Különleges hír: Az EU új migrációs törvénye nem foglalja magában a "visszatérési központok" intézményét.


Az Euronews értesülései szerint a menedékkérők visszatéréséről szóló új uniós jogszabályok nem tartalmazzák az EU területén kívüli "visszatérési központok" bevezetését.

Az Európai Unióból a migránsok származási országukba való visszatéréséről szóló készülő jogszabály nem terjed ki az EU területén kívüli, úgynevezett "visszatérési központokra" - mondta az Euronewsnak egy, a törvénytervezetet ismerő forrás.

A jogszabály, amelyet jövő kedden mutatnak be Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén, az egész blokkban harmonizált szabályokat kíván létrehozni a nem európai polgárok származási országukba való visszaküldésére vonatkozó eljárásokra vonatkozóan, ha menedékjog iránti kérelmüket elutasítják.

A visszatérési központok olyan tervek részeként fognak kialakulni, amelyek célja, hogy a tömbön kívüli harmadik országokban helyezzenek el olyan központokat, ahol az elutasított menedékkérők várakozhatnak, amíg visszatérnek származási országukba.

Amint arról az Euronews korábban beszámolt, az Európai Bizottság vizsgálja az ilyen központok bevezetésének lehetőségét. Több tagállam, köztük Ausztria, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Dánia, Németország, Görögország, Olaszország, Lettország, Málta, Németország és Málta támogatta a lépést.

Számos civil szervezet határozottan bírálja a visszatérési központokat, hangsúlyozva, hogy ezek a létesítmények végtelen ideig tartó fogva tartáshoz és az emberi jogok súlyos megsértéséhez vezethetnek. Jelenleg az uniós jogszabályok egyértelműen megtiltják, hogy a hatóságok a menedékkérőket akaratuk ellenére olyan országokba irányítsák, amelyekkel nem áll kapcsolatban.

Több kísérletet indítottak a hasonló modellek kidolgozására, mint például az Olaszország által Albániában végrehajtott projekt, ám ezek heves kritikát váltottak ki, sokan embertelennek és hatástalannak tartották őket.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök megállapodott albán kollégájával, Edi Ramával, hogy 36 ezer illegális bevándorlót küldenek a nyugat-balkáni országba, amíg a menedékkérelmek végső válaszára várnak.

A projekt sorsa megpecsételődött, miután Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter a héten hivatalosan is bejelentette a felfüggesztését.

Nem ez az első eset, hogy az EU megpróbál jogszabályokat bevezetni a visszaküldésről. A legutóbbi jogalkotási ciklus során a blokk átfogó jogszabálycsomagot hagyott jóvá az EU migrációkezelésének szabályozására, az úgynevezett migrációs és menekültügyi paktumot.

A visszatérési törvény végül nem kapta meg a szükséges jóváhagyást, mivel az Európai Parlament határozottan ellenállt annak bevezetésének.

Related posts