A manipulációs kerekasztal tagjai félrevezetőnek titulálják saját közvélemény-kutatásaikat – nézd meg a videót!


Újabb érdekes fejleményről számolt be a baloldali befolyásolásra hajlamos Publicus Intézet, amely legfrissebb kutatása szerint a Tisza Párt 5 százalékos előnnyel áll a Fidesz-KDNP előtt, a hibahatárt meghaladó különbséggel. Ezt megelőzően a Republikon Intézet is hasonló eredményekkel szolgált, ami arra utal, hogy egy tudatos és összehangolt kampány zajlik. E kampány célja, hogy Magyar Péter pártját a választók szemében komoly kormányváltó alternatívaként pozicionálják, és ez a folyamat tavaly ősszel kezdődött.

A Magyar Nemzet hasábjain alaposan megvizsgáltuk a baloldali orientációjú kutatóintézetek, mint például a 21 Kutatóközpont, a Medián, a Publicus, a Republikon, a Závecz Research és az Idea Intézet, közötti összefonódásokat. Részletesen elemeztük azokat a stratégiáikat és módszereiket, amelyekkel próbálják formálni a közvéleményt és hatást gyakorolni a társadalmi diskurzusra.

Elsőként a 21 Kutatóközpont hozott nyilvánosságra olyan eredményt, amely szerint Magyar Péterék átvették a vezetést a pártok versenyében. A cég vezetője, Róna Dániel 2024. október 23-án az Egyenes Beszédben magyarázkodott az aznap megjelent, Tisza-előnyt mutató közvélemény-kutatásuk miatt. A 21 Kutatóközpont igazgatója szerint csak azért vezet Magyar Péter pártja a biztos szavazók körében, mert a Tisza-szavazók lelkesek, aktívak és elkötelezettek. A Fidesz azonban még mindig jobban áll a teljes népesség körében.

Végül arra a következtetésre jutott, hogy nem lehet egyértelműen állítani, hogy a Tisza Párt áll az élen; az eredmény akár a fordítottja is bekövetkezhet, így a kormánypárti előnyre is hasonló mértékű esélyek mutatkoznak. (A videón 02:05-től.)

Még aznap Róna Dániel a Partizán stúdiójában folytatta mondandóját. Ekkor így nyilatkozott: "Ha azt a kérdést tesszük fel, hogy Magyar Péter képes-e elérni a fideszes szavazókat, akkor a válasz az, hogy tavasz óta csupán néhány tízezer embert tudtak megszólítani." A kutatóintézet vezetője azt is hozzátette: Magyar Péternek éppen ez lett volna a legfőbb célja.

Hosszas elemzésében Hann Endre a saját felmérésének eredményeit november végén a Klubrádióban félrevezetőnek minősítette. A Medián vezetője először arra hívta fel a figyelmet, hogy nem Magyar Péterék támogatottsága nőtt, hanem a Fidesz népszerűsége csökkent, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kormánypárti szavazók nem "áramlottak át" a Tiszához, csupán elvesztették a bizalmukat. Ezt követően Hann megkérdőjelezte a saját felmérésük megbízhatóságát, kifejtve, hogy a Fidesz látszólagos gyengülése az elmúlt másfél évtized során mindig abban nyilvánult meg, hogy a biztos szavazóik száma csökkent. Hozzátette: "Jelenleg is kevesebb a biztos szavazó, ezért van ekkora eltérés a választani tudó biztos szavazók körében. Ezt a 11 százalékos különbséget emelik ki a hírek, de ez kicsit félrevezető, mivel egy kisebb mintán alapul, így a hibahatára is jelentősebb."

A Medián ügyvezetőjének okfejtése szerint amíg hónapról hónapra a kormánypártok fölényes előnyét mérték a kutatócégek, az unalmas volt, senki nem figyelt rájuk, majd amikor megjelent az első felmérés, amelyben a Tisza Párt beérte vagy hajszállal meg is előzte a Fideszt, onnantól fontos témává vált, hogy van egy új kihívója a hatalmon lévőknek. Hann úgy fogalmazott, hogy a közvélemény-kutatásoknak van befolyásoló hatásuk, mert felhívják a figyelmet egy változásra. A "bandwagon effect" kifejezést említette, ami azt jelenti, hogy az ilyen felmérések hatására az emberek szívesebben "felszállnak arra a vonatra", ami a többség szerint jó irányba megy, vagyis csatlakoznak egy tendenciához, esetünkben a Tisza Párt erősödéséhez.

Január 13-án az ATV Egyenes beszéd című műsorában a dombóvári időközi választásokkal kapcsolatban elhangzott: "Vannak olyan helyzetek, amikor az ország hangulata annyira megváltozik, hogy elsöpri az aktuális politikai erőt, de jelenleg ez a hangulat nem tapasztalható." Tíz nappal később Horn Gábor is nyilatkozott az ATV-ben, ami különösen figyelemre méltó volt, hiszen nem sokkal később a Republikon intézet egy friss felmérést tett közzé, amely a Tisza Párt 7%-os előnyét mutatta. Az intézet vezetője azonban később visszautasította a saját kutatásuk eredményeit.

Az országos hangulat jelentősége óriási – ezt hangsúlyozta Horn. Szerinte, ha a Tisza valóban 8-10 százalékponttal vezetne, ami szerinte nem valószínű, akkor a végeredmény valószínűleg döntetlen körüli lenne. Horn azt is kiemelte, hogy a Fidesz határozottan védi saját bástyáit és megőrzi szavazói bázisát. (A videón 07:14-től.)

Ezzel a nyilatkozatával tehát romba döntötte a saját intézete által publikált felmérés hitelességét, nyilvánvalóvá tette, hogy a kutatási eredményeik távol állnak a valós helyzettől.

Horn Gábor január 29-én az ATV Aktuál című műsorában megerősítette ezt a nézőpontot. Szavaival így fogalmazott: "A választások előtt a leglényegesebb tényezőnek a teljes népességet tartom. Jelenleg a teljes népesség körében szinte döntetlen a helyzet. Úgy érzékelem, hogy a fideszes szavazótábor és az ellenzéki, Magyar köré csoportosuló tábor mérete összehasonlítható. A különbség csupán annyi, hogy most, ami új fejlemény, a Magyar-féle szavazóbázis sokkal aktívabb, mint a fideszes." (A videón 45:49-től.)

A Republikon Intézet elemzője, Schlanger Márton, valamint a Závecz Research vezetője, Závecz Tibor, egy nappal ezelőtt az ATV Egyenes Beszéd című műsorában próbálták csillapítani a manipulációs kerekasztal kutatásai által kiváltott izgalmat a balliberális oldalon. A két szakértő mérsékelt hangvételben nyilatkozott Magyar Péter pártjának, a Tiszának az előnyeiről, kiemelve, hogy a párt növekedése lassuló tendenciát mutat, és a jövőben is hasonló helyzetre számíthatunk. Egyetértettek abban, hogy a Tisza szavazóbázisának bővítési lehetőségei meglehetősen korlátozottak. (A beszélgetés 6:35-től érhető el a videón.)

Related posts