"A valódi változásra van szükség, nem csupán bocsánatkérésekre" - A Kossuth téren tüntettek a lakástűzben tragikusan elhunyt nő emlékére.


Amíg a helyzet változatlan, a következő lehetséges áldozat már most komoly veszélynek van kitéve. A Patent Egyesület petíciója sürgeti, hogy a magyar rendőrség tagjai kötelező és átfogó áldozatvédelmi képzésben részesüljenek.

Szombat délután 3 órakor több száz ember gyűlt össze Budapest V. kerületében, a Stollár Béla utcában, hogy megemlékezzenek a lakástűzben tragikus körülmények között életét vesztett japán nőről. Az eseményt a Patent Egyesület szervezte, amelynek az áldozat ügyfele volt. A rendezvény célja nemcsak a főhajtás volt, hanem egy figyelemfelhívó demonstráció is, melynek mottója: „Amíg nincs változás, a következő áldozat már most veszélyben van.” A résztvevők fél 4-kor gyülekeztek a V. kerületi Rendőrkapitányság épülete előtt, ahol az ügy kezdeti, elégtelen kezelésére is felhívták a figyelmet, majd a tömeg a Kossuth térre vonult, hogy tüntessen az Országház előtt.

Az V. kerületi Rendőrkapitányság előtt Bertók Krisztina édesanyja emlékező beszédet mondott, aki 2023-ban, mindössze 23 éves korában tragikus körülmények között távozott az életből. A lány halála mögött egy bántalmazó párkapcsolatban elszenvedett sebek állhattak, amelyek végül a tragédiához vezettek. Édesanyja szívszorító szavakkal osztotta meg, hogy a mai napig nem kapott választ arra, mi történt aznap, amikor a lánya eltűnt. A rendőrök nem nyújtottak megfelelő segítséget, és a nő nem férhetett hozzá azokhoz a hivatalos iratokhoz sem, amelyek bizonyítékot szolgáltattak volna arra, hogy Krisztina feljegyzéseket készített a bántalmazó partneréről. A rendezvény résztvevői eközben papírlapokat ragasztottak az épület falára, amelyek a rendőrség hasonló ügyekben tett feljelentéseinek elutasításait tartalmazták, ezzel is kifejezve szolidaritásukat és a rendszer hiányosságai ellenállásukat.

A lakástűzben tragikus körülmények között elhunyt japán nő ügyében a rendőrség nyilvánosan bocsánatot kért, és úgy tűnik, hogy most már érzékenyebben kezelik az ügyet. A megemlékezés és a tüntetés lebonyolítását elsősorban rendőrnők felügyelete alatt biztosítják, ami talán azt jelzi, hogy a hatóságok tudatában vannak a történtek súlyának.

Az Országház előtt a Patent Egyesület aktivistái először olyan nők történeteit olvasták fel, akiket a rendőrség magára hagyott, amikor segítséget kértek. - Hisztériás bejelentéseket nem veszünk komolyan - mondta állítólag egyszer egy rendőr a fiatal édesanyának, aki a hatóságokhoz fordult, de a rendőrök jellemzően csak akkor lépnek, ha már folyik a vér.

Fél év leforgása alatt ötször keresett fel rendőrséget az a japán nő, akit tragikus módon lakástűz következtében megöltek, és akinek férje állt az ügy középpontjában.

A Patent Egyesület elindít egy petíciót, amelyben sürgeti, hogy a rendőrök számára kötelező, részletes áldozatvédelmi képzés valósuljon meg a nők elleni erőszak témájában. A dokumentumban hangsúlyozzák, hogy puszta bocsánatkérések helyett igazi, kézzelfogható változásokat követelnek, mivel az áldozatok védelme és a társadalmi érzékenyítés elengedhetetlen a problémák hatékony kezeléséhez.

A bocsánatkérés sosem pótolja az elveszett pillanatokat és életeket; csupán egy szavakból álló híd a fájdalom és a megértés között.

A célunk, hogy egy olyan világot teremtsünk, ahol a veszélyben lévő nők nem maradnak rejtve a hatóságok előtt. Azt szeretnénk, hogy amikor valaki segítségért kiált, ne kelljen attól félnie, hogy a válasz csupán egy közömbös vállvonás lesz. Fontos, hogy a rendőrség ne csak az utolsó pillanatban lépjen közbe, hanem már akkor, amikor még van lehetőség a tragédia megelőzésére. E petíció célja, hogy összegyűjtsünk tízezer aláírást, melyet március 8-án szeretnénk átadni, hogy ezzel is támogassuk a változást.

