Az unalom fogságában élő ember gyakran tűnik ostobának - Íme Sári néni, aki már 99 éve megélt életével heti öt napot szentel a könyvelés mesterségének. - Pénzcentrum

A Pénzcentrum videóstábja számára igazán eseménydús év áll mögöttünk: a CahTag sorozat keretében 2024-ben is számos izgalmas témát tártunk fel. A KRESZ módosításaitól kezdve a Temun innovációin át egészen az élelmiszerárak alakulásáig sokféle kérdést vizsgáltunk meg. Emellett ellátogattunk a 99 éves Sári nénikéhez, aki rendre heti öt napot dolgozik, bizonyítva ezzel, hogy az életkor nem gátolhatja meg az aktív részvételt.
Izgalmas évvel búcsúzott a CashTag, a Pénzcentrum népszerű videósorozata. A tavalyi esztendő során számos izgalmas témát érintettünk, beleértve a gazdaságot, az egészséget, a tudományt, az élelmiszereket, sőt még a KRESZ-t is. Az idei évünket egy különleges videóval indítottuk, amelyben a befektetési piac aktuális helyzetére fókuszáltunk. Szakértőink megosztották várakozásaikat a 2024-es év kapcsán, és betekintést nyújtottak abba, mit tartogathat a jövő a befektetők számára.
Friss adásunkban összegyűjtöttük 2024 legfontosabb pillanatait. Cikkünkben a teljes riportokat is felfedezheted:
Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő Zrt. és a Citadella Származtatott Befektetési Alap portfoliokezelője kifejtette, hogy a piaci szereplők között egyre elterjedtebb az a nézet, miszerint egy "soft landing", azaz egy fokozatos gazdasági visszaesés következhet be. Ennek következtében várható, hogy az infláció csökkenni fog, és a központi bankok is elkezdik a kamatok mérséklését.
Számomra ezzel kapcsolatban van egy aggályom: ha a gazdaság lassulása ellenére a növekedés nem szenved komoly csorbát, akkor a bérnövekedési ütemek viszonylag magas szinten maradhatnak, ami szűkülő munkaerőpiacot eredményez. Ezért nem tudom elfogadni azt a világképet, amit jelenleg látok, hiszen ha a gazdaság stabil marad, a munkaerőpiac is szűk marad, ami bérnövekedési nyomásokat generál. Amennyiben pedig a fejlett országokban a bérek 4-5 százalékkal emelkednek, akkor valószínűtlen, hogy az infláció mértéke csupán 2 százalékra korlátozódjon.
- fejtegette.
Ez az év volt az, amikor a Temu robbanásszerűen belépett az európai, ezen belül a magyar piacra. Működése azonban számos aggályt vetett fel, többek között a gyártás, az adatvédelem és a termékek minősége terén. Ezen kérdéseket részletesen áttekintettük februári videónkban.
Áprilisban Pécsre látogattunk, korábban egy konferencián egy cégvezető mesélt nekünk Sári néniről, aki egy pécsi építőipari cégnél dolgozik, mint könyvelő. Ebben eddig sok különös nincs. Csakhogy Sári néni idén töltötte a 99-et, és kora ellenére heti 5 napot jár be dolgozni. Arra voltunk kíváncsiak, mi a titka, mik a motivációi és mit gondol a munka világáról. Kollégái és főnöke is nagyon pozitívan nyilatkoztak az idős asszonyról, mindenre nyitott és nem okoz gondot neki az új számítógépes rendszerekbe való beletanulás sem.
Márciusban egy olyan témát vettünk górcső alá, amely nem mentes a vitáktól, és amelyre érdemes odafigyelnünk: Magyarországon a közelmúltban ugrásszerűen megnőtt az önvédelmi fegyverek értékesítése. Megvizsgáltuk, mit is jelent pontosan az önvédelmi fegyver fogalma, milyen alapvető típusai vannak ezeknek a fegyvereknek, milyen körülmények között alkalmazhatók, valamint hogy mekkora méreteket ölt ez a piac hazánkban.
A nyár beköszöntével a prémium fagylalt titkait kezdtük felfedezni. Mihályi László cukrászmesterrel folytattunk izgalmas beszélgetést a magyar fagylaltpiac sajátosságairól, az albán fagyik különleges világáról, valamint a minőség megőrzésének kritériumairól.
Az albán fagylalt nem csupán egy édesség, hanem egy különleges élmény, amelynek élvezeti értéke messze túlmutat a hagyományos ételekén. Ez egy olyan ínycsiklandó finomság, amelyet élvezettel fogyasztunk, de emellett komoly szakértelmet igényel a készítése. A fagylaltkészítés nem csupán egy feladat, hanem egy komoly döntési folyamat, ahol a hideg tartományban valóban művészi állagokat és ízeket kell létrehozni. Az igazi mesterek tudják, hogy a megfelelő arányok és technikák alkalmazásával varázsolhatják el a közönséget.
- Kérlek, alakítsd át a szöveget a saját stílusodban - javasolta a szakember.
Nyáron a Balaton varázsa mindig magával ragad. A Cashtag csapata idén is nekivágott a megszokott balatoni kalandnak, hogy felfedezze, milyen árakkal találkozhatunk a tó körüli idilli nyári időszakban. Különös figyelmet szenteltünk a munkaerőpiaci helyzet és az energiaárak hatásainak is, hogy jobban megértsük, hogyan formálják ezek a tényezők a nyári élményeket.
Július végén a Pénzcentrum cikke nyomán robbant a Fanta-botrány. Arra a kérdésre kerestük a választ, a nagy gyártók egyes termékeiben valóban megfigyelhető-e minőségbeli különbség a magyar és a nyugat-európai piacokon. És persze meg is kóstoltuk a botrány főszereplőjét, az olasz fantát.
Októberben a KRESZ legújabb módosításait elemeztük, és külön figyelmet szenteltünk annak a vitatott kérdésnek, hogy valóban szükség van-e az idősebb vezetők autóira megkülönböztető matrica bevezetésére, ahogyan az új szabályozás néhány esetben javasolta.
Az élelmiszerárak drasztikus emelkedése az utóbbi években mindannyiunk számára ismerős jelenség. Decemberben részt vettünk az Agrárszektor konferencián, ahol szakértőket faggattunk arról, hogy 2025-re vajon van-e remény az élelmiszerinfláció megállítására.
Emellett arra is választ kaptunk, mégis miért számolnak be egyre többen arról, hogy ugyanaz az élelmiszer nyugat-európai boltokban olcsóbb, mint a magyar boltok polcain.
Egy olyan döntést hoztunk, hogy a fogyasztást adóztatjuk, ezért ne lepődjünk meg, ha az árak emelkednek. Valójában az a kérdés, hogyan lehetséges, hogy a magyar élelmiszer nem a legdrágább Európában.
- jelentette ki Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének vezetője.