, ami jól mutatja a tartalomfogyasztási szokások átalakulását.

A hírfogyasztás sokszínűsége című fejezet tanúsága szerint a lakosság körében csökkent az offline csatornák súlya is. A teljes népességen belül 2023-ra elérte a 90 százalékot azok aránya, akik részben vagy teljes egészében az internetről tájékozódnak - írták.

A kiadvány egyik különleges aspektusa a határon túli magyar közösségek médiafogyasztásának részletes bemutatása, amely az NMHH évek óta zajló kutatásainak eredményeit összegzi. Az adatok alapján megállapítható, hogy az anyanyelvű médiahasználat viszonylag magas szinten konszolidálódott, azonban a tömegkultúrához tartozó műsorformátumok továbbra is dominálnak a hagyományos értékeket képviselő tartalmak előtt.

A kiadvány teljes terjedelme megtalálható az NMHH hivatalos weboldalán, ahol a következő linken érheted el: https://nmhh.hu/dokumentum/249788/Mediapiaci_Jelentes_2024_akadalymentes.pdf.

Related posts