Ez a Mérce élő közvetítése a demonstrációról:

A legutóbbi kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert alaposan meginterjúvoltak az ügy kapcsán. Noha a tárcavezető igyekezett elkerülni a felelősségvállalást, elismerte, hogy a helyzet megoldása érdekében nem csupán a rendőrségi, hanem a bírósági eljárásokat is érdemes lenne újragondolni.

Lakástűzben meggyilkolt nő: Gulyás Gergely szerint nincs gond a jogszabályi környezettel, de elképzelhető, hogy valaki hibázott

Ahogy korábban említettük, szerdán az Országos Rendőr-főkapitányság nyilvánosan bocsánatot kért, amiért a nyomozás kezdetén, gyanús körülmények ellenére, kizárták az idegenkezűség lehetőségét a japán nő ügyében. Azóta a nő volt férjét, egy 43 éves ír állampolgárt letartóztatták. A Patent Egyesület, amelynek a japán nő az ügyfele volt, felhívta a figyelmet arra, hogy az elsődleges állításokkal ellentétben valószínűsíthetően idegenkezűség állhatott fenn. A közleményükben hangsúlyozták, hogy a Budapesten élő, két kisgyermekét egyedül nevelő nő 2023-ban jogi segítséget kért, mivel félt a korábban bántalmazó férjétől, és szeretett volna visszatérni szülőhazájába gyermekeivel, ám az apa nem támogatta ezt a döntést. Számos feljelentést tett volt férje ellen, és fél év alatt ötször kereste fel a rendőrséget, de a hatóságok nem léptek közbe az ügyében.

Bocsánatot kért a rendőrség a lakástűzben meghalt nő ügyében folytatott kommunikációja miatt

Arról, hogy az ügyben fordulat áll be, és emberölés miatt indult nyomozás, a BRFK életvédelmi osztályának vezetője, Gál Sándor tett bejelentést még a rendőrségi bocsánatkérés előtt. Elmondta, hogy 2025. január 29-én, 13 óra 23 perckor érkezett bejelentés a 112-es segélyhívóra, miszerint tűz ütött ki a Stollár Béla utcai társasház harmadik emeletén. A tűzesetről az érintett lakás tulajdonosa, egy 43 éves ír férfi tett bejelentést, a katasztrófavédelem munkatársai 13:28-kor érkeztek a helyszínre, és azonnal megkezdték a tűz oltását. A lángokat 13:40-re sikerült eloltani. A tűzoltók a lakás bejárati ajtaján keresztül jutottak be, amely nyitott állapotban volt. A tűz a nappaliban keletkezett, ahol a lángok intenzíven égtek. Az oltás befejezése után a tűzoltók egy elszenesedett női holttestet találtak a helyiségben.

A nyomozók első lépéseiként a helyszíni kamerafelvételeket kezdték el tanulmányozni, de sem az ott rögzített anyagok, sem az adatgyűjtések során nem találtak olyan nyomokat, amelyek bűncselekményre utalnának. A fordulópont akkor érkezett el, amikor kiderült, hogy az áldozat volt férjének az aznapi aktivitásáról szóló beszámolója nem volt teljesen konzisztens. Gál Sándor elmondása szerint a férfi reggel a gyermekeivel együtt hagyta el otthonát, majd egy ismeretlen helyen átváltozott, és kámzsával, valamint sisakkal tért vissza. A gyanú szerint a lakásban megölte volt feleségét, ezt követően ismét átöltözött, majd később a 112-es segélyhívón bejelentette a történteket. A február 3-án végzett igazságügyi orvosszakértői boncolás során bántalmazásra utaló nyomokat találtak az áldozaton. Még azon a napon emberölés gyanújával indult nyomozás, és a Terrorelhárítási Központ (TEK) műveleti egysége körülbelül 23 órakor elfogta a férfit egy IX. kerületi, Ferenc körúti társasházban. A kihallgatás során őrizetbe vették, de azóta is folyamatosan tagadja, hogy bármilyen bűncselekményt elkövetett volna.

Letartóztatták azt az ír férfit, akit a kétgyermekes japán nő budapesti meggyilkolásával hoztak összefüggésbe.

Related posts