Ekkor indul el az akkumulátorcellák termelése a CATL debreceni gyárában.
Az akkumulátorcella-gyár építése a végéhez közeledik, és már csak néhány lépés választ el minket a projekt befejezésétől.
Célegyenesbe ért a CATL Debrecen akkumulátorcella-gyárának építése a város külterületén található Déli Ipari Parkban. A vállalat 2022-ben jelentette be, hogy második európai akkumulátorgyárát Magyarországon, Debrecenben építi fel, összesen 100 GWh éves termelési kapacitással. Mostanra a beruházás a finiséhez közeledik, az akkumulátorcella-gyár épülete elkészült, jelenleg az épületgépészeti és villamossági szerelések zajlanak. Az első cellák 2025-ben készülnek el a gyárban, az eredeti terveknek megfelelően.
A CATL európai működésért felelős ügyvezetője kifejtette: a debreceni gyárban a legmodernebb, ipar 4.0 technológiát építik be, az üzem méretét és energiaigényét pedig sikerült a gyártási kapacitás csökkentése nélkül optimalizálni. A gyártás zárt rendszerben történik majd és a vállalat nagy hangsúlyt fektet a környezetvédelmi monitoring rendszer kiépítésére és működtetésére. A vízfogyasztás csökkentése érdekében a CATL - a vállalat 2024 márciusi bejelentésének megfelelően - úgynevezett adiabatikus hűtőtornyokat működtet és szürkevizet használ majd a gyárban, mintegy 50 százalékkal redukálva ezzel a létesítmény vízigényét.
Az utóbbi hónapok kiemelkedő eseményekkel teltek, hiszen a CATL szeptemberben elindította az akkumulátormodulok összeszerelését. Ez a lépés különösen jelentős, mivel a Debrecen Déli Ipari Park területén épülő gyáregység mellett egy 60 ezer négyzetméteres bérelt csarnokban valósul meg, reagálva az ügyfelek folyamatosan változó igényeire.
A CATL célja, hogy helyi munkavállalókat vonzzon debreceni üzemébe Debrecenből, a régióból és Magyarország más térségeiből. Jelenleg a vállalat harmadik toborzási kampánya zajlik, és a cég létszáma mostanra meghaladta a 400 főt. A helyi toborzás fokozása mellett 2025-ben kínai szakemberek is érkeznek a helyszínre az ipar 4.0. gyártási technológia telepítése céljából, valamint az ő feladatuk lesz majd a gépek működtetéséhez szükséges know-how átadása is a helyi munkatársaknak.
A CATL Debrecen 2024 februárjában fontos lépést tett, amikor stratégiai megállapodást írt alá a Debreceni Szakképzési Centrummal a duális képzés bevezetéséről. Ezt követően júniusban hasonló partnerségi megállapodást kötött a Miskolci Egyetemmel, amely tovább erősítette a cég elköteleződését a szakmai képzés iránt. Az együttműködési lánc 2024 októberében folytatódott, amikor a Debreceni Egyetemmel is aláírták a stratégiai megállapodást, így szélesítve a képzési lehetőségeket és a helyi tehetségek támogatását.
A CATL világszerte elismert a szén-dioxid-mentes működés és a fenntartható gyártási eljárások terén elért kiváló teljesítményéről. A vállalat tavaly bejelentette, hogy 2025-re teljes mértékben karbonsemlegessé kívánja tenni alaptevékenységeit. Jelenleg már kilenc gyáruk büszkélkedhet szén-dioxid-semleges minősítéssel. A CATL célja, hogy Debrecenben is gyorsan elérje a karbonsemlegességet, ezért a fenntartható és energiahatékony gyártástechnológiai megoldások mellett számos zöldítési projektben is aktívan részt vesz. Novemberben csatlakoztak a Debrecen Jövője kezdeményezés zöldítési programjához, amely keretében 200 konténeres facsemete ültetését támogatják.