Ezekkel a négy ízletes levessel garantáltan átvészeljük a hideg téli hónapokat!

Levesimádó nemzet vagyunk: az előételek és főfogások világában egyaránt megtalálhatóak a gazdag és ízletes levesspecialitások. Az ázsiai országokban sem más a helyzet: Kínától Thaiföldig szürcsölik, kanalazzák, és pálcikával segítik a könnyed, akár reggelire is fogyasztható, valamint a tartalmas, tésztás és húsos étkezéseket betöltő variációkat. Amióta a '90-es években felfedeztük az első "csípős-savanyú" csodát, egyfajta vonzalom alakult ki bennünk, és azóta számos divathullámot éltünk meg, gondoljunk csak a phở-ra vagy a ramen népszerűségének robbanására.
Délkelet-Ázsia lenyűgöző konyhájának egyik legismertebb remeke a lapos rizstészta, amelyet egy gazdag, forró és fűszeres hús- és csontlé ölel körül. Ez az étel nemcsak ízletes, hanem rendkívül sokoldalú is, hiszen mindenki saját ízlése szerint gazdagíthatja friss zöldfűszerekkel, csípős chilivel, citrusfélékkel vagy különféle szószokkal. Az élmény minden falatban egyedi, lehetővé téve, hogy mindenki a saját ízvilágának megfelelően alakítsa ki kedvenc változatát.
Ahhoz, hogy igazán megértsük a phở születésének történetét, a 19. századba kell visszautaznunk. Ekkoriban a kínai és francia kultúrák találkozása formálta a vietnami gasztronómiát, és ennek következtében született meg ez a különleges leves. A tészta és a fűszerek harmonikus egyesítése, amely a phở-t olyan különlegessé teszi, a két hagyomány gazdag örökségéből ered. A phở nem csupán étel, hanem egy kultúra ízletes lenyomata, amely a történelem viharainak tanúja.
gyarmati hatások egyengették az útját: Vietnámban a francia gyarmati uralom során (1858-1954) nyugati étkezési szokások is beszivárogtak a kultúrába. A hódítók rengeteg marhahúst használtak, a csontokat és a húst pedig a leleményes kereskedők, árusok is elkezdték használni a levesek mélyítéséhez. Megismerték a pörkölteket, a "pot-au-feu" egytálételt, ezt pedig a kínai leveshagyománnyal házasították.
A phở, Vietnam ikonikus levese, két otthonnal büszkélkedhet: az északi Nam Dinh városában gyökerezik, ám szellemi szülőföldje nem más, mint a vibráló Hanoi. Itt, a főváros szívében, érte el ezt az étel a tökéletesség új szintjét, itt csiszolták, formálták a receptet a mesterségbeli tudás csúcsára. A hajnali órákban a város utcáit bejárják a mozgó phở árusok, akik füstölgő edények fölött készítik el az emberek legkedvesebb reggelijét, amely egyaránt vonzó a gazdagok és a szegények számára. Míg a csirke (phở gà), a rák és a zöldséges változatok egyre népszerűbbek, az igazi klasszikus a marhahúsos phở, különösen a forrázott és a pirított marhás változat, amelyek minden falatban a hagyomány és az ízek harmóniáját kínálják.
Mi lenne, ha összetalálkozna a francia boeuf bourguignon és a phở leves? A francia gasztrokulturális hatás egyik ékköve a vörösboros marharaguval készülő egytálétel, ami még közelebb áll a magyar ízvilághoz, mint az alap
hús-csontleves. Benne van az otthonos marharagu selymes mélysége és a phở fűszeressége is. Ritkán elérhető specialitás.
"Ha már alaposan megismerted a klasszikus marhás, csirkés és rákos phở ízvilágát, itt az ideje, hogy felfedezd a vörösboros különlegességet is! Különösen, ha európai gyökerekkel rendelkezel, és kedveled a gazdag, mély ízeket. A Khan éttermének egyik ikonjáról van szó, míg az Opiumban a Sot Vang (vörösboros marharagu) lassú főzésének titkait áruljuk el. Ezt a fogást a mijoté kategóriába soroltuk, és friss bagettel tálaljuk, hogy az élmény teljes legyen" - osztotta meg Nguyen Thuy Phuong.
