Deák Dániel: A háború és a béketárgyalások alakulása Orbán Viktor politikai irányvonalát támasztja alá | Demokrata


Deák Dániel az intézet honlapján közzétett videóelemzésében emlékeztetett rá: Orbán Viktor már 2022. október 11-én a Cicero nevű havilap berlini rendezvényén arról beszélt, hogy a tűzszünetnek nem Ukrajna és Oroszország között kell létrejönnie, hanem Amerika és Oroszország között. Mint mondta, ez a hatalmi realitás, orosz-amerikai tárgyalás kell. A 2024-es tusnádfürdői beszédében pedig a miniszterelnök azt mondta, az unió a most folyó háborút elvesztette, az Egyesült Államok pedig magára fogja hagyni, Európa nem tudja finanszírozni a háborút, nem tudja finanszírozni Ukrajna újjáépítését, sőt nem tudja finanszírozni Ukrajna működtetését sem. 2024. október 31-én, öt nappal az amerikai elnökválasztás előtt pedig Bécsben Gerhard Schröderrel való beszélgetése során azt mondta: "jön egy Donald Trump nevű ember, megnyeri a választást, ő azonnal tárgyalni fog az oroszokkal, és mi, európaiak ott fogunk ülni majd a hokedlin, a stokin, ott, valahol a sarokban, a nagyfiúk meg az asztalnál" - idézte fel Deák Dániel.

Ha alaposan átvesszük ezeket az idézeteket és megnyilatkozásokat, világosan látható, hogy Orbán Viktor kijelentései pontosan megvalósultak - hangsúlyozta az elemző.

Kiemelte: mára világossá vált, hogy a konfliktus nem csupán egy ukrán-orosz háború, hanem valójában egy orosz-amerikai proxyháború. Ezt a helyzetet nem egy orosz-ukrán béketárgyalás fogja megoldani, hanem egy amerikai-orosz rendezés.

Megjegyezte: Orbán Viktor arról beszélt évekkel ezelőtt, hogy ha az Európai Unió nem változtat az álláspontján és nem oldja fel a háborúpárti retorikát, akkor Amerika ki fogja hagyni a béketárgyalásokból. Most egyértelműen ezt látjuk a béketárgyalások során - jegyezte meg.

A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy az EU vezetői Párizsban tartott válságtanácskozásai nem hoztak új perspektívákat vagy álláspontokat. A megbeszélés után Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kifejezte elégedetlenségét a tanácskozáson elhangzottakkal kapcsolatban. Rámutatott, hogy nem támogatja azt a megközelítést, amely szerint az uniós vezetők éles kritikát fogalmaznak meg Donald Trump amerikai elnök ellen, aki szerintük a béke érdekében dolgozik, és az európai országoknak ezt a törekvést támogatniuk kellene.

Deák Dániel véleménye szerint Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, "eltaktikázta magát", mivel nem a legmegfelelőbb módon kommunikál a legnagyobb támogatóival. Az elemző úgy látja, hogy Zelenszkij abban bízott, hogy a "háborúpárti Európa" segítségére siet, ezért is próbálta megrémíteni az európai vezetőket azzal, hogy Oroszország közelít a kontinens támadásához.

Deák Dániel véleménye alapján "nyilvánvaló, hogy az európai vezetők és az ukrán elnök is elhibázták a stratégiájukat, ennek következményeként pedig az amerikai-ukrán kapcsolatok rég nem tapasztalt mélységekbe süllyedtek."

"Az utóbbi hetek történései Európa megalázó helyzetét hozták magukkal, melyek következményei nehezen megjósolhatók" - mondta. Hozzátette: ugyanakkor nyilvánvaló, hogy "egy új világrend formálódik, és egy újfajta felosztásnak vagyunk tanúi, amelyből Magyarország világosan és egyértelműen hasznot húz."

Deák Dániel kiemelte, hogy a "külföldi forrásokból támogatott magyar sajtó" továbbra is kitart a háborúpárti nézőpont mellett. Megjegyezte, hogy világossá vált: az amerikai demokrata kormányzat dollármilliókkal támogatta ezeket a balliberális globalista médiaplatformokat, hogy aláássa a magyar miniszterelnök és a hasonlóan gondolkodó békepárti politikusok hitelességét.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a kormány egy biztost fog kinevezni, aki felméri azokat az újságírókat és civil szervezeteket, akiket az Egyesült Államokból finanszíroztak.

Az elemző véleménye szerint Donald Trump győzelme "jelentős mértékben szélesítette" a magyar kormány lehetőségeit, így sokkal nagyobb eséllyel léphet fel a hasonló külföldi beavatkozások ellen.

Related posts