Emléktábla állít emléket a tragikus sorsú Suhajda Szilárdnak – videóval!


Dr. Malatyinszki Anita, a Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium főigazgatója az emléktábla-avatás alkalmával egy érzelmekkel teli beszédet mondott. Felidézte, hogy kicsivel több mint másfél évvel ezelőtt, 2023 májusában az egész ország lélegzet-visszafojtva követte a híreket. Kiemelte, hogy az ő szívüket is mélyen megérintették az események, különösen a Mount Everesten történt tragédia, amely során Suhajda Szilárd eltűnésének híre sokakat sokkolt.

- Rendkívüli aggodalommal vártuk a jó híreket - mondta. - Sajnos, a reményünk hiábavalónak bizonyult. Amikor végül egyértelművé vált, és a családtagok is megerősítették, hogy az utolsó lehetőség is elszállt, csöndes megemlékezést szerveztünk itt, Szilárd egykori iskolájában. Megdöbbentő és megható volt látni, hogy több ezer ember gyűlt össze, gyertyákat és mécseseket gyújtva Szilárd emlékére, tiszteletüket fejezve ki a sportban elért sikerei előtt.

Dr. Malatyinszki Anita hangsúlyozta, hogy már a kezdetektől fogva éreztek egy erős vágyat arra, hogy az intézmény falain belül méltó módon emlékezzenek meg egykori diákjukról. Tudták, hogy ennek megvalósítása a gyász időszakát követően válik lehetővé.

Szarvas Péter polgármester kezdeményezésére, a békéscsabai önkormányzat közgyűlésének jóváhagyásával és támogatásával valósult meg az a különleges emléktábla, amely szerdán került ünnepélyes keretek között az iskola aulájába. Az esemény nemcsak a tábla felavatását jelentette, hanem a közösség összefogását is, amely a helyi értékek megőrzésére és a múlt tiszteletére irányul.

A főigazgató szólt arról, hogy korántsem gyakori, de nem is példa nélküli, hogy tantermet nevezzenek el valakiről, akinek életútja túlmutat az intézmény falain, ugyanakkor kapcsolódik az iskolához.

Hangsúlyozta, Suhajda Szilárd sohasem felejtette el, honnan indult, mindig szívesen tett eleget az iskola meghívásának, több alkalommal is tartott élménybeszámolót, motivációs előadást a diákoknak és a nagyközönségnek az intézményben.

Dr. Malatyinszki Anita beszédét egy Suhajda Szilárdtól származó gondolatgyöngyszemmel koronázta meg.

A hegymászás számomra az önmegvalósítás egy különleges formája. Olyan térbe lépsz, ahol a valóság határai elmosódnak, és felfedezheted a béke és az égi szépség mellett a sötétség félelmetes erőit és a dermesztő, üres éjszakát. Két ellentétes erő fog körül, a Mindenség és a Semmi. A teljesség és az üresség egyaránt jelen van. Az utad során minden csoda, ami a szemed elé kerül, minden nehéz légvétel, és minden egyes lépés közelebb visz ahhoz, hogy felfedezd önmagad mélyebb rétegeit. Ez nem csupán az ismeretlen világ felfedezéséről szól; ez az önmagad felfedezése is. Az ember elveszik a hegyek között, csak hogy aztán újra rátaláljon önmagára: a test és a lélek új dimenzióit éli át. A múlt, a jelen és a jövő új jelentést nyer. Valójában újjászületsz.

Az emléktáblát Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere, dr. Malatyinszki Anita és Legindi Tímea, Suhajda Szilárd felesége avatta fel. A család nevében Legindi Tímea szólt a megjelentekhez. Köszönetet mondott az emléktábla elkészültéért és elhelyezéséért.

- Szilárd halála után sokféle ötlettel kerestek meg, hogy emlékezzenek. Volt, aki verset írt, vagy festményt készített. A tornaterem elnevezése Szilárdról nagyon közel áll ahhoz, amit képviselt - tette hozzá. - A sport szeretete és a mozgás nagyon fontos volt az életében.

Ezt követően számos szempontból a magyar hegymászás kiemelkedő alakjává vált.

A földkerekség legmagasabb hegyének csúcstámadására 2023. május 24-én indult el. Mászás közben azonban megszakadt vele a rádiókapcsolat. Másnap információ érkezett arról, hogy 8780 méteren, a Hillary-lépcső aljában látták eszméletlenül. A mentőcsapat sajnos nem találta meg, és mivel nem láttak esélyt arra, hogy életben találják, a keresést befejezték. Suhajda Szilárd világviszonylatban is figyelemre méltó sportteljesítménye, példamutató akaratereje, lokálpatriotizmusa méltóvá tette, hogy megkapja a Békéscsaba Sportjáért elismerést, illetve, hogy egykori iskolájában emléktábla őrizze emlékét, tornaterem pedig a nevét - olvasható a Beol cikkében.

Related posts