Egy éve távozott az élők sorából Navalnij: gyászolók hosszú sorai kanyargtak a sírja körül.


Budapesten a panellakások négyzetméterára átlépte az egymilliós határt, ami a vidéki árakhoz képest szinte tízszeres drágulást jelent.

Egy évvel ezelőtt, a börtön falai között hunyt el Alekszej Navalnij, aki Vlagyimir Putyin politikai ellenzékének meghatározó figurája volt. Az orosz büntetés-végrehajtási hivatal hivatalos tájékoztatása szerint Navalnij 2024. február 16-án, miután egy sétát tett a 3. számú büntetőtelepen, hirtelen rosszul lett, és szinte azonnal eszméletét vesztette. Azonnal megkezdték a szükséges újraélesztési intézkedéseket, ám ezek sajnos eredménytelennek bizonyultak, és az orvosok végül megállapították, hogy az elítélt életét vesztette.

Ezzel ellentétben a támogatói határozottan állítják, hogy "szándékos gyilkosság történt Navalnij ellen" - nyilatkozta a politikus egyik közeli munkatársa, Leonyid Volkov.

Halála óriási nemzetközi felháborodást váltott ki, rengeteg tüntetést szerveztek a világ minden pontján. Navalnij halála körülményeinek nemzetközi kivizsgálását követeli több mint 40 állam, köztük Magyarország is. Azonban a fél évvel később megjelent hivatalos jelentés szerint semmit sem találtak semmi gyanúsat az orosz hatóságok. Az összesen 3 oldalas dokumentumban arra jutottak, hogy Navalnij börtönben történt halála nem volt büntetőjogi természetű, emiatt nem indítanak nyomozást az ellenzéki politikus halálával kapcsolatban. Felesége, Julija Navalnaja szerint Navalnijt meggyilkolták, és próbálják elrejteni a nyomokat. Idő közben a nem Oroszországban élő nő ellen is elfogatóparancsot adtak ki hazájában, szélsőségesség miatt.

Egy évvel a halála után számosan rótták le kegyeletüket az ellenzéki vezető emlékére.

Moszkvában, a zord időjárás és a letartóztatások lehetősége ellenére is hosszú sorok alakultak ki az emberek körében, akik Navalnij sírját szerették volna felkeresni a Boriszovszkoje temetőben. Eközben özvegye, Julija Navalnaja Berlinben, ahol száműzetésben él, emlékezést rendezett - írja a Guardian.

Olaf Scholz német kancellár vasárnap emlékezett meg Navalnij életéről, hangsúlyozva, hogy Vlagyimir Putyin legnagyobb ellenfele azért vesztette életét, mert bátran küzdött Oroszországban a demokrácia és a szabadság érdekében.

Scholz a közösségi médiában megosztott bejegyzésében hangsúlyozta, hogy Putyin "kíméletlenül küzd a szabadságért és azok ellen, akik azt védelmezik. Navalnij bátorsága pedig még inkább kiemelkedő."

Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője szerint Putyin lelkén szárad Navalnij halála, az ellenzék egykori vezetője "az életét adta a szabad és demokratikus Oroszországért" - mondta, és felszólította Oroszországot politikai foglyaianak szabadon bocsátására.

Miközben Oroszország továbbra is fokozza az Ukrajna ellen indított illegális agressziós hadműveleteit, a belső elnyomásra is hangsúlyt fektet. Célkeresztjébe veszi azokat, akik bátor lépésekkel vállalnak közéleti szerepet a demokráciáért és az emberi jogok védelméért.

- jelentette ki Kallas.

Navalnij a Putyin és az orosz kormány elleni tüntetések szervezésével, államfőjelöltségével és korrupcióellenes reformok követelésével tett szert hazai és nemzetközi hírnévre.

2018-ra Alekszej Navalnij felkészült arra, hogy elinduljon Putyin kihívójaként az orosz elnökválasztáson. Gondosan összegyűjtötte a szükséges ajánlásokat, ám a választási bizottság elutasította a jelöltségét, arra hivatkozva, hogy Navalnij egy gazdasági bűncselekmény miatt felfüggesztett szabadságvesztést kapott, ami tíz évre megtiltotta számára a választásokon való indulást. Ezt követően, 2020. augusztus 20-án, egy orosz repülőúton merénylet áldozatává vált, amikor mérgező anyaggal támadták meg. A Tomszkból Moszkvába tartó gépnek kényszerleszállást kellett végrehajtania, és Navalnij életét egy lélegeztetőgépre kapcsolva, mesterséges kómában próbálták megmenteni.

Az ellene 2020 decemberében kiadott elfogatóparancs ellenére Navalnij 2021. január 17-én hazarepült Moszkvába. Ott azonnal letartóztatták a seremetyevói reptéren. Azóta börtönben ült, majd tavaly február 16-án, 47 éves korában bejelentették, hogy életét vesztette a Charpban lévő Polar Wolf büntetőtelepen, ahová 2023-ban szállították át.

Az orosz hatóságok szélsőségesnek nyilvánították, ami azt jelenti, hogy bárki, aki az ő vagy az általa létrehozott Korrupcióellenes Alapítvány nevét anélkül említi, hogy azt is szélsőségesnek mondaná, pénzbírsággal, vagy visszaesés esetén akár négy évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható.

Related posts