A Ritmo Filmnapokon különleges alkalom várja a zenekedvelőket, hiszen Carlos Santana és Joan Baez életéről készült portréfilmek is bemutatásra kerülnek.

Zenés filmeket, zenészportrékat, rövidfilmeket és ritkán látott dokumentumfilmeket kínálnak a nézőknek a Ritmo Filmnapokon a Toldi moziban. A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében megrendezett Budapest Ritmo tizedik, ünnepi kiadásán április 4-5. között kivételes zenészek portréi, MOME Open és Friss Hús blokkok, Ritmo-filmek, köztük Mátyássy Áron Hangvető-gyártásban készült új etűdje, a Nefelejcs lesznek műsoron.
A Ritmo Filmnapok idén először független rendezvényként mutatja be a koncertek sokszínű műfajait és kifejezőerejét a filmvásznon. A programban szerepelnek majd mali blues dallamok, japán népdalok, a bossa nova fénykorának hangulata, valamint egy dán együttes macedón kalandjai. Olyan ikonikus zenészek portréi is terítékre kerülnek, mint Carlos Santana, Fatoumata Diawara, Joan Baez és a Gogol Bordello. Emellett a legfrissebb hazai klipek és rövidfilmek, valamint a műfajteremtő Ritmo-filmek, köztük Mátyássy Áron új rendezése, egyedülálló mozaikot alkotnak, amely gazdagítja a filmélményt.
Az idei Ritmo-film, a Nefelejcs, új megvilágításba helyezi a nóta műfaját, amelyet a Balázs Béla-díjas rendező, Mátyássy Áron álmodott meg. A népzene és jazz világában már ismert Kisgyörgy Ilka ötlete nyomán a film egy mostohán kezelt, de elkerülhetetlen zenei ágazatot tár elénk. A főszereplő énekesnőt Bangó János prímás és zenekara kíséri, akik kifinomult hangszerelésükkel és lágyan áramló harmóniáikkal teremtik meg a dalok érzelmi mélységét. A fiatal alkotók szerint a nóták ma is képesek aktuális üzeneteket közvetíteni, hiszen erős érzelmi telítettségük révén újra és újra megszólítanak bennünket.
A zenei filmek varázslatos utazásokra hívnak bennünket, ahol a polgárháború sújtotta Mali földjén találkozunk a fiatal tehetséggel, Fatoumata Diawarával, aki a nemzetközi elismerés kapujában áll (Mali Blues). Fedezhetjük fel Alan Lomax szenvedélyes etnográfus nyomait, aki a múlt század gyapotültetvényein és eldugott spanyol, olasz falvakban kereste a zene gyökereit (Lomax, the Songhunter). Egy másik elbűvölő történetben a hatvanas-hetvenes évek Dél-Amerikájába kalauzolnak minket, ahol egy fiatal zongorista titokzatos eltűnésének okait kutatjuk a bossa nova szívében (They Shot the Piano Player). A dán együttes, az Efterklang, izgalmas és tanulságos roadtripjét követhetjük végig, ahogy Szkopjén keresztül a macedón hegyekig utaznak, míg a Bring Minyo Back! című film bemutatja egy japán népdalokat afrobeat és latin fúzióval újraélesztő zenekar kalandjait és kihívásait. Carlos Santana lenyűgöző tehetsége, Joan Baez humanista üzenetei, vagy a Gogol Bordello dühödt ukrajnai démonűzése mind-mind átütő erejű élményekkel gazdagítják a nézőket, akik a zene erejével és sokszínűségével találkoznak a vásznon.
A 2025-ös Mátyássy-etűd mellett a korábbi Ritmo-filmek legjobbjait is megtekinthetjük, többek között a Dresch Vonós Quartet, MORDÁI, az Uljana Quartet és Cserepes Károly előadásában. A rendezvény különleges élményt nyújt, hiszen film és zene egyaránt szerepet kap: a MOME Open videóklipjei és a Friss Hús rövidfilm-válogatása is bemutatásra kerül. A programot interaktív beszélgetések és lemezboltok kitelepülése gazdagítja, így a látogatók valóban teljes körű élményben részesülnek.