A Tom Yum, amely a 14. század óta hódít, egy olyan különleges leves, amely egyedülálló ízvilágával és forró aromáival bűvöli el az ínycsiklandó ételek kedvelőit.
Ha nem lenne a Csaophraja folyó és a gazdag rákállomány, lehet, hogy ez az étel sosem jött volna létre. Számos legenda kering a keletkezéséről: egyesek szerint a folyóparti gazdák találták ki a levest a helyi fűszerekkel, amelyet a rákhalászat bősége inspirált, míg mások úgy vélik, hogy az Ajutthaja Királyság főszakácsai álltak a recept mögött. Azt mondják, hogy az ételt szándékosan gazdagították galangállal, kaffir lime-mal, citromfűvel, gyömbérrel és csilivel, hogy a királyság és a régió ízeit egyesítsék benne. A klasszikus változat elengedhetetlen hozzávalója a rák, de napjainkban gombával és csirkével készült változatai is népszerűek.
A "wonton" kifejezés kantoni nyelven felhőt jelent, és ez a hasonlat remekül illik ezekhez a kis tésztabatyukhoz, amelyek a levesben úszkálnak, mint a bárányfelhők az égen. Ezek a wontonok azonban eltérnek a többi ázsiai dumplingtől: tésztájuk szinte átlátszó, leheletvékony, ami lehetővé teszi, hogy a benne rejlő ízek igazán kibontakozzanak. A szaftos töltelék rákból, sertéshúsból, salottahagymából és gyömbérből készül, minden falatban egy kis ínycsiklandó meglepetéssel. A tiszta, könnyed lé pedig tökéletesen kiegészíti az élményt. A wontonok eredetileg a Csing császári dinasztia idején a nemesek kedvenc ételei voltak, és ez a státusz egészen a II. világháború végéig megmaradt. Később Hong Kongban a munkásosztály is felfedezte ezt a különleges ételt, így a wonton mára már a mindennapi étkezések népszerű részévé vált.
elérhető, mindennapi fogássá. Nyugaton a wonton leveseket további zöldségekkel, fűszerekkel, húsokkal is megtámogatják - fő az összetettség!
A vietnami phở nem csupán reggeli fogás, hanem a mindennapok kedvenc eledele is, amelyet pálcikával és kanállal tálalnak. Sokan úgy vélik, hogy ha ezzel indítjuk a napot, máris biztosítottuk az egész napi sóbevitelünket. A hűvösebb időszakokban a vörösborral készült változata kerül előtérbe, amely otthonokban népszerű. A phở-hoz kínált friss hozzávalók között megtalálható a thai bazsalikom, koriander, babcsíra, vékonyra szeletelt hagyma és lime, de az európai ízlésnek megfelelően pirított hagymával és különböző szószokkal is gazdagíthatjuk. Akár a zöldségeket a levesbe keverjük, akár külön tálalva fogyasztjuk, mindkét megoldás teljesen elfogadott és ízletes.
"Thaiföldön kanalat és villát használnak, kár volna keresni a pálcikákat. A Tom Yumhoz sincs, a nagy, húsos garnélákat, gombákat, paradicsomot a kanállal halásszuk ki. Így tesszük a Quí-ben is." - mondta el Regős Dániel a helyek egyik tulajdonosa.
Kína minden szegletében népszerű a wonton leves, amelynek elengedhetetlen kiegészítője a "renge", a klasszikus kínai leveses kanál. A szaftos és ízletes wonton batyukat bátran helyezhetjük a kanálra pálcikánkkal, így könnyedén élvezhetjük a forró levest, miközben a kanálból szürcsölünk. És hogy miért szürcsölünk? Ez nem csupán a leves élvezetét szolgálja, hanem a szakács munkájának elismerése is, ráadásul egy praktikus módja a hűtésnek is!