Ausztráliában egy megdöbbentő lépést tettek: a 10 éves gyermekek börtönbüntetésével sújthatják őket.

Queensland államban, Ausztráliában új jogszabályokat vezettek be, amelyek lehetővé teszik, hogy a mindössze 10 éves gyermekek is a felnőttekhez hasonló büntetéseket kapjanak. Ez azt jelenti, hogy ha egy fiatalot olyan súlyos bűncselekmények, például gyilkosság, súlyos testi sértés vagy betörés miatt ítélnek el, akkor az ő büntetése is megegyezhet a felnőttekével.
A kormány álláspontja szerint a szigorúbb büntetési intézkedések a fiatal bűnözők által elkövetett bűncselekmények körüli közösségi felháborodásra reagálnak, és céljuk, hogy elrettentsék a potenciális elkövetőket.
Több szakértő is arra a kutatásra utal, amely kimutatta, hogy a szigorúbb büntetések nem feltétlenül csökkentik a fiatalkori bűnözést, sőt, bizonyos esetekben akár fokozhatják is azt – számolt be róla a BBC.
Az ENSZ is kifejezte aggodalmát az új ausztrál reformokkal kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy ezek figyelmen kívül hagyják a gyermekek emberi jogaira vonatkozó egyezményeket, és ellentétesek a nemzetközi jog normáival.
A Liberális Nemzeti Párt (LNP) - amely októberben megnyerte a választást - kampányának egyik legfontosabb elemévé tette a szabályokat, mondván, hogy azok az "áldozatok jogait" a "bűnözők jogai" elé helyezik.
"Ezek a jogszabályok minden queenslandi lakos számára fontosak, aki valaha is kétségekkel küzdött, és aki fiatalkorúak által elkövetett bűncselekményeknek esett áldozatul államunkban."
„Csinálj belőle valami különlegeset!” – nyilatkozta David Crisafulli miniszterelnök, miután a parlament csütörtökön zöld utat adott a törvényjavaslatnak.
A szavazást megelőzően mindkét politikai oldal azt állította, hogy Queenslandet ifjúsági bűnözési hullám sújtja, és hogy a probléma leküzdéséhez szigorúbb büntetőintézkedésekre van szükség.
Az ausztrál statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint Queenslandben a fiatalkori bűnözés mértéke az elmúlt 14 év során drámai csökkenésen ment keresztül, és 2022-re elérte a valaha regisztrált legalacsonyabb szintet. Azóta ez a kedvező tendencia viszonylag stabilan megmaradt, ami biztató jele a helyi közösségek biztonságának.
A queenslandi rendőrség és az Ausztrál Kriminológiai Intézet statisztikái világosan jeleznek egy folyamatosan csökkenő irányzatot.
A kormány által "felnőttkori bűnözés és büntetés" néven emlegetett új jogszabályok 13 különböző bűncselekményt határoznak meg, amelyek elkövetése esetén a fiatalok számára szigorúbb börtönbüntetések lépnek életbe. E törvények között szerepel a gyilkosság is, amelyhez kötelező életfogytiglani büntetés kapcsolódik, és a fiatal elkövetők 20 év próbaidő nélküli szabadlábra helyezését sem engedélyezik.
Korábban a fiatal, gyilkosságért elítélt elkövetők esetében a legnagyobb kiszabható büntetés 10 év börtön volt. Az életfogytiglani szabadságvesztés csupán azokban az esetekben volt lehetséges, amikor a bűncselekmény "különösen brutális" jellemzőket mutatott.
A jogszabályok ezen kívül eltörlik azt a gyakorlatot, amely a szabadságvesztést csupán végső lehetőségként engedélyezte, és lehetőséget adnak a bíráknak arra, hogy az ítélet meghozatalakor figyelembe vegyék a fiatalkorúak teljes bűnügyi előéletét.
A Queenslandi Rendőrszakszervezet üdvözölte a módosításokat, és "a helyes irányba tett előrelépésnek" minősítette azokat. Eközben Deb Frecklington, Queensland új főügyésze úgy véli, hogy a bíróságok ezáltal "hatékonyabban tudják majd kezelni a bűncselekmények elkövetési mintázatait", és "lehetővé válik az emberek felelősségre vonása tetteikért".
Frecklington azonban összefoglalójában azt is megjegyezte, hogy a változtatások közvetlenül ellentétesek a nemzetközi normákkal és, hogy az őslakos gyermekeket aránytalanul nagy mértékben érintik, valamint több fiatalt fognak valószínűleg hosszabb ideig rendőrségi cellákban tartani, mert a fogvatartási központok megteltek.
Queenslandben már most is több gyermek van fogva tartásban, mint bármely más ausztrál államban vagy területen.
Crisafulli miniszterelnök csütörtökön hangsúlyozta, hogy bár a közeljövőben "a nyomás fokozódhat", a kormánya hosszú távú stratégiát dolgozott ki, amely célja, hogy "számos alternatív fogva tartási intézményt és különféle lehetőséget kínáljon".
Anne Hollonds, Ausztrália gyermekjogi biztosa a változásokat "nemzetközi szégyennek" minősítette.
Azzal is vádolta Queensland kormányát, hogy "figyelmen kívül hagyja a bizonyítékokat", amelyek szerint "minél fiatalabb korban kerül kapcsolatba egy gyermek az igazságszolgáltatási rendszerrel, annál valószínűbb, hogy súlyosabb bűncselekményeket követ el".
"A törvényjavaslat rendelkezéseinek célja a legsebezhetőbb gyermekeink védelme, ami még inkább felkavaróvá teszi ezt az emberi jogokkal kapcsolatos visszalépést."
- fogalmazott szerdai nyilatkozatában.
Más jogi szakértők, akik a múlt héten a törvényjavaslat parlamenti meghallgatásán tanúskodtak, hangsúlyozták, hogy a jogszabályoknak nem szándékolt következményei lehetnek az áldozatok számára. Kifejtették, hogy a gyermekek esetében a szigorúbb büntetések miatt kevésbé valószínű, hogy bűnösnek vallják magukat, ami több tárgyalást és hosszabb bírósági eljárásokat vonhat maga után.